Zdá se, že se nacházíte v <country>

Přejděte na své místní stránky TENA a získejte informace platné pro váš trh.

Sex a zánět močových cest

Líbánková cystitida aneb Sex jako příčina zánětu močových cest

Zánět močových cest umí potrápit zejména ženy. Ne, že by se mužům vyhýbal zcela, ale jsou to právě ženy, které dokáže trápit opakovaně a velice často. Postihuje nás až desetkrát častěji než muže.

Jde o nepříjemný a bolestivý stav, který vede velice často až k urgentní inkontinenci. K zánětu může dojít v jedné, nebo rovnou ve více částech močového ústrojí. Postiženy bývají močová trubice, močový měchýř a ledviny. Neléčené záněty jsou cestou k závažným onemocněním ledvin a taky k výraznému zhoršení sexuálního života ženy. Jsou to právě záněty močového měchýře, které vedou k odmítání pohlavního styku ženami a k sexuální abstinenci. Paradoxem je, že právě sex stojí velice často na začátku našich problémů s močovými cestami a jejich zánětem. I proto se infekce močových cest velice často nazývá líbanková cystitida.


Co vlastně zánět močových cest je a jak vzniká?

Ze statistik vyplývá, že až 50 % žen si již infekcí močových cest ve svém životě alespoň jednou prošlo. Mnohdy problémy spojujeme s nachlazením, ale většinu akutních zánětů močových cest způsobují bakterie. Až v 90 % případů je to bakterie E.coli (Escherichia coli).

Za příčinu bývá považována nesprávná hygiena (obvykle ne nedostatečná, ale prováděná nevhodným způsobem), sexuální styk (obecně, nebo s nedodržením hygienických zásad), ale třeba i požívání velkého množství cukru, či zadržování moči.

Předpokládá se, že ženy jsou k infekcím močových cest náchylnější zejména kvůli tomu, že mají kratší močovou trubici. Současně mají jenom malou vzdálenost mezi ústím močové trubice a řitním otvorem – pouhé 2 až 3 cm. Snadno se tak do močové trubice dostanou fekální bakterie, které pak způsobují záněty. Často při sexu.


Sex jako příčina zánětů močového ústrojí

Pokud jde o sex jako příčinu problémů s močovým ústrojím, jde o dokázanou souvislost. Při sexu mají problematické bakterie, které se v okolí močové trubice a konečníku nachází, větší šanci proniknout do močového ústrojí. Problematický je především večerní sex a noční sex, po kterém se neumyjeme a bakterie pak mají dostatek času kolonizovat naše močové cesty. Ženám se proto doporučuje po sexu aspoň vymočit, čímž se bakterie odplaví a zdravá moč má navíc přirozeně desinfekční účinky.

Ještě problematičtějším je dnes již odtabuizovaný anální styl. E.coli, která záněty nejčastěji způsobuje, je bakterií střevního původu. Díky análnímu styku se dostane ve větším množství jak do okolí močového ústrojí a následně i do něj, tak do pochvy. Zadělat si můžeme na kompletní zánět.


Nejčastější projevy zánětu močových cest

Rozhodně jde o stav, který nelze přehlédnout. V první řadě se nejspíš objeví časté močení, avšak množství moče je minimální nebo dokonce žádné. Poměrně rychle nastoupí bolestivý stav a pocit pálení se změní na pocit řezání. Vyloučená moč je zakalená a zapáchá. Může být s obsahem krve. V pokročilejší fázi zánětu se objeví zvýšená teplota, často spojena s třesavkou. Z močové trubice můžeme pozorovat výtok a projeví se urgentní inkontinence, tedy samovolný únik moči. Zánět močového ústrojí velice často provází bolest zad, která obvykle již ukazuje na to, že zánět postoupil až k ledvinám.


Jak zánět močových cest léčit?

Pouze v počátečním stádiu lze zkusit nastupující zánět zastavit například nasazením vitamínu C. Díky tomu, že okyseluje moč, podporuje přirozený boj proti bakteriím. Z tohoto důvodu bývají zejména v lidovém léčitelství doporučovány třeba i brusinky. Přestože nás bolestivé a nutkavé močení navádí spíše k tomu, abychom se zdržely nadměrného příjmu tekutin, opak je pravdou. Pít je třeba více a pravidelně. Nejlépe popíjet po doušcích tak, abychom za hodinu vypily 2,5 až 3 dcl čisté vody. Bez bublinek a bez příchutí. Cílem je dosáhnout odplavení co největšího množství bakterií v co nejkratším čase.

Málokdy se však zánět zastavit podaří, a jakmile problémy nepoleví během 24 až 48 hodin, nebo se objeví akutní příznaky spojené s pokročilou infekcí močových cest vyjmenované výše, je třeba navštívit lékaře. Ten s největší pravděpodobností nasadí antibiotika.


Rady a tipy, jak se vyhnout zánětu močových cest

· Dodržujte zásady správné hygieny. Myjte se pouze PH neutrální kosmetikou, nebo ji nepoužívejte vůbec a myjte se jen vodou. Na toaletě se utírejte vždy směrem od močové trubice ke konečníku, nikdy ne naopak.

· Sprcha je hygieničtější než vana. Pozor na teplé veřejné bazény s vodou nad 30 °C.

· Před pohlavním stykem se dle možností vždy umyjte a vymočte. Stejně tak po něm. Moč vyplavuje bakterie, dříve než osídlí močové ústrojí a způsobí zánět.

· Dostatečně pijte, nejlépe obyčejnou vodu.

· Nikdy nezadržujte moč.

· Omezte příjem sladkých potravin a nápojů. Zařaďte do svého jídelníčku pravidelně fermentované potraviny, jako je kysané zelí, jogurty či kefír. Teď v létě třeba tradiční kvašáky.

Rozhodně se nemusíte začít vyhýbat sexu. Pouze je nutné změnit některé špatné návyky a promluvit si o nich i s partnerem. Je důležité, aby i on věděl, které činnosti vedou k vašim zánětům a následně k nucené sexuální abstinenci z vaší strany.