Krev v moči

Krev v moči: Kdy se objevuje? A jaké jsou příčiny?

Objevily se u vás stopy krve v moči? V takovém případě byste neměli návštěvu obvodního lékaře odkládat, protože krev často signalizuje nějaké onemocnění. Zdravotní komplikace může mít celou řadu příčin, přičemž některé jsou méně závažné, jiné naopak zase více. V následujících řádcích vám prozradíme, kdy se krev v moči nachází a jaké jsou její nejčastější příčiny.

V ledvinách se vytváří moč, která má z těla odplavit odpadní látky a toxiny. U zdravých pacientů je moč čirá i nažloutlá. Jakmile se však přidá i krev, případně je moč zbarvená do červena až tmavě hněda, měli byste zpozornět, protože něco není s vaším tělem v pořádku. Často se zároveň s touto potíží objevují i další příznaky, jako jsou palčivé bolesti zad a v podbřišku, pálení při močení, zvýšená teplota a podobně.

Příčiny, proč se může krev v moči objevit

Stopy krve v moči mohou upozorňovat na úraz ledvin či močového měchýře. Souviset mohou také s lékařským výkonem (cévkování i biopsie ledvin), při němž mohlo dojít k poškození vylučovacího ústrojí. Stejně tak zkontrolujte, jestli krev v moči nezpůsobilo poranění zevního genitálu. Často je však spojena se zánětem močových cest a močového měchýře. Dalšími onemocněními, při nichž se může objevit krev v moči, jsou snížená srážlivost krve, infekce ledvin, ledvinové a močové kameny, zánět prostaty, rakovina ledvin, rakovina močového měchýře či polycystická choroba ledvin.

Pokud chcete vyřešit tento zdravotní problém, je nezbytné nejprve najít příčinu, a tu potom léčit. Ideální je navštívit svého lékaře, jenž stanoví diagnózu a na základě ní nastaví i léčbu. Jestliže vás trápí zánět močového měchýře či močových cest, budou vám předepsána antibiotika. Léčbu můžete podpořit také různými preparáty založenými na přírodní bázi. U mužů bývá krev v moči spojována také se zvětšenou prostatou či jejím zánětem (nejčastěji u mužů nad 50 let), v tom horším případě rakovinou prostaty.

Kdy se objevuje Kdy se objevuje krev v moči u dětí? Krev v moči u dětí?

Rodiče často vyděsí, když se objeví krev v moči u malých dětí. Přitom si nemusíte hned představovat černé scénáře, protože příčin může být hned několik. Jednat se může o abnormálně vyvinuté močové cesty, cystu, infekci močových cest, imunitní zánět ledvin, ale také o vyšší hladinu minerálů v moči.