Jak na samovyšetření prostaty

O rakovině prsu, tedy citlivém ženském tématu, se hovoří často. U intimní problematiky pánů se o potížích už tak často nehovoří. I oni jsou ohroženi na citlivých místech, jakékoli komplikace s prostatou přitom nejsou ničím ojedinělým.

Zvětšená prostata není tabu

Zřejmě to souvisí i s jistou ostýchavostí mužů. Zatímco ženy jsou ochotné o svých problémech mluvit, pánové se nesvěřují, protože mají pocit, že by ztratili něco ze svého chlapáctví. Jenže když pak přijde těžká nemoc, může být pozdě, proto se, pánové, nebojte a zajímejte se, svěřte se a řešte. Prvním signálem je zvětšená prostata. Samo o sobě to nemusí nic znamenat, ovšem preventivní vyšetření by měla být povinností. Co se v této fázi děje v těle? Žlázy, které jsou kolem močové trubice, se zvětšují a tím tlačí na trubici. Následně zvětšená prostata brání průtoku moči, což muži zpozorují na složitějším spuštění moči, slabším proudu, mají pocit, že se nevymočili zcela, takže častěji chodí na toaletu. Někdy se může dostavit i bolest, případně se objeví i nechtěný únik moči. V takovém případě se neostýchejte a navštivte lékaře. 

Velikost prostaty mnohé napoví

Jak jsme zmínili, zvětšená velikost prostaty ještě nemusí nic znamenat, jde ovšem o signál, že v těle probíhají změny a citlivé partie jsou tak citlivější. Rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let, ale i mladší, pokud je v jejich rodině výskyt tohoto onemocnění. Nic tedy nezkazíte, když už se budete hlídat od 40. roku. Rozhodně by tyto rizikové skupiny měly chodit na preventivní prohlídky, doporučuje se nejlépe dvakrát do roka. Potíže s velikostí prostaty se dají snadno řešit. Nejčastěji řeší muži choulostivé momenty spojené s únikem moči. V dnešní době existují absorpční pomůcky. Například TENA Men nabízí řadu výrobků, kde si dle komfortnosti vybere každý. Existují různé velikosti, vhodný výrobek lze vybrat i podle absorpce.Na menší úniky moči stačí ochranné pomůcky v podobě absorpčních vložek pro muže. . Pro větší jistotu nabízí značka absorpční kalhotky, a to pro muže i ženy. Pokud jsou tyto kalhotky pro pány příliš nápadné, vyvinula TENA pomůcku v podobě funkčního spodního prádla, takže muž nebude nejistý, že je pomůcka pod kalhoty vidět. 

Vyšetření prostaty zvládnete i doma

Prevencí je i domácí vyšetření prostaty. Nevíte, jak na to? Poradíme vám. Předně vás ovšem chceme upozornit, že lékařská prohlídka je vždy přesnější, samovyšetření vás upozorní až při pokročilejším problému. Lepší ale udělat něco pro sebe než vůbec nic. K samovyšetření prostaty patří vyšetření intimních partií. Všímejte si šourku a varlat, aby měly stále stejnou velikost i barvu a zda nejsou uvnitř hrbolky. Samotné samovyšetření prostaty se provádí pozorováním ejakulace, protože prostatu sami dobře nenahmatáte a změny byste tak nepoznali. Pokud při ejakulaci nejde proud semene příliš daleko, zbarvení není výrazné a ejakulátu je málo, zbystřete. Může se jednat o náznaky problému. 

Jak poznat rakovinu?

Při samovyšetření varlat se někteří mylně domnívají, že našli nádor, ale nemusí to tak být. Pokud uchopíte obě varlata zespodu, nad nimi nahmatáte ještě nadvarlata, jež přechází do chámovodu. Nejde tak o nádor, jak si mnozí pletou. Stejně tak se nelekejte, pokud jsou varlata různě velká. Příroda nepracuje se symetrií, ostatně ani ženy nemají stejně velká prsa. Stejně jako ony byste ale měli vy, muži, pečovat o své intimní zdraví. Provádějte si minimálně samovyšetření, nebojte se chodit na preventivní prohlídky. Je to zcela přirozené a především si tím chráníte to nejdůležitější. Zdraví. Mnoho pacientů vám potvrdí, že kdyby věděli, co je čeká při léčbě, prevenci by nezanedbávali.