Únik moči po operaci prostaty

je obecně spíše ženskou záležitostí, nicméně nevyhýbá se ani mužům. U těch se objevuje například po operaci prostaty. Když se ji rozhodnete svědomitě léčit, může jít pouze o dočasný problém.

Inkontinence po operaci prostaty se objevuje u mizivého procenta mužů, kteří podstoupili operaci kvůli nezhoubnému onemocnění. Po zákroku kvůli zhoubnému nádoru se však vyskytuje asi u pětiny operovaných. Se správnou léčbou se však stav u řady mužů zlepší už do roka.

Než se tak stane, nenechte se samovolným únikem moči omezovat v každodenním životě. Vyzkoušejte vzorek inkontinenčních pomůček zdarma.

Co způsobuje inkontinenci po operaci prostaty?

Močový měchýř má stěnu tvořenou vrstvou svaloviny. Jakmile je měchýř dostatečně naplněn, stěna se stáhne a vypudí tekutinu. Kolem močové trubice jsou dva svěrače, které se naopak povolují. Jeden z nich je tvořen hladkou svalovinou – ten nemůžeme ovládat vůlí. Druhý je tvořen příčně pruhovanými svaly a podléhá naší kontrole. Celý systém může přestat fungovat ze dvou důvodů.

Operací prostaty se mohou porušit nervy svěrače, což způsobí následnou inkontinenci.

Ozařování, kterým se rovněž léčí rakovina prostaty, může způsobit stahy stěny měchýře, kvůli kterým pak dochází k častějšímu vypuzování moči.

Cviky po operaci prostaty pomohou s inkontinencí

Velmi nápomocné jsou různé cviky na posílení pánevního dna, patří k nim například:

Kegelovy cviky,

Pelvicore technika.

Při cvičení je vhodné používat inkontinenční pomůcky. V pokročilejších stadiích můžete sáhnout po lécích snižujících potřebu . Dalším řešením je operace , avšak ta by měla přijít v úvahu až jako poslední. Vždy záleží na individuálním doporučení vašeho lékaře.

Dieta po operaci prostaty

Abyste se po operaci prostaty vyhnuli komplikacím, doporučujeme dodržovat správnou životosprávu:

• omezte konzumaci pálivého jídla,

• pijte méně alkoholu,

• vyhýbejte se kofeinu, který je obsažen i v černých a zelených čajích.

Přečtěte si více o inkontinenci u mužů a jak s ní úspěšně bojovat.