Inkontinence po hysterektomii

Hysterektomie patří k častým spouštěčům . Nemusí postihnout všechny ženy, které odstranění dělohy podstoupí, nicméně riziko existuje. Každý problém má ale své řešení. V řadě případů jde navíc jen o dočasnou záležitost. Přečtěte si, jak s inkontinencí po hysterektomii účinně bojovat.

Co je hysterektomie?

Hysterektomie je běžný gynekologický zákrok, během kterého se ženě z těla chirurgicky odstraní děloha. V ČR tento zákrok ročně podstoupí zhruba 20 000 žen různého věku.

Důvody k hysterektomii se liší. Nejčastějším je přítomnost děložních myomů, které způsobují nepravidelné a silné krvácení, ale také onemocnění děložní sliznice či změna děložního čípku.

Problémy po hysterektomii

Po hysterektomii již žena nemůže mít děti, proto se zákrok většinou provádí nejdříve ve věku 35-40 let. Jiná omezení ale následkem operace nevznikají. Žena může dál vést běžný život (i ten sexuální). Po zákroku se však mohou vyskytnout komplikace, jako je .

Výzkumy potvrzují, že se riziko inkontinence po hysterektomii zvyšuje. K tomuto závěru došla například dotazníková studie prováděná na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol od ledna do prosince 2001. Zúčastnilo se jí 114 operovaných žen a inkontinence vznikla u 18 z nich, což je 15,8 %. Ve většině případech ale nešlo o trvalý problém. Dále je třeba zmínit, že u 7 žen inkontinence vlivem operace naopak vymizela.

V souvislosti s hysterektomií se nejčastěji objevuje tzv. .

Co je stresová inkontinence?

Během stresové inkontinence dochází k úniku moči v situacích, kdy se více namáhají břišní svaly a svaly močového měchýře – při smíchu, zvedání těžkých břemen, sportu apod. Svaly neudrží náhlý tlak a povolí se. Jelikož jsou příčinou stresové oslabené svaly pánevního dna, lze s ní v mnoha případech účinně bojovat.

Jak bojovat s inkontinencí?

Pociťujete-li příznaky stresové , bezodkladně navštivte svého obvodního lékaře a začněte s inkontinencí bojovat.

1.      Posilte svaly pánevního dna

Příznaky inkontinence, jako jsou úniky moči a časté , mohou po hysterektomii sami vymizet. Pokud tomu pomůžete, půjde to daleko rychleji. V první radě je třeba posílit svaly pánevního dna, například pomocí:

Kegelových cviků,

Pelvicore techniky,

Venušiných kuliček.

2.      Dodržujte pitný režim

Omezením pitného režimu se úniku moči nezbavíte. Naopak koncentrovaná moč vám daleko více podráždí močový měchýř. Proto pijtedostatek vody nebo bylinných čajů. Konzumaci kávy a jiných kofeinových nápojů naopak omezte.

3.      Žijte zdravě

Je to k nevíře, ale i s inkontinencí může pomoci zdravý životní styl. Proto jezte zdravě a dostatečně se hýbejte.

4.      Zbavte se stresu

Při léčbě inkontinence byste neměli být ve stresu. Přečtěte si článek Jak se zbavit stresu a být psychicky v rovnováze. Strach ze samovolného úniku moči a pocity úzkosti mohou stresovou inkontinenci zhoršit. Proto doporučujeme pořídit si dostatečnou zásobu inkontinenčních vložek a nosit je stále s sebou. Nemáte-li s nimi zkušenost, získejte vzorek zdarma.

Inkontinence nemusí být jen stresová. Přečtěte si více o dalších typech a zjistěte, jak s nimi bojovat.

urgentní inkontinence,

smíšená inkontinence.