Líbánková cystitida aneb Sex jako příčina zánětu močových cest

Zánět močových cest má mnoho příčin a sex může být jednou z nich. Abstinence ale není jediným řešením. Kdy záněty vznikají a jak jim lze předcházet, čtěte níže.

Zánět močových cest umí potrápit zejména ženy. Postihuje je až desetkrát častěji než muže. Ani oni ale nejsou zcela imunní. Přečtěte si, jak vypadají záněty močových cestu u mužů.

Zánět močových cest je nepříjemný a bolestivý stav, který může vést až k urgentní inkontinenci. K zánětu dochází v jedné, nebo ve více částech močového ústrojí. Postiženy bývají močová trubice, močový měchýř a ledviny.

Neléčené záněty močového měchýře jsou cestou k závažným onemocněním ledvin, k chronickým potížím, a k výraznému zhoršení sexuálního života ženy. Mohou způsobovat bolest při sexu, která vede k odmítání pohlavního styku ženami a k sexuální abstinenci. Paradoxem je, že právě sex stojí velice často na začátku problémů s močovými cestami. I proto se infekce močových cest nazývá líbánková cystitida.

Co vlastně zánět močových cest je a jak vzniká?

Ze statistik vyplývá, že až 50 % žen si již infekcí močových cest ve svém životě alespoň jednou prošlo. Mnohdy problémy spojují s nachlazením, ale většinu akutních zánětů močových cest způsobují bakterie. V 90 % případů je to bakterie E.coli (Escherichia coli).

Příčinou může být nesprávná hygiena (obvykle ne nedostatečná, ale prováděná nevhodným způsobem), pohlavní styk (obecně, nebo s nedodržením hygienických zásad), ale třeba i požívání velkého množství cukru, či zadržování moči.

Ženy jsou k infekcím močových cest náchylnější, protože mají kratší močovou trubici. Současně mají jenom malou vzdálenost mezi ústím močové trubice a řitním otvorem – pouhé 2 až 3 cm. Při sexu se tak snadno do močové trubice dostanou fekální bakterie, které způsobují záněty.

Sex jako příčina zánětů močových cest

Sex může být přímou příčinou problémů s močovým ústrojím. Při sexu mají problematické bakterie, které se v okolí močové trubice a konečníku nachází, větší šanci proniknout do močového ústrojí. Rizikovější je především večerní a noční sex, po kterém se žena neumyje a bakterie pak mají dostatek času kolonizovat močové cesty. Ženám se proto doporučuje po sexu aspoň vymočit, čímž se bakterie odplaví. Zdravá moč má navíc přirozeně dezinfekční účinky.

Ještě problematičtějším je dnes již odtabuizovaný anální styl. E.coli, která záněty nejčastěji způsobuje, je bakterií střevního původu. Díky análnímu styku se dostane ve větším množství jak do okolí močového ústrojí a následně i do něj, ale i do pochvy, což může vést ke kompletním zánětům.

Příznaky zánětu močového měchýře

Zánět močových cest nelze přehlédnout. V první řadě se nejspíš objeví nutkání k častému močení. Poměrně rychle nastoupí bolesti močového měchýře a pocit pálení při močení, který se může změnit v bolestivější pocit řezání. Vyloučená moč je zakalená a zapáchá. Ve vážnějších případech může obsahovat krev.

V pokročilejší fázi je zánět doprovázen zvýšenou teplotou často spojenou s třesavkou. Z močové trubice můžeme pozorovat výtok a projeví se urgentní inkontinence, tedy samovolný únik moči. V takovém případě je čas sáhnout po inkontinenčních pomůckách. Bolest zad signalizuje, že zánět postoupil až k ledvinám.

Jak zánět močových cest léčit?

Pouze v počátečním stádiu lze zkusit nastupující zánět zastavit například nasazením vitamínu C. Díky tomu, že okyseluje moč, podporuje přirozený boj proti bakteriím. Z tohoto důvodu bývají zejména v lidovém léčitelství doporučovány třeba brusinky.

Přestože nás bolestivé a nutkavé močení navádí k tomu, abychom se zdrželi nadměrného příjmu tekutin, opak je pravdou. Pít je třeba více a pravidelně. Nejlépe popíjet po doušcích tak, abychom za hodinu vypili 2,5 až 3 dcl čisté vody bez bublinek a bez příchutí. Cílem je dosáhnout odplavení co největšího množství bakterií v co nejkratším čase.

Jakmile problémy nepoleví během 24 až 48 hodin, nebo se objeví akutní příznaky spojené s pokročilou infekcí močových cest vyjmenované výše, je třeba navštívit lékaře.

Jak se vyhnout zánětu močových cest?

·          Dodržujte zásady správné hygieny. Myjte se PH neutrální kosmetikou, nebo jen vodou. Na toaletě se utírejte vždy směrem od močové trubice ke konečníku.

·          Upřednostněte sprchu před vanou.

·          Dejte si pozor na teplé veřejné bazény s vodou nad 30 °C.

·          Před pohlavním stykem se dle možností vždy umyjte a vymočte. Stejně tak po něm.

·          Dostatečně pijte, nejlépe obyčejnou vodu.

·          Nikdy moč nezadržujte.

·          Omezte příjem sladkých potravin a nápojů. Místo nich zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny, jako je kysané zelí, jogurty či kefír. Teď v létě třeba tradiční kvašáky.

Rozhodně se nemusíte začít vyhýbat sexu. Pouze je nutné změnit některé špatné návyky a promluvit si o nich i s partnerem. Je důležité, aby i on věděl, které činnosti vedou k vašim zánětům a následně k nucené sexuální abstinenci z vaší strany.

Chcete se o zánětech močových cest dozvědět víc? Přečtěte si také:

·          Nepleťte si zánět močových cest s nachlazením – rozhodně není radno jej podceňovat

·          Zánět močových cest při menstruaci

·          Jak řeší zánět močových cest starší ženy

Trápí vás inkontinence? Nenechte se jí omezovat. Vyzkoušejte účinné inkontinenční pomůcky zdarma a užívejte si život naplno.