Trénink močového měchýře, cvičení pánevního dna a léčba

Existuje spousta různých možností léčby, ovšem některé problémy můžete omezit také cvičením a tréninkem.

Trénink pánevního dna

Trénink pánevního dna znamená, že posilujete podpůrné svaly kolem močové trubice a močového měchýře, a to opakovaným prováděním vědomých kontrakcí. Zlepšíte tak tonus a sílu podpůrných svalů kolem močové trubice a močového měchýře, které musí zůstat napnuté, aby bránily únikům moči.
 
Trénink močového měchýře znamená, že trénujete, abyste znovu získali schopnost ovládání močového měchýře prostřednictvím plánování a sledování doby mezi návštěvami toalet. Jestliže denně vypijete 1,5 litru tekutin, měli byste navštívit toaletu až osmkrát. Pokud musíte chodit častěji, můžete vám trénink močového měchýře pomoci.
 
V rámci tréninku močového měchýře si uvědomíte vzorce inkontinence a získáte nové návyky vyprazdňování svého močového měchýře. Znamená to vyhýbat se návštěvám toalety „pro všechny případy“ a rovněž návštěvám na poslední chvíli. Během tréninku cvičíte svůj močový měchýř tím, že zadržujete větší množství moči a prodlužujete čas mezi návštěvami toalet. Když pociťujete potřebu dojít si na toaletu, je užitečné se místo okamžitého útěku na toaletu rozptýlit a sevřít svaly pánevního dna. Pomoci může také plánování návštěv toalety a vedení mikčního deníku. Tímto způsobem můžete dobu mezi návštěvami toalety postupně prodlužovat a znovu získat nad svým močovým měchýřem kontrolu.
 
Změna chování znamená, že přizpůsobíte svůj životní styl omezování, předcházení nebo léčbě inkontinence. Během dne byste například neměli pít příliš mnoho ani příliš málo tekutin, měli byste se vyhýbat nápojům, které mohou dráždit močový měchýř, například kávě a energetickým nápojům. Můžete také nastavit tréninkový režim a změnit stravovací návyky, abyste snížili svou hmotnost, která někdy k inkontinenci přispívá. Další změnou v chování může být například vybudování zdravých toaletních návyků.
 
Kromě tréninku močového měchýře existuje několik dalších možností léčby. Biologická zpětná vazba je metoda shromažďování a měření informací, například pomocí senzorů a počítačového monitorování v průběhu tréninku pánevního dna, pomocí které se zjišťuje, zda dochází ke kontrakci správných svalů. Další možností je používání pomůcek pro vaginální podporu, na podporu močové trubice, močového měchýře, vagíny, dělohy a konečníku. K dalším možnostem léčby patří injekce objemových činidel v okolí močové trubice za účelem doplnění podpůrného objemu nebo různé typy operací.
 
A konečně je zde samozřejmě možnost používat pro zvládání a řešení stavů, které zažíváte, naše inkontinenční výrobky.
 
Přečtěte si další informace a prohlédněte si ty stránky TENA, které nejlépe odpovídají vašim potřebám.