Co je stresová inkontinence?

Stresová inkontinence nebo stresová inkontinence moči znamená, že dochází k únikům při smíchu, kýchání, kašli nebo při jiných druzích námahy.

Stresová inkontinence moči nastává tehdy, když nefunguje správně důležitá podpora močových cest a močového měchýře. Tento stav může být způsoben ochablostí vazů a svalů pánevního dna nebo poruchou funkce svalů močového svěrače. To ovlivňuje podporu, která pomáhá zajistit normální funkci močových cest.
 
Stresová inkontinence moči je nejčastější formou inkontinence moči u žen.

Příčiny stresové inkontinence

Svaly pánevního dna jsou skupinou svalů ve spodní části břišní dutiny. Vypadají jako houpací síť ve tvaru misky v pánevní dutině. Pokud je „miska“ v pánevním dně poškozena, má močová trubice méně svalové podpory, takže když se namáháte, například při sportu nebo třeba kašli, hrozí vám nebezpečí malého úniku.
 
K příčinám stresové inkontinence patří životní styl, zdravotní komplikace, těhotenství nebo například obezita. K úspěšným způsobům léčby patří úbytek hmotnosti a cvičení.
 
Stresová inkontinence moči může postihovat i muže, ovšem u nich bývá tento typ velmi vzácný a obvykle souvisí s pooperačními komplikacemi po odstranění prostaty. U mužů se častěji vyskytují jiné typy inkontinence.