Časté zadržování moči

Zadržování moči je škodlivé, raději běhejte na záchod častěji

Chodíte příliš často na záchod? Buďte rádi. Zadržování moči je pro tělo nebezpečné. Může vést k nejrůznějším močovým infekcím a v krajním případě až k selhání moči. Takže pijte a čurejte!

Četnost močení většina lidí nesleduje. To až ve chvíli, kdy začnou chodit příliš často, si všimnou, že je něco v nepořádku. Máte tento problém také? Možná vůbec nejde o potíž. Ostatně, podle odborníků je normální, když jdete za 24 hodin na záchod 4-8krát.

Močový měchýř prasknout nemůže

Máte-li plný močový měchýř, spustí se nutkání na močení. Co se však stane, pokud ho budete ignorovat? Někteří lidé si myslí, že jim močový měchýř praskne. K tomu ovšem nikdy nedojde. Dříve vám povolí svěrač a dojde k samovolnému úniku moče. Močový měchýř sice prasknout může, nicméně nikoliv když je plný, ale při prudkém nárazu (autonehoda) či vinou ucpané močové trubice.

Močení byste však neměli oddalovat, protože budete-li to dělat dlouhodobě, přivodíte si vážné zdravotní potíže.

Močí se z těla vyplavují bakterie

Víte, proč je důležité dodržovat pitný režim? Voda náš organismus hydratuje, přispívá k lepšímu stavu pleti a vůbec má spoustu kladných účinků na tělo. Mimo jiné pomáhá k vyplavování škodlivých bakterií, protože pokud hodně pijete, chodíte také více na toaletu. A bakterie se vyplavují močí.

Při zadržování moči si škodlivé bakterie udržujete v těle, zvyšujete tak riziko vzniku infekce močového měchýře a močových cest. V extrémních případech může dojít k návratu moči do ledvin, selhání ledvin a smrti.

Na toaletu byste tedy měli chodit vždy, když cítíte nutkání na močení. Ovšem pozor, příliš často také není úplně v pořádku.

Dlouhodobé časté močení může značit problém

Když zrovna hodně pijete, není nic zvláštního na tom, že chodíte často na toaletu. Některé dny můžete jít třeba desetkrát. Pokud však chodíte častěji dlouhodobě a chvíli poté, co vykonáte potřebu, se vám chce znovu, mohlo by jít o nějaký problém. Na vině může být banalita jako zánět močového měchýře, ale i některá z pohlavně přenosných chorob. Chlamydie a kapavka jsou typickými zástupci bakteriálních infekcí způsobujících časté močení.

Máte-li jakýkoliv problém s močením, pamatujte, že i na ten váš určitě existuje řešení. Jen se nezdráhejte svěřit se lékaři. Případně vám mohou pomociinkontinenční pomůcky od značky TENA.