Krev v moči: Kdy se objevuje? A jaké jsou příčiny?

Objevily se u vás stopy krve v moči? V takovém případě byste neměli návštěvu obvodního lékaře odkládat, protože krev často signalizuje nějaké onemocnění. Zdravotní komplikace může mít celou řadu příčin, přičemž některé jsou méně závažné, jiné naopak zase více. V následujících řádcích vám prozradíme, kdy se krev v moči nachází a jaké jsou její nejčastější příčiny.

V ledvinách se vytváří moč, která má z těla odplavit odpadní látky a toxiny. U zdravých pacientů je moč čirá i nažloutlá. Jakmile se však přidá i krev, případně je moč zbarvená do červena, až tmavě hněda, měli byste zpozornět, protože s vaším tělem není něco v pořádku. Často se zároveň s touto potíží objevují i další příznaky, jako jsou palčivé bolesti zad a v podbřišku, pálení při a zvýšená teplota.

Příčiny krve v moči

Krev v moči u žen i mužů je spojená s úrazem ledvin či močového měchýře. Souviset může také s lékařským výkonem (cévkování i biopsie ledvin), při němž lze poškodit vylučovací ústrojí. Stejně tak zkontrolujte, zda krev v moči nezpůsobilo poranění zevního genitálu. Krev v moči však často souvisí se zánětem močových cest a močového měchýře. Dalšími onemocněními, při nichž se může objevit krev v moči, jsou snížená srážlivost krve, infekce ledvin, ledvinové a močové kameny, zánět prostaty, rakovina ledvin, rakovina močového měchýře či polycystická choroba ledvin.

Pokud chcete vyřešit tento zdravotní problém, je nezbytné nejprve najít příčinu a tu následně léčit. Ideálním řešením je navštívit lékaře, jenž stanoví diagnózu a na základě ní nastaví léčbu. Jestliže vás trápí zánět močového měchýře či močových cest, budou vám předepsána antibiotika. Léčbu můžete podpořit také různými preparáty založenými na přírodní bázi. U mužů bývá krev v moči spojována také se zvětšenou prostatou či s jejím zánětem (nejčastěji u mužů nad 50 let), v tom horším případě s rakovinou prostaty.

Kdy se objevuje krev v moči u dětí?

Rodiče často vyděsí, když se objeví krev v moči u malých dětí. Jednat se může o abnormálně vyvinuté močové cesty, cystu, infekci močových cest, imunitní zánět ledvin, ale také o vyšší hladinu minerálů v moči.

Trápí vás krev v moči nebo jiné potíže vylučovací soustavy jako například ? Objednejte si na vyzkoušení vzorek zdarma.

Zajímají vás i další články?