Retence moči - příčiny a léčba

Co je retence moči, proč vzniká a jak se léčí

Retence moči je stav, kdy dochází k nechtěnému zadržování moči. Člověk má potřebu jít na toaletu, jenže moč nemůže z močového ústrojí odcházet. Příčin je několik a řešení existují. Vždycky je však třeba léčit i příčinu.

Retence moči je škodlivá hned ze dvou důvodů. Za prvé při zadržování moči se v močovém měchýři množí bakterie a snadněji se rozvine infekce močových cest, může dojít i k tvorbě močových kamenů. Za druhé je velmi nepříjemné, když cítíte nutkání močit, případně vás bolí plný močový měchýř, ale ono to nejde.

Rozlišujeme dva druhy retence moči

Akutní retence moči:Dochází k úplné zástavě , postiženého bolí močový měchýř. V takovém případě je nutné neprodleně vyhledat lékaře.

Chronická retence moči:Část moči odchází a zbytková moč zůstává v močovém měchýři. Může vyústit v akutní retenci, projevuje se slabým proudem moči a pocitem nedostatečného vyprázdnění.

Příčin může být spousta

U mužů je nejčastějším důvodem úrazové postižení míchy, u žen bývá na vině roztroušená mozkomíšní skleróza. Příčin je však mnohem více.

V pozdějším věku bývá u mužů příčinou zbytnění prostaty. Ta pak obklopuje močovou trubici a utlačuje ji. Tato potíž se objevuje po 50. roce věku, proto je vhodné po padesátce pravidelně navštěvovat urologa, i když se neobjevují žádné potíže.

Za neprůchodností močových cest mohou stát i kameny, nádory, krevní sraženiny či vředy. U žen v těhotenství může močovou trubici utlačovat děloha. U obou pohlaví konečník plný tuhé stolice.

Dále jsou příčinou některá onemocnění jako tuberkulóza, kapavka, syfilis, AIDS i léky proti křečím (spasmolytika), alergiím (antihistaminika).

K jakému lékaři se s tímto problémem vydat?

Nejlépe k urologovi, přičemž se nenechte mýlit. K urologovi chodí i ženy. Provede měření objemu močového měchýře, bude sledovat činnost svalstva a svěrač močového měchýře.

Pomoc odretence močinení složitá. Obvykle se do měchýře přes močovou trubici zavede cévka (hadička z latexu či silikonu) a přes tu může moč odtékat. Současně je třeba řešit příčinu, která ke vzniku potíží vedla.

Pokud se potíž řešit nebude, vystavujete se riziku močových infekcí a také inkontinenci moči.

Retence moči v otázkách a odpovědích

Jak poznám retenci moči?Akutní docela snadno, při ní není vůbec možné močit. Chronickou podle slabého a přerušovaného proudu moči. Případně můžete cítit potřebu na chvíli poté, co jste právě odešli z toalety.

Kdy je vhodný čas zajít k lékaři?Pokud jste měli potíž jednorázově, mohou být na vině nějaké léky. Jestli se opakuje, rozhodně zamiřte do ordinace urologa.

Nemám jít nejdříve k praktickému lékaři?Nejprve zajděte k urologovi, ten vás může poslat na doplňující vyšetření, aby se zjistilo, co je příčinouretence moči.