Kapacita močového měchýře

Víte, jaká je kapacita vašeho močového měchýře a jestli může skutečně prasknout?

Notoricky známá legenda o slavném astronomovi, astrologovi a taktéž alchymistovi, Tycho Brahe, který se prý na hostině Petra Voka z Rožmberku v roce 1601 opíjel tak bujaře, až mu nakonec praskl močový měchýř (i když legend je více), v mnohých z nás vyvolává otázku, jak je vlastně velký? Kolik toho můžu vypít, než se jdu vymočit, aby mi močový měchýř nepraskl? Jsou to trochu úsměvné obavy, protože zdravý močový měchýř má proti prasknutí velice dobrou pojistku. Umí totiž uvolnit svěrače a vymočit nás prostě donutí. Horší už je to při některých onemocněních.

Močový měchýř není vůbec malým

Kapacita močového měchýře se samozřejmě liší podle toho, zda jde o dítě, nebo dospělého člověka. U dětí do 12 let se používá vzorec EBC = [30 + (věk v rocích × 30)] ml. Ve 12 letech pak objem dosáhne zhruba 390 ml. Dále se již vzorec nepoužívá, i když samozřejmě se s věkem dále zvětšuje. Obecně se objem močového měchýře u dospělého člověka uvádí v rozmezích od 600 ml do 1200 ml.

Číslo o objemu močového měchýře však vzhledem k němu není jediným zajímavým. Víte, kolik naše tělo vyprodukuje moči za den? Obvykle jde o objem od 700 ml do 2000 ml. Z toho plyne, že důležité je močit minimálně jednou denně. Což však je velice zjednodušené. Důležité je moč nezadržovat a nutkání na močení vyhovět. Obvykle se za normální považuje močit maximálně 8 krát denně. Častější močení a větší objem moči než 3000 ml jsou znaky onemocnění, nebo přehnaného pitného režimu, s čímž není zas tak neobvyklé se dnes setkat zejména u žen.

Kdy se dostaví nucení na močení?

To se opět vracíme ke známému astronomovi. Podle vědeckých poznatků, pokud je skutečně legenda o jeho prasklém močovém měchýři pravdivá, k němu rozhodně nedošlo jen proto, že by moč zadržoval, ale z důvodu onemocnění. (Tycho Brahe mohl trpět akutní anurií, což je akutní pokles či úplné zastavení vylučování moči, ke kterému dochází například při akutním selhání ledvin.) Moč totiž trvale zadržet nelze. Jakmile se tlak moči zvýší nad úměrnou mez, dojde k relaxaci svěrače močové trubice a moč unikne samovolně. Lidově řešeno – počůráme se. Ale to samozřejmě neznamená, že nás naše tělo nevarovalo. Pocit nutkání na močení jako signál k návštěvě toalety se u zdravého jedince dostaví vždy s dostatečným předstihem. Jiné to může být u dětí, které ještě signály těla neumí dekódovat, nebo nejsou ještě vyvinuté.

Když močový měchýř zlobí

Močový měchýř nás umí pozlobit hned z několika příčin. Důsledkem těchto onemocnění pak bývá i to, žetrpíme inkontinencía neudržíme moc, nebo nám v extrémních případech může měchýř i prasknout. Nejčastějšími problémy s močovým měchýřem jsou záněty močových cest – zánět močové trubice, zánět močového měchýře až zánět ledvin. Specifickým problémem je syndrom dráždivého močového měchýře též hyperaktivní močový měchýř. Projevuje se častým nucením k močení. Močíme více než 8 krát přes den a více než 2 krát v noci. Současně můžeme opět trpět samovolným únikem moči čili inkontinencí. Pokud se vrátíme k problému, kdy nám může močový měchýř skutečně prasknout z důvodu přeplnění, protože se svěrače automaticky neuvolní, příčina skutečně existuje. Je jí zvětšená prostata silně tlačící na měchýř. Jinou příčinou prasknutí bývá jeho mechanické poškození při nehodě, nebo vniknutím cizího tělesa.

Zdržujete močení? Nedělejte to

I když jsme si již řekli, že zadržování moči prasknutí močového měchýře nezpůsobí, bezpečné rozhodně není. Zvyšuje totiž riziko infekce močových cest. Dochází rovněž k oslabování svalů močového měchýře, což se následně začne projevovat nemožností vyprázdnit najednou celý měchýř. U žen může dojít i k povolení svalů pánevního dna. To dokáže vyústit až v inkontinenci.

Co ještě nevíte o močovém měchýři

Močový měchýř je dutý roztažitelný orgán sloužící jako rezervoár na moč. Ta tady čeká, než ji tělo vyloučí. Stane se tak pravděpodobně řízeně, tedy o tom, kdy moč vyloučíme, rozhodujeme sami. Jakmile dojde k naplnění objemu zhruba o 400 až 600 ml, pocítíme nutkání k močení. To však máme pořad naplněnou jen zhruba polovinu objemu našeho, lidově řečeno, močáku. Močový měchýř má jedno zajímavé specifikum. V těle není uložen na jednom pevném místě, ale jeho poloha se mění podle toho, jak je zrovna naplněn. Prázdný leží na dně pánevní dutiny, tedy pod pochvou (u žen), nebo pod konečníkem (u mužů). Jakmile se naplní, začne sahat skrz břišní dutinu obvykle až k pupku.