Zánět a infekce močových cest u mužů

Zánět a infekce močových cest u mužů

Zánět močových cest, který postihuje nejčastěji měchýř, bývá skloňován zejména s ženskými problémy. Přitom se nevyhýbá ani mužům a umí nepříjemně potrápit. Lze se zánětu zbavit prostřednictvím domácí léčby?

I když zánět močových cest skutečně postihuje více ženy, umí být i pro muže „nezapomenutelným zážitkem“. Kdo to zažil, ví, o čem mluvím. Návštěva toalety bývá skutečně očistec. K tomu se velice často přidává hrůzostrašně vypadající krev v moči, vysoké teploty i bolesti mimo močení.

Nejčastější příčinou problémů bývá bakteriální onemocnění (E.coli, též Escherichia coli)

Bakteriím umí naše tělo odolávat, avšak jakmile se přidá oslabení imunitního systému či stres, tělo jim podlehne a problematický zánět močového měchýře je tady. I když se zánět nejčastěji spojuje s nachlazením, jde o mýtus. Spíše bývá problémem hygiena. Ne, nikdo vás nepodezírá, že se dostatečně nemyjete. Avšak E.coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje v oblasti tlustého střeva. Do močové trubice si ji snadno přenesete dotykem při stolici, ze spodního prádla, ale třeba i při análním styku, který dnes už není nijak tabuizován a stal se docela běžnou záležitostí i mezi heterosexuálními páry. Dalšími spouštěči zánětu a infekce močových cest mohou být zánět šourku, zánět prostaty, ale i vyšetření skrz močovou trubici.

Zánět močového měchýře – domácí léčba i pro muže

Existuje celá řada babských rad na tento problém. Není se čemu divit, vždyť v životě se s tímto problémem setká až 50 % žen. A všechny tyto rady se dají aplikovat i na zánět močového měchýře u mužů.

Zlepšete příjem tekutin

I když vzhledem k bolestem, které zažíváte na toaletě, se tekutinám začnete spíše vyhýbat, nedělejte to. Právě dostatečný pitný režim je pro léčbu a odeznění příznaků velice důležitý. Nejvhodnější je nasadit ve velkém vhodné bylinkové čaje. Sáhnout lze po již namíchaných prodávaných pod názvem „urologický čaj“. Pít můžete i čaje z jitrocele, medvědice lékařské i řebříčku. Bylinkový čaj pijte 3× denně a mezi tím přidejte ještě nesycenou vodu.

Cukrům se raději vyhněte

Vynechte ve stravě cukry, případně co nejvíce omezte jejich příjem. Prodlužují totiž léčbu. Pokud vás i během nemoci honí mlsná, tak sáhněte pouze po neslazeném sušeném ovoci. Nevadí ani dva šálky medem mírně slazeného čaje denně. Urologický čaj vám ale oslazený chutnat nebude!

Zázračné borůvky a brusinky

Notoricky známými pomocnicemi na záněty močových cest jsou brusinky a borůvky. Užívají se čerstvé, a to zejména v létě, kdy se dají koupit, nebo kdy nám rostou na zahradě. Prodávají se jako doplňky stravy v kapslích v lékárnách i v drogeriích. Užívat je lze i jako sušené (vybírejte si ty lyofilizované). Účinné jsou i v podobě čaje, kdy se pije i čaj z listů borůvek a brusinek, nebo se do něj přidá rovněž pár sušených či čerstvých plodu.

Smlsnete si na některém z hubičů bakterií

Na záněty močového měchýře naše babičky užívaly křen, česnek i lichořešici. Česnek lze pokousat syrový. Pro dobrý účinek tak udělejte 3× denně s jedním stroužkem česneku. Z lichořeřišnice stejně tak požvýkejte a snězte čerstvé měkké plody. Pozor, jsou skutečně pikantní! Pokud plody ještě nemáte, tak pomohou rovněž čerstvé listy. Křen nejlépe zcela čerstvý nakrouhejte (asi jednu polévkovou lžíci), zalijte jej sklenicí horkého mléka, a to pak vypijte. Opakovat by se to mělo 3× denně. Kdo křen v této podobě „nedá“, může zkusit pomazánku z čerstvého křenu i oblíbenou šunkovou rolku s křenem (a šlehačkou). Křen musí být vždy čerstvě nakrouhaný.

Pomocník na mnohé neduhy, soda bikarbona, pomůže i nyní

Jedlá soda sice zánět nevyléčí, ale výrazně sníží bolestivost tohoto problému. Snižuje totiž kyselost moči. Do vody, kterou jste si přidali do pitného režimu, přidejte jednou denně i kávovou lžičku jedlé sody. Zamíchejte, nechte rozpustit a vypijte.

Prevence je základ

Každý, kdo zánět a infekci močových cest zažil, velice rád dodrží pár preventivních zásad, díky kterým se těmto problémům v budoucnu vyhne. Podívejte se na ty nejdůležitější z nich:

-       Pijte dostatečné množství (nealkoholických) tekutin.

-       Nezadržujte moč a jděte na toaletu, jakmile pocítíte potřebu.

-       Nikdy nenoste dva dny stejné spodní prádlo.

-       Noste bavlněné a prodyšné spodní prádlo, které navíc není příliš těsné.

-       Pozor i na úzké a neprodyšné džíny nebo jiné kalhoty.

-       Dodržujte hygienu při pohlavním styku.

-       Vsaďte na správný jídelníček: jezte jogurty, petržel (má močopudné účinky), vyhněte se nadbytku cukrů.

-       Jakmile se objeví první příznaky problému, neodkládejte řešení!

Doporučené zdroje informací:Česká urologická společnost