Zánět močových cest často doprovází i bolest po sexu

Zánět močových cest má mnoho příčin a samotný sex může být jednou z nich. Co přesně je zánět močových cest, jak vzniká, jakou souvislost má se sexem a jak mu lze předcházet?

Zánět močových cest umí potrápit zejména ženy. Postihuje je až desetkrát častěji než muže. Ani oni ale nejsou vůči němu zcela imunní. Zánět močových cest je nepříjemný a bolestivý stav, který snadno vede až k urgentní inkontinenci. K zánětu dochází buď v jedné části, nebo ve více částech močového ústrojí. Postiženy bývají močová trubice, močový měchýř a ledviny.

Co vlastně je zánět močových cest a jak vzniká?

Ze statistik vyplývá, že až 50 % žen si již infekcí močových cest ve svém životě alespoň jednou prošlo. Mnohdy jsou problémy spojené s nachlazením, ale většinu akutních zánětů močových cest způsobují bakterie – v 90 % případů je to bakterie E. coli (Escherichia coli).

Příčinou může být nesprávná hygiena (obvykle ne nedostatečná, ale prováděná nevhodným způsobem), pohlavní styk (obecně nebo s nedodržením hygienických zásad), ale třeba i požívání velkého množství cukru či .

Ženy jsou k infekcím močových cest náchylnější, protože mají kratší močovou trubici. Současně mají jenom malou vzdálenost mezi ústím močové trubice a řitním otvorem. Při sexu se tak do močové trubice snadno dostanou fekální bakterie, které způsobují záněty.

Sex jako příčina zánětů močových cest

Sex může být přímou příčinou problémů s močovým ústrojím. Při sexu mají problematické bakterie, které se v okolí močové trubice a konečníku nacházejí, větší šanci proniknout do močového ústrojí. Rizikovější je především večerní a noční sex, po kterém se žena neumyje a bakterie tak mají dostatek času kolonizovat močové cesty. Ženám se proto doporučuje po sexu alespoň vymočit, čímž se bakterie odplaví. Zdravá moč má navíc přirozené dezinfekční účinky.

Ještě problematičtějším je anální styk, bakterie E. coli, která záněty způsobuje nejčastěji, je totiž bakterií střevního původu. Při análním styku se dostane ve větším množství jak do okolí močového ústrojí, tak i do něj, a následně do pochvy, což může vést k zánětům kompletně celé spodní oblasti. V takovém případě pak není ojedinělé, když se po styku objeví krev v moči.

Bolest při pohlavním styku

Bolest při styku může být příznakem zánětu močových cest, ale doprovází i menopauzu nebo potíže s příliš pevnou panenskou blánou. Bolestivý sex může značit i další, vážnější gynekologické onemocnění. Při zánětu močových cest u žen se po styku často objevuje pálení, svědění močové trubice, či dokonce krev. V každém případě bolesti nepodceňujte a navštivte lékaře.

Příznaky zánětu močového měchýře

Zánět močových cest nelze přehlédnout. V první řadě se nejspíš objeví časté nutkání k . Poměrně rychle nastoupí bolesti močového měchýře a pocit pálení při močení, který se může změnit v bolestivější pocit řezání. Vyloučená moč je zakalená a zapáchá. Ve vážnějších případech může obsahovat krev.

V pokročilejší fázi je zánět doprovázen zvýšenou teplotou, často spojenou se zimnicí. Z močové trubice lze pozorovat výtok a projeví se urgentní inkontinence, tedy samovolný únik moči. V takovém případě je na čase sáhnout po inkontinenčních pomůckách (pro vyzkoušení si můžete objednat vzorek zdarma). Bolest zad signalizuje, že zánět postoupil až k ledvinám.

Jak zánět močových cest léčit?

Pouze v počátečním stadiu lze zkusit nastupující zánět zastavit například nasazením vitamínu C. Díky tomu, že okyseluje moč, podporuje přirozený boj proti bakteriím. Z tohoto důvodu bývají zejména v lidovém léčitelství doporučovány třeba brusinky.

Přestože bolestivé a nutkavé svádí k omezení příjmu tekutin, je to právě naopak – pít je potřeba více a pravidelně. Nejlépe popíjejte po doušcích tak, abyste za hodinu vypili 2,5 až 3 dl čisté vody bez bublinek a bez příchuti. Cílem je dosáhnout odplavení co největšího množství bakterií v co nejkratším čase.

Pokud problémy nepoleví během 24 až 48 hodin nebo se objeví akutní příznaky spojené s pokročilou infekcí močových cest vyjmenované výše, je třeba navštívit lékaře.

Neléčené záněty močového měchýře jsou cestou k závažným onemocněním ledvin, k chronickým potížím a k výraznému zhoršení sexuálního života ženy. Mohou způsobovat bolest při sexu, která vede k odmítání pohlavního styku a sexuální abstinenci. Paradoxem je, že právě sex stojí velice často na začátku problémů s močovými cestami. I proto se infekce močových cest nazývá líbánková cystitida.

Jak se zánětu močových cest vyhnout?

  • Dodržujte zásady správné hygieny.
  • Myjte se kosmetikou s neutrálním pH nebo jen vodou.
  • Na toaletě se utírejte vždy směrem od močové trubice ke konečníku.
  • Upřednostněte sprchu před vanou.
  • Dejte si pozor na veřejné bazény s vodou nad 30 °C.
  • Před pohlavním stykem se dle možností vždy umyjte a vymočte. Stejně tak po něm.
  • Dostatečně pijte, nejlépe obyčejnou vodu.
  • Nikdy moč nezadržujte.
  • Omezte příjem sladkých potravin a nápojů. Místo nich do svého jídelníčku zařaďte fermentované potraviny, jako je kysané zelí, jogurty či kefír.