Infekce močových cest a inkontinence

Věděli jste, že pokud máte ochablý močový měchýř, existuje u vás vyšší riziko infekcí močových cest? Důvodů je spousta, ale dobré je, že existuje také spousta věcí, které můžete udělat, abyste infekci předešli.

Co je to infekce močových cest?

Infekce močových cest je způsobená proniknutím škodlivých bakterií do močových cest, které zde způsobují infekci. Bakterie, které napadají dolní močové cesty, pocházejí ve většině případů z našeho vlastního těla.
 
Existuje mnoho různých bakterií, které mohou způsobit infekci močových cest. Nejčastějším typem je bakterie E. Coli, která žije ve střevech. V případě, že je močová trubice kontaminována stolicí, může se tato bakterie dostat až do močových cest. Někdy však infekci způsobí jiné bakterie. 
 
Jaké jsou nejčastější příznaky infekce močového měchýře?
 • Bolest nebo pálení při močení 
 • Časté močení a neustálé nutkání jít na toaletu 
 • Vyloučení pouze malého množství moči 
 • Krev v moči 
 • Tmavá, zakalená nebo silně páchnoucí moč 
 • Zimnice, obvykle však bez horečky 
 • Náhlá inkontinence moči 

Jaký je rozdíl mezi infekcí dolních a horních močových cest?

Nejčastějším typem infekce močových cest je infekce dolních močových cest, kdy se bakterie dostanou do močové trubice a močového měchýře. Pokud jsou ponechány příznaky bez léčení, mohou se vysoce nakažlivé kmeny dále rozšířit až do močovodů a ledvin. Pak hovoříme o infekci horních močových cest. V takovém případě dojde k výraznému zhoršení příznaků jako například bolesti zad, nevolnost a horečka. Taková infekce ledvin je velmi vážná a může způsobit poškození ledvin nebo dokonce jejich selhání. Pokud je ponechána bez léčby, může vést až k urosepsi, tedy stavu, kdy infekce pronikne do krevního oběhu. Tento stav vyžaduje intenzivní lékařskou péči.

Jsou příznaky vždy stejné?

Někteří starší lidé s poruchou imunitní reakce nebo lidé s cukrovkou mohou pociťovat velmi nejasné a zdánlivě nesouvisející příznaky. Takové příznaky mohou být například celkové zhoršení stavu, zmatenost, nevolnost, závratě, náhlá inkontinence nebo zhoršení jejího stavu. Je důležité vědět, co je pro tyto osoby obvyklé, a rozpoznat jakékoli změny jejich stavu. Jen tak je možné rychlé stanovení diagnózy a léčba.

Stavy, které mohou být zaměňovány s infekcemi močových cest

Asymptomatická bakteriurie (označovaná také jako „přátelská“ bakterie) v močových cestách je neškodný stav, který by se neměl léčit antibiotiky. Tato bakterie nevyvolává žádné příznaky kromě zapáchající moči. To znamená, že test diagnostickým proužkem (na dusitany a leukocyty) neprokázal v těle probíhající infekci močových cest. A žádné další příznaky se nevyskytly. 
 
Tmavou, kalnou a zapáchající moč může způsobit také dehydratace. Dbejte tedy na dostatečný příjem tekutin.

Kdo je ohrožen?

Infekce močových cest může postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Někteří lidé jsou však vystaveni většímu riziku.
 
Hlavní důvod, proč trpí infekcí močových cest častěji ženy, souvisí s anatomií ženského těla. Močová trubice je kratší než u mužů a nachází se v blízkosti konečníku, odkud se mohou bakterie dostat do močových cest. S přibývajícím věkem se u žen také snižuje hladina hormonu estrogenu. To může způsobit ztenčování a vysušování stěn močových cest. Snižuje se kyselost ochranné sliznice neboli mukózy, proto se snižuje i její schopnost bojovat proti infekcím. Pro prevenci infekcí močových cest se proto doporučuje léčba hormonem estrogen.
 
Další ohroženou skupinou, které hrozí onemocnění infekcí močových cest, jsou starší osoby, lidé s cukrovkou, lidé se zavedenou cévkou a klienti v domovech s pečovatelskou službou. 
 
Riziko infekcí močových cest může navíc zvýšit nedostatečné vyprázdnění močového měchýře, protože bakterie se ve zbytkové moči snáze množí. Příčinami zbytkové moči jsou například zácpa, obtížné močení způsobené zvětšenou prostatou, prolaps močového měchýře, poranění míchy či poškození nervů, které narušují přirozenou funkci močových cest. 

Existuje nějaká spojitost s inkontinencí?

Inkontinence moči může potkat kohokoli v jakémkoli věku, ovšem častěji se projeví s přibývajícím věkem nebo v souvislosti s jinými nemocemi. Proto není neobvyklé, že lidé s inkontinencí moči mají i další problémy, které přispívají k vyššímu riziku infekcí močových cest. Jako například nedostatečné úplné vyprázdnění močového měchýře, oslabený imunitní systém a chronická onemocnění. Dalším faktorem, který zvyšuje riziko infekce močových cest, je inkontinence stolice.  

Jak předcházet infekcím močových cest?

Nejdůležitější v rámci prevence je udržování genitálií v čistotě a zdraví tak, aby byly schopné se samy před infekcí bránit. Vyplavujte také bakterie tím, že budete dostatečně hydratovaní! A nakonec se snažte při močení močový měchýř zcela vyprázdnit, protože bakterie se ve zbytkové moči snáze množí. 
 
Několik tipů, jak předcházet infekcím močových cest:
 • Správná hygiena představuje ten nejsnadnější způsob, jak předcházet infekcím močových cest
 • Při návštěvě toalety se utírejte zepředu dozadu. Tak předejdete zanesení bakterií ze stolice do močových cest 
 • Znečištěné inkontinenční pomůcky odstraňujte směrem zepředu dozadu 
 • Nemyjte si citlivé intimní partie příliš často a nepoužívejte drsné mýdlo, protože byste tak v této oblasti mohli vyvolat nerovnováhu a podráždění
 • K čištění křehké pokožky používejte TENA mycí krém a pro zvýšení ochrany TENA ochrannou vazelínu
 • Při výměně hygienických produktů pokožku důkladně osušte, protože ve vlhkém prostředí se bakteriím daří lépe
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin 
 • Pokud máte potíže s úplným vyprázdněním močového měchýře, dbejte na správnou polohu. Nahněte se mírně dopředu, nohy mějte položené na zemi nebo na podnožce. Můžete se také několikrát postavit a opět si sednout, abyste dostali ven i poslední kapky moči
 • Používejte vysoce kvalitní, prodyšné inkontinenční pomůcky TENA, které jsou šetrné a jemné k pokožce 
 • K prevenci infekcí močových cest se často doporučuje ošetření vaginálním estrogenem