Zánět vaječníků – vše, co potřebujete vědět

Vaječníky jsou velice důležitou součástí ženského reprodukčního systému. Produkují hormony, včetně estrogenu, které spouštějí menstruaci. Stejně tak každý měsíc uvolňují alespoň jedno vajíčko pro případné oplodnění. Bolest vaječníků může vyvolat celá řada věcí – od cysty přes zánět až po nádor. V každém případě je nutné ji řešit zavčas.

Bolest vaječníků signalizuje pánevní zánětlivou nemoc (PID)

V odborné terminologii je zánět vaječníků, dělohy, pobřišnice a vejcovodu označován jako pánevní zánětlivá nemoc, přičemž původci bývají pohlavně přenosné bakterie, a to konkrétně Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. 

Zánět vaječníků

Se zánětem vaječníků bojují ženy všech věkových kategorií, takže není vymezeno, že infekce postihuje pouze starší, nebo naopak mladší ženy. Často se objevují i u teenagerů, v těhotenství či po porodu. V těhotenství řešte zánět okamžitě, protože by mohl vyvolat v nejhorším případě potrat.

Tip: Jste v očekávání? Přečtěte si, jak těhotenství ovlivňuje váš močový měchýř, a buďte připravená na všechno.

Určitě nepodceňujte kontrolu u gynekologa. Neléčené infekční onemocnění může způsobit celou řadu problémů, jako je inkontinence nebo neplodnost.

Pozor: Ani potíže s inkontinencí není radno podceňovat. Před samovolnými úniky moči vás ochrání inkontinenční pomůcky. Možnosti léčby je vhodné konzultovat se svým lékařem.

Zánět vaječníků: příznaky

Pokud se jedná o zánět vaječníků, budete s největší pravděpodobností pociťovat bolest vaječníků.

Kde bolí vaječníky? Vaječníky se nacházejí na bočních stranách pánevní dutiny. Proto při potížích ucítíte bolest v podbřišku.

Často se objevuje také:

 • bolest při pohlavním styku,
 • horečka, 
 • zapáchající nebo nazelenalý výtok, 
 • krvácení mimo cyklus,
 • průjem, 
 • zvracení, 
 • únava,
 • potíže při močení, které se mohou snadno zaměnit za zánět močových cest. 

Co dělat, když zpozorujete příznaky zánětu vaječníků?

V okamžiku, kdy se objeví pobolívání a křečovité bolesti v podbřišku, abnormální nažloutlý či nazelenalý výtok nebo krvácivé špinění mimo cyklus, je načase objednat se na prohlídku ke svému gynekologovi.

Prvně vám vezme krev, přičemž na základě rozboru může zjistit neobvykle rychlou sedimentaci a vyšší počet bílých krvinek. Pro zjištění původce zánětu vám lékař provede kultivaci moči a odebere ještě vzorek z děložního krčku. Dále gynekolog přistupuje k obouručnímu vyšetření vaječníků a vyšetření ultrazvukem, jež odhalí nahromaděný mok v děloze a hnisavý zánět.

Pokud je zánět vaječníků vážnějšího charakteru, obvykle lékař doporučí podstoupit laparoskopické vyšetření pod celkovou narkózou.

Zánět vaječníků: léčba

Na zánět vaječníků vám lékař předepíše antibiotika, která mají zničit bakterie způsobující zánět. Přestože váš partner nemá žádné příznaky, antibiotika by měl užívat i on, protože existuje vysoká pravděpodobnost, že má stejnou pohlavně přenosnou infekci. Většinou se antibiotika předepisují na dva týdny v závislosti na tom, jaký druh lékař zvolí.

Pokud příznaky vymizí během prvního týdne, i nadále antibiotika užívejte, aby došlo k úplnému zničení bakterií a důkladnému vyléčení. Jestliže po třech dnech nepociťujete žádné zlepšení, navštivte svého gynekologa, aby vám změnil léčbu. Občas se stane, že antibiotika na daného člověka nepůsobí tak, jak by měla. Léčbu podpořte klidem na lůžku a dostatkem tekutin.

Léčbu podpořte babskými radami

Pomáhá na zánět vaječníků domácí léčba? V první řadě je třeba podotknout, že ženské reprodukční orgány jsou velice citlivé a sebemenší zánět jim škodí. Vždy je nezbytná návštěva gynekologa, ovšem léčbu můžete podpořit bylinkovými čaji.

Během léčby se vyvarujte pohlavního styku. Posilněte imunitu, aby byl váš organismus schopen lépe zvládat boj s bakteriemi. Vhodné je užívání hlívy ústřičné, pupalkového oleje, koenzymu Q10 a lecitinu.

Cysta na vaječníku

Jedno z nepříjemných onemocnění vaječníků způsobuje cysta, která trápí hlavně ženy ve zralém věku nebo po porodu.

Co je to cysta na vaječníku?

Cysta je tekutinou vyplněný útvar větší než 2 cm. Nejčastěji vzniká v období ovulace a za přítomnosti většího množství mužského hormonu.

Jak poznat cystu na vaječníku?

Malé cysty často nejsou doprovázeny žádnými příznaky. S větší cystou pacientku trápí:

 • nepravidelný menstruační cyklus,
 • tlak až bolest v podbřišku,
 • bolest při pohlavním styku.

·  Prasklá cysta může způsobit zánět, který se projeví:

 •       silnější bolestí v podbřišku,
 •       horečkou,
 •       nevolností.

Cysta na vaječníku: léčba

Malé cysty zpravidla zmizí samy. Pokud ale pozorujete některý z výše uvedených příznaků, neváhejte a navštivte svého gynekologického lékaře. Neléčená prasklá cysta může zapříčinit neplodnost.

Přečtěte si také: