Začínající zánět močových cest u mužů lze léčit doma

Zánět močových cest, který postihuje nejčastěji měchýř, bývá skloňován zejména s ženskými problémy. Přitom se nevyhýbá ani mužům, které umí nepříjemně potrápit. V počátečních stádiích se lze zánětu zbavit domácí léčbou. Ukážeme vám, jak na to.

I když zánět močových cest skutečně postihuje více ženy, umí být i pro muže „nezapomenutelným zážitkem“. Návštěva toalety bývá skutečně očistec. K tomu se velice často přidává hrůzostrašně vypadající krev v moči, vysoké teploty i bolesti mimo .

Příznaky zánětu močových cest u mužů

Zánět močových cest u mužů se častěji projevuje ve vyšším věku, kdy dochází ke zvětšení prostaty. K prvním příznakům patří:

·         nucení k močení,

·         pálivá až řezavá bolest při ,

·         bolest v podbřišku,

·         zvýšená teplota.

Neléčený zánět se velmi rychle může rozšířit do ledvin, kde způsobí vážné zdravotní komplikace. V takové fázi ho doprovází:

·         krev v moči,

·         začínající ,

·         bolest zad,

·         vyšší teplota,

·         třesavka.

Zánět močových cest – domácí léčba pro muže

V počátečních fázích lze nastupující zánět vyléčit pomocí léty osvědčených babských rad. Pokud po několika dnes obtíže neustoupí, nebo se dokonce zhorší, vyhledejte pomoc lékaře.

1.      Zlepšete příjem tekutin

Bolesti při vám mohou nutit se tekutinám spíše vyhýbat. Udělejte pravý opak. Právě dostatečný pitný režim pomáhá močové ústrojí propláchnout a nebezpečné bakterie vyplavit. Nejvhodnější je nasadit ve velkém vhodné bylinkové čaje, ideálně urologické, ale i čaje z jitrocele, medvědice lékařské a řebříčku. Bylinkový čaj pijte alespoň 3× denně a mezi tím přidejte dostatečné množství nesycené vody.

2.      Vyhněte se cukrům

Cukry ze stravy zcela vypusťte, případně jejich příjem co nejvíce omezte. Prodlužují léčbu. Pokud vás i během nemoci honí mlsná, dejte si neslazené sušeném ovoci. Velké potíže nezpůsobí ani dva šálky mírně slazeného čaje medem.

3.      Šáhněte po zázračných brusinkách a borůvkách

Notoricky známými pomocnicemi na záněty močových cest jsou brusinky a borůvky. V letních měsících je seženete čerstvé. Po zbytek roku se prodávají jako doplňky stravy v kapslích v lékárnách i v drogeriích, nebo jako sušené (vybírejte si ty lyofilizované). Účinné jsou i v podobě čajů.

4.      Smlsněte si na některém z hubičů bakterií

Na záněty močového měchýře naše babičky užívaly křen, česnek a lichořeřišnici. Česnek lze pokousat syrový. Pro dobrý účinek tak udělejte 3× denně s jedním stroužkem.

Z lichořeřišnice stejně tak požvýkejte a snězte čerstvé měkké plody. Pozor, jsou skutečně pikantní! Pokud plody ještě nemáte, tak pomohou čerstvé listy.

Křen nejlépe zcela čerstvý nakrouhejte (asi jednu polévkovou lžíci), zalijte jej sklenicí horkého mléka, a vypijte – opět alespoň 3× denně. Kdo křen v této podobě „nedá“, může zkusit pomazánku z čerstvého křenu nebo oblíbenou šunkovou rolku s křenem a šlehačkou. Křen ale musí být vždy čerstvě nakrouhaný.

5.      Od bolesti uleví jedlá soda

Jedlá soda sice zánět nevyléčí, ale výrazně zmírní bolesti, tím že sníží kyselost moči. Do vody přidejte jednou denně kávovou lžičku jedlé sody. Zamíchejte, nechte rozpustit a vypijte.

Proč léčbu neodkládat?

V prvních stádiích se lze zánětu zbavit přírodní cestou. V pokročilejších je nevyhnutelná návštěva lékaře. Pokud se však zánět nebude léčit správně, může postoupit k ledvinám nebo způsobit inkontinenci. V takovém případě je čas sáhnout po inkontinenčních pomůckách.

Prevence je základ

Každý, kdo zánět a infekci močových cest zažil, velice rád dodrží pár preventivních zásad, díky kterým se těmto problémům v budoucnu vyhne. Podívejte se na ty nejdůležitější z nich:

·           Pijte dostatečné množství nealkoholických a neochucených tekutin.

·           Nezadržujte moč a jděte na toaletu, jakmile pocítíte potřebu.

·           Nikdy nenoste dva dny stejné spodní prádlo.

·           Noste bavlněné a prodyšné spodní prádlo, které navíc není příliš těsné.

·           Pozor i na úzké a neprodyšné džíny nebo jiné kalhoty.

·           Dodržujte hygienu při pohlavním styku.

·           Vsaďte na správný jídelníček: jezte jogurty, petržel (má močopudné účinky), vyhněte se nadbytku cukrů.

·           Jakmile se objeví první příznaky problému, neodkládejte řešení!

Chcete se o zánětech močových cest u mužů dozvědět víc? Přečtěte si také:

·         Zánět a infekce močových cest u mužů

·         Akutní a chronický zánět močových cest