Jak na samovyšetření prostaty

O rakovině prsu se hovoří často, o intimních problémech u mužů už tak moc ne. Přitom komplikace s prostatou nejsou ničím ojedinělým. Pravidelným samovyšetřením jim můžete předcházet. Poradíme vám, jak na to.

Zvětšená prostata není tabu

Prvním signálem je zvětšená prostata. Sama o sobě nemusí nic znamenat, ovšem preventivní vyšetření by mělo být povinností.

Jak poznáte zvětšenou prostatu?

Žlázy, které jsou kolem močové trubice, se zvětšují a tím tlačí na trubici. Následně zvětšená brání průtoku moči. Projevuje se to složitějším spuštěním moči, slabším proudem a pocitem, že jste se nevymočili zcela. Výsledkem je, že častěji chodíte na toaletu.

Někdy se může dostavit bolest, případně se objeví nechtěný únik moči. V takovém případě sáhněte po inkontinenčních pomůckách a bezodkladně navštivte lékaře.

Co signalizuje zvětšená prostata?

Zvětšená prostata signalizuje, že v těle probíhají změny, během kterých jsou intimní partie citlivější.

Rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let. Může se ale objevit i u mladších, pokud je v jejich rodině výskyt tohoto onemocnění. Nic tedy nezkazíte, pokud se budete hlídat už od čtyřiceti. Kromě samovyšetření se doporučují pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, a to ideálně dvakrát do roka.

Vyšetření prostaty zvládnete i doma

Lékařská prohlídka je vždy přesnější. Určitou prevencí ale může být samovyšetření prostaty, které vás však upozorní až na pokročilejší problém.

Při samovyšetření prostaty si všímejte šourku a varlat. Měly by mít stále stejnou velikost a barvu. Jakékoliv atypické hrbolky mohou být známkou problému.

Protože prostatu sami dobře nenahmatáte, provádí se také samovyšetření pozorováním ejakulace. Pokud při ejakulaci nejde proud semene příliš daleko, zbarvení není výrazné a ejakulátu je málo, zbystřete. Může se jednat o náznaky problému.

Kdy nejde o rakovinu prostaty?

Narazíte-li při samovyšetření varlat na bulku, nemusí jít hned o nádor. Pokud uchopíte obě varlata zespodu, nad nimi nahmatáte ještě nadvarlata, jež přechází do chámovodu.

Stejně tak se nelekejte, pokud jsou varlata různě velká. Příroda nepracuje se symetrií. Ostatně ani ženy nemají stejně velká prsa.

Jak řešit zvětšenou prostatu?

Pokud máte jakékoli podezření na zvětšenou prostatu, nebo vás trápí výše zmíněné příznaky, neváhejte a vyhledejte lékaře.

Se zvětšenou prostatou se často pojí nechtěný únik moči. V dnešní době existují absorpční pomůcky různých druhů a velikostí, které vám s tím pomohou. Na menší úniky moči stačí ochranné pomůcky v podobě absorpčních vložek pro muže. Pro větší jistotu je vhodné zvolit absorpční kalhotky nebo pomůcku v podobě funkčního spodního prádla, které nejsou pod kalhoty vidět. Pokud s inkontinenčními pomůckami zatím nemáte zkušenost, vyzkoušejte je zdarma.

Přečtěte si, jak se bránit před dalšími problémy s intimními partiemi. Mezi časté patří:

zánět močových cest,

inkontinence.