Krev v moči u mužů

Co znamená krev v moči u mužů?

Jakákoliv přítomnost krve v moči je často příznakem závažných onemocnění. Z toho důvodu je třeba neodkladně navštívit lékaře, který provede nezbytná vyšetření. Na pozoru by se měli mít hlavně muži starší 50 let.

Kdy se může objevit krvácení při močení?

Mezi nejčastější příčiny řadíme močové infekce, poškození močových cest a močové kameny. Nejhorším původcem je nádorové onemocnění močových cest, ledvin nebo prostaty.Krev v močise ovšem může objevit i po intenzivní fyzické zátěži, kterou jsou například jízda na kole a běhání. Rovněž se s ní můžete setkat při poranění beder, zevního genitálu a konečníku.

Jak poznáte krev v moči?

Zdravá moč má různé odstíny žluté barvy, přítomnost krve jí dává růžovou, červenou, až tmavě hnědou barvu. Někdy je dokonce patrná sražená krev. V jiných případech jekrev při močenízjištěna až na základě laboratorního vyšetření. Zpozorněte při horečce, bolestech zad či podbřišku, pálení a křečích při močení. V takové situaci návštěvu lékaře neodkládejte.

Jaká onemocnění může signalizovat?

U mužů jsou to zpravidla zánět močových cest, snížená srážlivost krve, infekce ledvin, cukrovka, vysoký krevní tlak, rakovina ledvin a močového měchýře. Je-li vám více než 50 let, je častým důvodem zvětšená prostata nebo její zánět.

V čem spočívá léčba?

Základem je správné stanovení diagnózy. V případě infekce močových cest jsou předepsána antibiotika, zvětšená prostata je rovněž léčena medikamentózně. Úspěšné léčení podpoří vhodné doplňky stravy s lichořeřišnicí, brusinkami, kopřivou, palmou Serenoa repens. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim a klid na lůžku.

Vsaďte na prevenci

Zmiňované příčiny nás logicky dovedou k preventivním opatřením, jimiž jsou pravidelný příjem tekutin, nezadržování močení, důkladná hygiena po stolici, udržování beder a podbřišku v teple, absence kouření a nadměrného holdování alkoholu.