Typy a příčiny

K úniku moči může docházet z mnoha důvodů. Poznáte-li, s jakým typem úniku moči se potýkáte a jaká je jeho příčina, může vám to usnadnit hledání vhodného řešení.

Nejste v tom sami

S únikem moči se setkává každý čtvrtý muž*, takže je tento problém celkem běžný. Únik moči se samozřejmě u každého jednotlivce liší. Bez ohledu na to, zda máte problémy pouze s občasným únikem pár kapek nebo větším únikem moči, můžete být klidní. Existuje způsob jak mít únik moči pod kontrolou.

* Podle průzkumu realizovaného společností SCA v roce 2012 za účasti mužů starších 40 let ve Spojených státech, Spojeném království, Německu, Itálii, Rusku a Mexiku. Evidované údaje nejsou publikovány.

Zkušenost

Prostě jsem se cítil dobře, když jsem věděl, že nejsem sám.

Jan

53

Co způsobuje únik moči?

Aby mohlo močové ústrojí správně fungovat, musí mozek, svaly a nervy spolupracovat na udržení moči v močovém měchýři a nesmí ji uvolnit, dokud nejste připraven. Existuje ovšem řada faktorů, které mohou tento proces narušit.

K nejčastějším příčinám úniku moči patří:

  • Léky, například léčiva s diuretickým účinkem (dráždí močový měchýř), mohou zvyšovat riziko úniku moči.
  • Infekce močových cest.
  • Přechodně oslabené svaly v důsledku operace prostaty.
  • Změny velikosti prostaty, například zbytnělá prostata může bránit průchodu moči.
  • Nadváha může způsobovat zvýšený tlak na břišní svalstvo a na svalstvo pánevního dna, které pak hůře brání úniku moči.
  • Cukrovka nebo neurodegenerativní onemocnění (například Alzheimerova choroba).

Jak vidíte, příčiny úniku moči mohou záviset na mnoha faktorech. Proto je důležité dobré zhodnocení vaší konkrétní situace, aby pro vás bylo možné zajistit co nejvhodnější řešení. Proto je důležité určení správné diagnózy od vašeho lékaře.

Časté typy

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence je známá rovněž pod pojmem „hyperaktivní močový měchýř“ a jedná se o nejběžnější typ úniku moči. Při urgentní inkontinenci pociťujete náhlé nucení na močení provázené nedobrovolným únikem moči dříve, než se dostanete na toaletu. Možná máte častější potřebu močení než 4 až 8krát denně a také několikrát během noci. Často je to způsobeno např. zvětšením prostaty nebo její operací.

Stresová inkontinence

Pokud má kašel, kýchání, smích, nebo zvedání těžkých břemen za následek únik moči, možná se potýkáte se stresovou inkontinencí. Jedná se o stav, který se nejčastěji objevuje u mužů po operaci prostaty.

Odkapávání po močení

Jedná se o případ, kdy dochází k úniku několika kapek moči po použití toalety, přestože po dokončení močení „počkáte a oklepete“ zbývající kapky. Existují dva typy odkapávání po močeníúnik postmikčních kapek a ukapávání po močení. Odkapávání po močení nastává v případech, kdy nedojde k dokonalému vyprázdnění močového měchýře. Moč se hromadí v trubici vedoucí z močového měchýře. Častou příčinou odkapávání po močení je zvětšená prostata nebo oslabení svalstva pánevního dna.

Inkontinence z přetékání

Máte-li stálý nebo občasný únik moči, možná se potýkáte s inkontinencí z přetékání. Obvykle souvisí s nějakou překážkou v močovém ústrojí, která způsobuje, že močový měchýř přetéká a poté dochází k úniku moči.