Rychlá pomoc při zánětu močových cest

Rychlá pomoc při zánětu močových cest

Zánět močových cest je snad nejběžnějším zánětlivým onemocněním. Častěji se s ním setkávají ženy, jelikož mají kratší močovou trubici, takže se v ní lépe drží bakterie, navíc je mnohem blíže konečníku. Bakterie escherichia coli, která zánět močových cest nejčastěji způsobuje, se totiž do močového ústrojí dostává právě ze zažívacího traktu.

Zánět močových cest není žádná tragédie. Projevuje se častějším nucením na močení, bolestivostí při močení, bolestmi v podbřišku, ve vážnějších případech se může v moči vyskytovat krev.

Jaká je rychlá pomoc při zánětu?

Ve většině případů, pokud je původcem zánětu bakterie escherichia coli, vám postačí volně dostupné přípravky z lékárny. Začněte užívat brusinky, kupte si také urologický čaj. Když se stavíte do lékárny, poradí vám různé volně prodejné produkty. V drtivé většině případů obsahují právě extrakt z brusinky a také d-manozu, která ještě podporuje léčbu a pročistí močové cesty.

Velmi důležitý je také pitný režim. Při léčbě pijte minimálně dva litry tekutin denně, může jít o vodu, nebo čaje, třeba o ten urologický.

Jak se zánětu močových cest vyhnout?

Chcete-li mít zdravý močový měchýř, dodržujte následující tři zásady:

Hodně pijte. Tekutiny pomáhají odplavovat bakterie, ty se pak nestíhají v močových cestách usazovat.


Nezadržujte moč.
 Když budete moč dlouho zadržovat, budou se vám v močovém měchýři hromadit bakterie.


Dobře se oblékejte.
 Zánět močových cest se může dostavit i jako následek nachlazení, což je aktuální obzvlášť v zimě. Ženy by určitě neměly mít holá záda, trpí tím ledviny, ani si sedat na studenou zem.

Trápí vás zánět močových cest delší dobu?

Pokud volně dostupné přípravky nepomáhají nebo vás trápí už několikátý zánět za krátkou dobu, vydejte se k lékaři. Vezměte s sebou rovnou ranní moč, určitě bude testovat, jaké bakterie vám dělají potíže. Podle výsledků vám předepíše antibiotika, většinou stačí týden a je nadobro po problémech.

Měli byste vědět, že časté nebo bolestivé močení může být v některých případech také důsledkem bakterie přenosné sexuálním stykem. Potíže s močením způsobují například chlamydie, ureaplasmata či mykoplasmata. Při standardní kultivaci z moči se je někdy nedaří odhalit, jestliže tedy máte potíže, ačkoliv praktický lékař nic nezjistil, zkuste začít pátrat tímto směrem.

Močové infekce jsou poměrně běžné

Každopádně se nebojte zajít do lékárny nebo rovnou ke svému praktickému lékaři. Močové infekce a ani inkontinence nejsou nic, za co byste se měli stydět. Konkrétně zánět močového měchýře potrápí aspoň jednou v životě snad každého. Neléčený ovšem může přejít v zánět ledvin, a to už je pak vážnější problém. Začněte tedy jednat včas – nejdříve navštivte lékárnu, jestli léčba do pár dnů nezabere, navštivte svého praktického lékaře.