Zánět močových cest u žen: Jak si s ním rychle poradit?

Zánět močových cest je u žen snad nejběžnějším zánětlivým onemocněním. V počátečních fázích s ním lze bojovat bez pomoci lékaře. Máme pro vás několik tipů, jak podchytit zánět močových cest i bez antibiotik.

Příčiny zánětu močového měchýře

Mezi nejčastější původce zánětu močového měchýře patří bakterie E. coli (Escherichia coli), která se při nedostatečné hygieně snadno dostane ze střeva do močové trubice, kde způsobí zánět. Mezi příčiny této nepříjemné obtíže patří:

     nedostatečná hygiena,
     nedodržování správného pitného režimu,
     časté a opakované ,
     vrozené vývojové vady močové soustavy,
     ledvinové kameny,
     cukrovka,
     časté střídání sexuálních partnerů,
     nechráněný pohlavní styk.

Bakterie E. coli

Bakterie E. coli je součástí přirozené mikroflóry člověka. Produkuje řadu prospěšných látek a podílí se i na tvorbě některých vitamínů. Existují ale také patogenní verze tohotodruhu způsobující nebezpečná onemocnění. Bakterie E. coli v moči či v močových cestách způsobují chronické záněty močových cest, podporují vznik rakoviny či zvyšují riziko potratu.

Příznaky zánětu močového měchýře

Zánět močových cest se projevuje častějším nucením k , pálením při močení a bolestí v podbřišku. Ve vážnějších případech se v moči může vyskytovat krev a pacienta postihne bolest v dolní části zad.

Tyto příznaky rozhodně nepodceňujte. Stejné projevy mohou mít také polypy močového měchýře, což jsou výrůstky na stěnách orgánu, které jsou poměrně často nádorového charakteru.

Dalším zdravotním problémem, který mohou doprovázet podobné příznaky, je zúžení močové trubice, způsobené opakovanými problémy v oblasti močové soustavy a zjizvením výstelky močové trubice.

Rychlá pomoc při zánětu močového měchýře u žen

V počátečních stadiích, kdy pociťujete pouze opakující se nutkavou potřebu močit, se můžete zánětu močových cest zbavit pomocí babských rad a bylinek. Pokud infekce přetrvává nebo se pravidelně vrací, neváhejte a navštivte lékaře.

1.     Pitný režim je základ

Nedostatečný pitný režim může být přímou příčinou zánětu močových cest. Jakmile ucítíte nepříjemný pocit v podbřišku nebo potřebu neustále chodit na záchod, zvyšte svůj příjem tekutin.

Pijte hlavně čistou vodu a neslazené bylinné čaje. Účinný je také vývar z řebříčku, jitrocele či medvědice. Koupit můžete již namíchaný urologický čaj.

2.     Upravte svůj jídelníček

Průvodní symptomy zánětu močových cest můžete zmírnit snadnou úpravou jídelníčku. Které potraviny účinkují proti zánětu močových cest? Kromě ovoce a zeleniny si při potížích dopřejte:

  • brusinky,
  • borůvky,
  • vitamín C,
  • česnek.

Omezte nebo ideálně zcela vynechejte:

  • alkohol,
  • kofein,
  • cukr,
  • silně kořeněná jídla,
  • citrusové plody,
  • ochucené sladké nápoje.

Léky na zánět močových cest

S akutním zánětem močových cest vám mohou pomoci také volně prodejné léky z lékárny, které zpravidla obsahují vysoce koncentrované extrakty z brusinek a D-manózu, které podporují pročištění močových cest.

Jak zmírnit bolest při zánětu močových cest?

Na záněty močového měchýře dobře funguje teplo. Od akutní bolesti vám uleví horká koupel nebo termofor. Pokud bolest přetrvává, je čas na návštěvu praktického lékaře.

Trápí vás zánět močových cest opakovaně?

Pokud volně dostupné přípravky nepomáhají nebo vás trápí už několikátý zánět za krátkou dobu, vydejte se k lékaři. Ten vám provede potřebné testy a podle výsledků vám obvykle předepíše antibiotika. Většinou stačí týden a je po problémech.

Neléčené záněty mohou postoupit do ledvin a v některých případech způsobit inkontinenci. Jestliže vás už úniky moči trápí, nepřestávejte si kvůli nepříjemným problémům užívat život. Vyzkoušejte kvalitní inkontinenční pomůcky. Získejte vzorek zdarma.

Přečtěte si také: