Jak pečovat o ledviny? A co dělat při jejich zánětu?

V současné době je známo hned několik různých zánětů ledvin s řadou příčin. Zatímco některé jsou akutní, jiné jsou zase chronické. V každém případě vám mohou způsobit vážné zdravotní problémy, a proto byste se před nimi měli mít na pozoru. 

Kde jsou ledviny a co jsou zač?

Ledviny jsou orgány fazolovitého tvaru, které filtrují krev cirkulující v těle a odstraňují z ní přebytečnou vodu i odpadní látky a toxiny. Najdete je v oblasti bederní páteře, kde jsou uloženy pod stropem břišní dutiny.

Druhy onemocnění ledvin

Zánět ledvin neboli nefritida je stav, při němž jsou napadeny nefrony, což jsou mikroskopické funkční jednotky tohoto párového orgánu. Zánět známý jako glomerulonefritida může nepříznivě ovlivnit funkci ledvin.

Záněty a nemoci ledvin se dělí následovně.

1.      Akutní glomerulonefritida

Tato forma nefritidy se může vyvinout náhle po těžké infekci způsobené hepatitidou nebo virem HIV.

2.      Lupus a vaskulitida

Lupus a vzácnější onemocnění jako vaskulitida také mohou vést k akutnímu zánětu ledvin. V takovém případě je nezbytné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, aby nedošlo k poškození ledvin.

3.      Lupusová nefritida

Lupus je autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém napadá zdravé tkáně v těle. Pokud nastane lupusová nefritida, imunitní systém útočí na ledviny. Mezi příznaky tohoto typu zánětu ledvin patří:

 • pěnivá moč, 
 • vysoký krevní tlak, 
 • otoky nohou, kotníků a chodidel, 
 • horečka, 
 • problémy s klouby,
 • vyrážka. 

1.      Alportův syndrom

Alportův syndrom neboli dědičná nefritida je onemocnění, které může vést k selhání ledvin, ale i k poruchám zraku a sluchu. Alportův syndrom se přenáší v genech a u mužů je obvykle závažnější.

2.      Chronická glomerulonefritida

Chronická glomerulonefritida se vyvíjí pomalu a v raných stadiích ji provází jen několik málo symptomů. Stejně jako akutní forma i chronická glomerulonefritida způsobuje vážné poškození a selhání ledvin. Vyskytuje se po náhlém onemocnění.

3.      IgA nefropatie

Jedná se o jednu z nejběžnějších forem nefritidy. V ledvinách se hromadí IgA protilátky, které potom způsobují zánět.

4.      Intersticiální nefritida

Vyvíjí se velmi rychle, obvykle se vyskytuje následkem infekce či po podání nějakého léku. Ovlivňuje část ledvin zvanou intersticium, což je prostor naplněný tekutinou. 

·   

Co škodí ledvinám?

V některých případech nemusí být příčina zánětů zcela jasná. Často za zánětem ledvin stojí buď genetika, nebo také infekce (HIV a hepatitida), antibiotika a další léky.

Pokud zánět poškodí ledviny, nebudou fungovat na sto procent. Odpadní látky a toxiny se začnou v orgánech hromadit, což může způsobit nebezpečné zdravotní potíže. Pokud je stav závažný či přetrvávající, může dojít k selhání ledvin.

Rizikovými faktory pro zánět ledvin jsou:

 • vysoký krevní tlak, 
 • cukrovka, 
 • obezita, 
 • srdeční onemocnění,
 • vysoký věk (ohrožení jsou především senioři nad šedesát let)

Příznaky a diagnóza

Příznaky nefritidy jsou v počátečních stadiích zřídkakdy závažné. Mezi jasné signály zánětu ledvin patří:

 • náhlé změny v
 • otok kdekoliv na těle (zejména na rukou, nohou a v oblasti kotníků či obličeje), 
 • změny barvy moči, 
 • pěnivá moč,
 • krev v moči. 

Při pozorování některého z výše uvedených příznaků neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Lékař může poznat nefritidu během rutinního vyšetření ledvin, krve a moči. Bílkoviny v moči signalizují, že ledviny nepracují správně. O funkčnosti ledvin mnohé prozradí i kreatinin v krvi.

Obezřetní buďte také při opakujících se zánětech močových cest. V případě jejich nedoléčení, může zánět postoupit až k ledvinám, nebo způsobit další zdravotní potíže, jako je inkontinence. S léčbou infekce močových cest vám opět pomůže lékař. S potížemi, které doprovází samovolné úniky moči, si hravě poradí inkontinenční pomůcky. Vyzkoušejte vložky TENA Lady zdarma.

Léčba zánětu ledvin

Akutní zánět ledvin někdy ustoupí i bez léčby. Obvykle však vyžaduje léky a speciální postupy, které odstraní přebytečnou tekutinu a nebezpečné proteiny.

Léčba chronické nefritidy zahrnuje pravidelné kontroly ledvin a monitorování krevního tlaku. Lékaři předepisují i léky na odvodnění či krevní tlak. Prospěšné bývají také léky, jež brání imunitnímu systému napadat ledviny.

Lékaři vás mohou poslat k dietologovi, jenž vám poradí, co jíst, abyste ochránili své ledviny.

Co prospívá ledvinám?

Ačkoliv není vždy možné nefritidě zabránit, některé změny ve vašem životním stylu mohou riziko výskytu infekce významně snížit. Udržujte si optimální hmotnost, přestaňte kouřit, hlídejte si hladinu cukru v krvi a pravidelně cvičte. Ledvinám určitě prospějete správnou životosprávou a jídelníčkem bohatým na bílkoviny, soli a draslík. 

Jak se starat o ledviny?

Při správné péči o ledviny můžete zánětům předcházet. K detoxikaci a pročištění ledvin se doporučuje dostatečný pitný režim, ovoce bohaté na draslík, brusinky, ječmen, pohanka, zásadité potraviny i bylinky. Zamlouvá se vám na zánět ledvin přírodní léčba? Vsaďte právě na bylinky – pomůže jahodník, zlatobýl, jalovec, kokoška a čekanka.

Přečtěte si také:

Nepleťte si zánět močových cest s nachlazením

Akutní a chronický zánět močových cest může vést až k selhání ledvin