Zánět močových cest při menstruaci

Zánět močových cest při menstruaci

Zánět močových cest většinou způsobuje bakterie Escherichia coli nacházející se běžně v zažívacím traktu. V okamžiku, kdy se však bakterie dostane do močových cest, začnou se objevovat první problémy v podobě bolesti podbřišku a častého nutkání močit. Bakterie se do močového měchýře dostává zejména z konečníku skrze močovou trubici. V případě přehlížení prvotních příznaků se může infekce rozšířit až do ledvin a způsobit zánět ledvin.

Záleží na tom, jakou část močových cest bakterie zasáhne, podle toho se totiž potom infekce rozlišuje na cystitidu a pyelonefritidu. Cystitida je zánět močového měchýře, zatímco pyelonefritida zase zánět horních močových cest.

Pokud používáte v období menstruace tampony, tak ony samotné jsou zdrojem bakterií a infekcí, a proto je nezbytné dodržovat jejich správnou a častou výměnu.

Jak poznáte zánět močových cest?

Zánět močových cest se projevuje hned několika příznaky, jako jsou nepříjemné bolesti v podbřišku, časté močení s produkcí malého množství moči, pálivou bolestí při močení a v tom horším případě i příměsí krve v moči. Při menstruaci si však můžete bolest zaměnit s menstruačními bolestmi, a proto je nezbytné sledovat ostatní příznaky.

Chcete zánětu močových cest předcházet? Potom zvyšte příjem tekutin, nezadržujte močení a po pohlavním styku se vždy vymočte. Vyhněte se také syntetickému a neprodyšnému spodnímu prádlu či sprchovým gelům, které nejsou určené na intimní partie, protože narušují poševní mikroflóru. Stejně tak je důležité otírat si konečník po stolici směrem ven, aby se nepřenesly bakterie do močových cest.

Komu hrozí zánět močových cest nejvíce?

Samozřejmě existují i rizikové skupiny lidí, u nichž se objevuje infekce močových cest častěji. Postihuje především ženskou populaci, přičemž se uvádí, že minimálně jednou za život postihne zánět každou druhou ženu. Často za tímto zdravotním problémem stojí nedostatečná hygiena, časté zadržování močení, nízký příjem tekutin a podobně. Zpozornět by měly také ženy s cukrovkou, protože kvůli cukrovce je v moči více cukru, což se bakteriím zamlouvá.

Jak se zánět močových cest léčí?

Zánět močových cest se objevuje u všech věkových kategorií, ovšem náchylnější jsou hlavně ženy po šedesátém roce života. Často je infekce spojována i s inkontinencí. Léčba akutního zánětu močových cest trvá většinou tři až pět dnů. Záleží na tom, v jakém je stádiu. Jestliže se jedná o začínající infekci, nemusíte si hned nechat napsat antibiotika. Stačí zůstat v klidu a teple, dát si brusinky a zvýšit přísun tekutin.

Během menstruace nepoznáte, jestli vás bolí břicho kvůli menstruaci, nebo kvůli infekci. Zároveň nezaznamenáte, jestli máte krev v moči právě kvůli infekčnímu onemocnění, a proto je lepší sledovat i další příznaky, jako je třeba pálení při močení. Jestliže se něco takového objeví, je potřeba to řešit.