Zdá se, že se nacházíte v <country>

Přejděte na své místní stránky TENA a získejte informace platné pro váš trh.

Akutní a chronický zánět močových cest

Akutní a chronický zánět močových cest

Zánět močových cest představuje po zánětu dýchacích cest druhou nejčastěji se vyskytující bakteriální infekci, která se alespoň jednou za život objeví u každé druhé ženy. U mužů není zánět močových cest tak častý, uvádí se, že postihne každého pátého muže, což je dáno především tím, že pánové mají delší močovou trubici.

Protože ženy mají kratší močovou trubici, která je navíc v blízkosti konečníku, snadno se do ní dostanou bakterie, které jsou běžně přítomné ve střevní mikroflóře. Původcem bývá ve většině případů bakterie E.coli, ovšem za vznikem infekce mohou stát i jiné bakterie, jako jsou Klebsiella, Proteus, Entorococcus a Pseudomonas.

Zánět močových cest se rozděluje na několik kategorií, například podle toho, jakou část močového ústrojí postihl, se rozděluje na zánět ledvin, močového měchýře a močové trubice. U mužů dochází i k zánětu prostaty. Dále se odlišuje zánět akutní a chronický.


Akutní zánět močových cest

S akutním zánětem močových cest se setkává hlavně něžné pohlaví, a to ve věku od 20 do 40 let, ovšem postihnout může i ženy z jiné věkové kategorie. Vyloučeno také není, že se akutní zánět močových cest objeví u dětí. Onemocnění mají na svědomí různé faktory, přičemž často mu přispívají cévkování, diabetes, radioterapie, oslabený imunitní systém i nachlazení.

Jakmile u vás propukne akutní zánět močových cest, objeví se u vás následující příznaky:

  • časté a bolestivé močení,
  • časté nucení na močení,
  • pocit pálení a řezání po vymočení,
  • palčivá bolest vystřelující až do podbřišku,
  • zakalená a zapáchající moč,
  • moč s příměsí krve.

V okamžiku, kdy se přidají k výše uvedeným příznakům také horečka, třesavka a zvracení, je nezbytné navštívit lékaře, protože se pravděpodobně jedná o zánět ledvin.

Při akutním zánětu močových cest byste měli zůstat v teple, ideálně konzumovat brusinky a borůvky, případně podávat léky, které vám předepsal lékař. Velice důležitý je také pitný režim, jenž zpočátku nezvyšujte, ale jakmile začnou příznaky odeznívat, zvyšte přísun tekutin, aby se všechny bakterie z močové trubice odplavily pryč.


Chronický zánět močových cest

V okamžiku, kdy se u vás objeví zánět močových cest častěji než dvakrát za půl roku, nebo třikrát za rok, se už jedná o chronický zánět močových cest. Většinou vzniká kvůli tomu, že nejsou akutní záněty dostatečně doléčené, a tak se začnou opakovat. Příznaky jsou takřka totožné jako u akutního zánětu močových cest s tím rozdílem, že nejsou tak intenzivní. Na podporu léčby chronického zánětu močových cest se doporučují také bylinky, jako jsou lichořeřišnice větší či vilcacora.

U pacientů s chronickým zánětem močových cest se zmenšuje kapacita močového měchýře, a tím pádem chodí častěji močit.