Jak se zbavit stresu a být psychicky v rovnováze

Fyzický stav těla je úzce spjat s naší psychikou. Pozitivní myšlení pomáhá k uzdravení a lepšímu zdravotnímu stavu, naopak negativní myšlenky, stres či smutek vše zhoršují. Když je to právě váš zdravotní stav, co vás neustále drží ve stresu, dostáváte se do začarovaného kruhu. Stresujete se kvůli zdravotním problémům a kvůli stresu se problémy zhoršují. Co s tím? Pojďme se podívat na pár tipů, jak zvládat stres a stresové situace.

 

Věděli jste, že stres má velkou spojitost s inkontinencí? Lidem ve stresu se chce častěji na záchod, někdy je vysoká míra stresu dokonce jedinou příčinou a pacient je fyzicky zcela v pořádku. Možná tedy pro vaše vyléčení nebo výrazné zlepšení problémů bude stačit, když se naučíte, jak se zbavit stresu.

Dlouhodobý stres vyžaduje změnu režimu

Jaké má stres příznaky? Zřejmě je dobře znáte. Bušení srdce, bolesti na hrudi, bolesti hlavy, zažívací potíže. Pokud vás trápí dlouhodobě, pravděpodobně zažíváte také poruchy spánku, nedostatek libida či menstruační obtíže. Jestliže toto prožíváte delší dobu, je třeba trochu změnit návyky. Jak?

     Choďte dříve spát. Před spaním se nedívejte na televizi ani do telefonu, aby se vám lépe usínalo. Nechte tělo dostatečně regenerovat. Navíc ráno moudřejší večera, možná se budete ráno na své problémy dívat s větším odstupem a neuvidíte je tak tragicky.

     Nepodceňujte procházky do přírody. Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu jsou lékem snad na všechno. Sami si vyberte, zda vás víc baví procházka, nebo raději běh. Vyplavíte endorfiny a svět bude zase o kousek hezčí.

     Pravidelně jezte. Zaměřte se na pravidelnost a kvalitu své stravy. Můžete si zkusit zapisovat, co sníte do kalorických tabulek. Hned uvidíte, jestli vaše tělo náhodou nemá málo bílkovin, sacharidů či tuků. Tuky jsou dobré na nervy, především ty zdravé – například ve formě oříšků.

     Najděte si nějakou zálibu. Co vás vlastně baví? Číst? Zahradničit? Kutit v garáži? Kreslit? Péct? Najděte si libovolnou činnost, které se budete věnovat. Pocit, že jste něco vytvořili, vás rozveselí a přivede na jiné myšlenky.

Zkuste do svého života přinést něco nového, dělejte věci jinak a lépe. Změna je život!

Ve stresové situaci se zklidněte dechem

Když už dojde ke stresové situaci, zkuste se zklidnit. Nejlépe pomáhají dýchací cviky, jedna z technik se nazývá tzv. čtvercový dech. Na pět dob se nadechnete, na pět dob zadržíte dech, na dalších pět dob vydechnete a na závěr opět na pět dob zadržíte dech. Toto opakujte, dokud nebudete klidní.

Jste-li doma, můžete si zkusit také zacvičit jógu, i ta je velmi uklidňující pro mysl. Podobný účinek má rovněž meditace. Pravidelný dech je ale nejjednodušší a dá se provádět všude.

Močová inkontinence není důvod ke stresu

Je důvodem vašeho stresu močová ? Při každém odchodu z domu se bojíte, zda někdo něco nepozná? Na každém výletě se strachujete, kde najdete toalety? Přestaňte hledat problémy tam, kde nejsou. Mnozí lidé musí žít s daleko vážnějšími potížemi. Močová inkontinence v 21. století není ničím neřešitelným. Existuje celá řada pomůcek, díky kterým vaše okolí nic nepozná. Pod značkou TENA jich najdete celou řadu. Udrží vás v suchu, a hlavně v klidu. Navíc inkontinence vůbec nemusí být trvalým problémem. Možná postačí zbavit se stresu.

I na duši existuje lékař

Pokud víte, co vás v životě stresuje, ale nedokážete s tím nic dělat, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. Se záchvaty stresu se chodí k psychologovi. Tento lékař vám nepředepíše žádné zázračné léky, po nichž se přestanete stresovat, takové ani neexistují. Místo toho s vámi probere vaši situaci, poskytne vám jiný pohled na věc a ukáže vám, že nejspíš nemáte důvod být neustále ve stresu.

Stres je běžnou součástí života. Před důležitou životní zkouškou, pohovorem do nové práce či podobnými situacemi je zcela normální. Stresovat se často ovšem normální není a zaděláváte si tím na ještě vážnější zdravotní potíže.