Prolaps močového měchýře

Prolaps dělohy versus prolaps močového měchýře

Dámy, pozor na prolaps močového měchýře! Poradíme vám, jak jej poznat a především, jak se mu vyhnout!

Močový měchýřdokáže pěkně potrápit. Jednou z chorob, jež často postihuje ženy, které přivedly na svět dítě, je jeho pokles.Prolaps močového měchýřeúzce souvisí s prolapsem dělohy. Ten je způsoben oslabením a prolomením vazů, svalstva a pojivové tkáně, které udržují dělohu v její přirozené poloze v pánvi.

Fáze prolapsu dělohy

Prolaps dělohy má několik fází. Při prolapsu prvního stupně je poloha dělohy, která stále zůstává uvnitř pochvy, změněna pouze nepatrně. Při prolapsu druhého stupně děložní hrdlo vyčnívá z pochvy při námaze a při relaxaci se zatahuje. A při prolapsu třetího stupně děloha viditelně vyčnívá ven z bulvy (dochází k výhřezu dělohy).

Přidružené stavy

Když se děloha posune, dochází samozřejmě i k deformaci sousedních orgánů, které se deformují a posouvají. K prolapsu dělohy se proto často přidružuje řada příbuzných stavů, jako jsou retrokéla (výhřez konečníku), uretrokéla (výhřez pánevních orgánů) a cystokéla, tedy prolaps (sestup) močového měchýře. Ten je tažen směrem dolů, vyklenuje se do do pochvy a výsledkem tlaku, jenž je na něj vyvíjen, vznikáinkontinence, tedy nekontrolovaný únik moči.

Prolaps močového měchýře a inkontinence

Cystokéla je v podstatě zduřeninou či otokem na přední horní straně pochvy v místě, kde močový měchýř tlačí proti zeslabené tkáni poševní stěny – například v důsledku výše zmíněného poklesu dělohy. Žena z počátku nemusí zaznamenat žádné příznaky, ale v některých případech se ze své pozice pohne močová trubice, což může vést k namáhavé inkontinenci (úniku moči při kašli, kýchnutí či zdvihu těžkého předmětu). Častým příznakem je také neúplné vyprazdňování močového měchýře při močení. Tato zbytková moč je přitom náchylnější k infekci. Následkem je častější a bolestivější močení.

Stanovéní diagnózy

Prolaps dělohy lze diagnostikovat prostřednictvím fyzikálního vyšetření, často i běžným vyšetřením pánve. V případě prolapsu močového měchýře je nutné i vyšetření močového systému pomocí cystoskopu (speciálního endoskopu zaváděného močovou trubicí až do měchýře).

Možnosti léčby a prevence

K odstranění příznaků může napomoci speciální cvičení ke zpevnění svalstva pánevního dna, které podporuje močový měchýř, dělohu i ostatní orgány a tkáně této oblasti. S tímto cvičením je vhodné začít už během těhotenství a následně v něm pokračovat i po porodu, a snížit tak riziko vzniku prolapsu v budoucnu. Při závažnějším prolapsu se doporučuje zavést do pochvy speciální kruhovitý pesar, který ji udrží ve správné poloze, či provést vaginální hysteroktomii (odnětí dělohy přes vaginu).