Chronický zánět močového měchýře

Cystitida je lékařský termín pro zánět močového měchýře, který je většinou způsoben bakteriemi. Infekce močových cest může být bolestivá a nepříjemná, mnohdy se rozšíří až do ledvin, ovšem potom se jedná o poměrně závažný zdravotní problém. Z nedoléčených a opakujících se zánětů pak vzniká chronický zánět močového měchýře, jenž se opakuje minimálně dvakrát v průběhu šesti měsíců, případně třikrát do roka.

 

Občas se cystitida objevuje jako reakce na určité léky, radiační terapii a dráždivé látky, jako jsou dámské hygienické spreje, lubrikační gely či dlouhodobé používání katétru na cévkování. Zánět močového měchýře může nastat i jako komplikace jiného onemocnění.

V případě bakteriální cystitidy se podávají antibiotika. Léčba jiných druhů zánětů močového měchýře už závisí na konkrétní příčině, kterou je nezbytné řešit.

 

Jaké jsou příznaky?

Seznam příznaků cystitidy je poměrně dlouhý a objevují se v nich například:

     silné a neustálé nutkání k močení,

     pálivý pocit při močení,

     krev v moči (hematurie),

     močení zakalené či silně vonící moči,

     pocit tlaku v podbřišku,

     mírně zvýšená teplota.

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte, pokud se u vás objeví vysoká horečka, zimnice, nevolnost či zvracení, bolest zad či v boku. Stejně tak byste měli jít ke svému lékaři, jestli je moč s příměsí krve anebo bolestivé a časté močení přetrvává už několik hodin.

Jelikož každé tělo reaguje na antibiotika jinak, může se po jejich využívání cystitida vrátit, a pak je nezbytné nasadit jiný druh léků.

Chronický zánět močového měchýře je často spojen také s inkontinencí, tedy nechtěným únikem moči. V takovém případě je dobré pořídit si pomůcky na inkontinenci, které najdete i na stránkách TENA a které zkvalitní váš život a zajistí vaše fungování i při zánětech.

Jaké jsou druhy cystitidy?

Močový systém sestává z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice. Všechny uvedené části hrají velkou roli při odplavování toxických látek a škodlivin z těla. Ledviny se nacházejí v zadní části dutiny břišní a mají za úkol filtrovat odpad z krve a regulovat koncentraci mnoha látek. Močovody přenášejí moč z ledvin do močového měchýře, kde je moč uložena, dokud nevystoupí z těla ven přes močovou trubici.

 

Bakteriální cystitida

Bakteriální zánět močového měchýře nastává v okamžiku, kdy bakterie zvenčí vstupují do močových cest přes močovou trubici a začnou se množit. Většinou bakteriální cystitidu způsobuje bakterie E. coli. Infekce postihuje především ženy, například po pohlavním styku.

 

Neinfekční cystitida

Existuje celá řada dalších zánětlivých faktorů, jež způsobují zánět močového měchýře, mezi něž patří intersticiální cystitida (syndrom bolestivého měchýře), cystitida indukovaná léčbou, radiační cystitida, chemická infekce močových cest a podobně.

U některých jedinců je pravděpodobnost výskytu chronického zánětu močového měchýře vyšší. Postihuje zejména ženy, přičemž hlavním důvodem je fyzická anatomie močového ústrojí. Ženy mají totiž kratší močovou trubici, přes kterou se bakterie dostanou do močového měchýře rychleji. 

Prevence

Jako prevence se často doporučují brusinková šťáva či doplňky stravy obsahující proanthocyanidin. Zmíněné preparáty totiž snižují riziko opakovaných infekcí močových cest.

Pozor, pokud užíváte léky na ředění krve, neměli byste brusinkovou šťávu pít, protože v kombinaci s léky by mohlo dojít ke krvácení. Dále lékaři doporučují pít hodně tekutin, zejména vody, často chodit močit, raději se sprchovat než koupat ve vaně, kůži v intimních partiích a v oblasti konečníku omývat opatrně a jemně, co nejdříve po pohlavním styku vyprázdnit močový měchýř a nepoužívat deodoranty či další spreje v oblasti intimních partií.