Cystitida: Chronický zánět močového měchýře

Chronický zánět močového měchýře se lékařsky označuje jako cystitida a jedná se o infekci způsobenou bakteriemi. Cystitida dokáže být nepříjemná a bolestivá. Nedrží se pouze v močovém měchýři, při zanedbané léčbě se může rozšířit až do ledvin (nefritida). Z nedoléčené a opakující se akutní cystitidy pak vzniká zánět chronický, jenž se vrací minimálně třikrát do roka.

Občas se cystitida objevuje v důsledku reakce na určité léky, radiační terapii a dráždivé látky, jako jsou dámské hygienické spreje a lubrikační gely, či dlouhodobé používání katétru nebo cévkování. Zánět močového měchýře ale může nastat i jako komplikace jiného onemocnění.

Jak fungují močové cesty?

Močový systém se skládá z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice. Všechny uvedené části hrají velkou roli při odplavování toxických látek a škodlivin z těla. Ledviny se nacházejí v zadní části dutiny břišní a mají za úkol filtrovat odpad z krve a regulovat koncentraci mnoha látek. Močovody přenášejí moč z ledvin do močového měchýře, kde je moč uložena, dokud nevystoupí z těla ven přes močovou trubici.

Cystitida – příčiny

Mezi faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku chronického zánětu močového měchýře patří:

  • nedostatečná hygiena (obzvláště po sexu),
  • nízký příjem tekutin,
  • zadržování ,
  • cukrovka (přílišné množství cukru v organismu podporuje množení bakterií),
  • časté střídání sexuálních partnerů,
  • nechráněný pohlavní styk,
  • katétr zavedený v močové trubici.

Cystitida – příznaky

Příznaků chronického zánětu močového měchýře je mnoho, mezi nejčastější patří například:

  • silné a neustálé nutkání k ,
  • pálivý pocit při močení,
  • krev v moči (hematurie),
  • zakalená či silně zapáchající moč,
  • pocit tlaku v podbřišku,
  • mírně zvýšená teplota.

Druhy cystitidy

Bakteriální cystitida

Bakteriální zánět močového měchýře nastává v okamžiku, kdy bakterie zvenčí vstupují do močových cest přes močovou trubici a začnou se množit. Bakteriální cystitidu většinou způsobuje bakterie E. coli. Infekce postihuje především ženy, například po pohlavním styku.

Intersticiální cystitida

Intersticiální cystitida je identifikována chronickým zánětem svalových vrstev močového měchýře, který způsobuje bolest a tlak v oblasti pánevní a břišní.

Hemoragická cystitida

Hemoragická cystitida je krvácivý zánět. K takovému zánětu dochází při vylučování aktivních látek ledvinami (cytostatika, ifosfamidy, cyklofosfamidy) a jejich následném hromadění v močovém měchýři.

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte, pokud se u vás objeví vysoká horečka, zimnice, nevolnost či zvracení, bolest zad či v boku. Stejně tak byste měli jít ke svému lékaři, jestliže je moč s příměsí krve, nebo bolestivé a časté močení přetrvává už několik hodin. Jelikož každé tělo reaguje na antibiotika jinak, může se po jejich využívání cystitida vrátit, a pak je nezbytné nasadit jiný druh léku. Chronický zánět močového měchýře je často spojen také s inkontinencí. Pokud trpíte nechtěným únikem moči, vyzkoušejte naše vzorky zdarma.

Prevence cystitidy

Jako prevence chronického zánětu močového měchýře se často doporučuje brusinková šťáva či doplňky stravy obsahující proanthocyanidin. Zmíněné preparáty totiž snižují frekvenci opakovaných infekcí močových cest. Dále lékaři doporučují pít hodně tekutin, zejména vody, často chodit močit, raději se sprchovat než koupat ve vaně, kůži v intimních partiích a v oblasti konečníku omývat opatrně a jemně, co nejdříve po pohlavním styku vyprázdnit močový měchýř a nepoužívat deodoranty či další spreje v oblasti intimních partií.

Přečtěte si také: