Inkontinence po operaci prostaty je vcelku častá

Inkontinence po operaci prostaty je vcelku častá

Spousta lidí se domnívá, žeinkontinenceje spíš ženská záležitost. Ano, u žen se objevuje často, mezi obvyklé spouštěče patří například vaginální porod, nicméně nevyhýbá se ani mužům. U těch se objevuje například po operaci prostaty. Může být ale pouze dočasná, když se ji člověk rozhodne svědomitě léčit.

Inkontinence po operaci prostaty se objevuje pouze u mizivého procento mužů, pokud šlo o operaci kvůli nezhoubnému onemocnění. Po zákroku kvůli zhoubnému nádoru se však vyskytuje asi u pětiny operovaných. Stav se pak postupně zlepšuje a třeba rok po operaci je mužů trpící inkontinencí převážně méně.Zdroj informací.

Není proto od věci, než jde muž podstoupit operaci prostaty, vyzkoušet si inkontinenční pomůcky, pro případ následné inkontinence. Na našem webu si můžete objednatvzorky zdarma inkontinenčních pomůcek pro muže.

Proč k tomu vůbec dochází?

Jaký vliv má na průběh inkontinence operace?Močový měchýřmá stěnu tvořenou vrstvou svaloviny, která se, jakmile je měchýř dostatečně naplněn, stáhne a vypudí tekutiny. Kolem močové trubice jsou dva svěrače, jež se naopak povolují. Jeden z nich tvoří hladká svalovina, ten nemůžeme ovládat vůlí. Druhý tvořený příčně pruhovanými svaly podléhá naší kontrole. Celý systém může přestat fungovat ze dvou důvodů. Ozařování může způsobit stahy stěny měchýře, kvůli čemuž pak dochází k častějšímu vypuzování moči. Případně se u operace prostaty poruší nervy svěrače. To se však nestává tak často, chirurgové jsou v oblasti měchýře a svaloviny močové trubice velmi obezřetní.

Jaké je řešení?

Některé způsoby léčby vlastně ani nic nestojí. Je vhodné upravit životosprávu – omezit konzumaci pálivého jídla, pít méně kávy a alkoholu, močit v pravidelných intervalech. Pánevní dno se dá procvičovat tzv.Kegelovými cviky. Existují také léky snižující potřebu močení. Dalším řešením je operace inkontinence, avšak ta by měla přijít v úvahu až jako poslední.