Zadržování moči

Zadržování moči není zdravé, může vám přivodit vážné zdravotní problémy

Každému se občas stane, že cítí potřebu odskočit si na toaletu, nicméně v blízkosti žádná není, a tak nezbývá než chvíli vydržet. Kolikrát se ta chvilka může natáhnout i na několik hodin. Jednou za čas takové zadržování moči problém není. Ovšem pokud k němu dochází často, něco je v nepořádku.

Zadržování močinebo retence moči je neschopnost se vymočit. Někdy se objevuje v důsledku různých zdravotních obtíží, jindy lidé zadržují moč vědomě. Nedělejte to.

Co způsobuje časté zadržování moči?

Když se moč dlouho drží v močovém měchýři, riskujete minimálně rozvoj infekce močových cest. V moči se totiž vyskytuje spousta bakterií, které jsou při správném pitném režimu a vyprazdňování vylučovány. Pokud si je v těle budete zadržovat dlouho, zaděláváte si na problém.

Další komplikací může být tvorba močových kamenů. V moči se totiž vyskytuje vysoká koncentrace minerálů, a když je nevyloučíte, podporujete růst kamenů. Ty se později musí odstraňovat chirurgicky.

A pak je tady ještě zpětný tok z močového měchýře do močovodů a ledvin, což vede k otravě krve. Pokud bude močový měchýř plný, zvýší se v něm tlak a moč skutečně může unikat zpět do ledvin.

Dále je třeba zmínit ještě samovolný únik moči a akutní retenci, tedy úplnou zástavu močení. Potíží, jež byste si mohli zadržováním moči způsobit, je dost.

Něco trochu jiného je retence moči

Retence moči je naopak stav, kdy by se člověk vymočit chtěl, ale nejde to. Dochází k ní například v důsledkučastého zadržování moči, ale i vlivem jiných zdravotních obtíží (například benigní hyperplazie prostaty). Vyskytnout se může i u těhotných žen, kterým děloha tlačí na močovou trubici, a tím snižuje průtok moči. Příčin je spousta, a proto je vždy nutné při potížích vyhledat lékaře.

U retence rozlišujeme dva druhy:

Akutní:Dochází k úplnému zastavení močení, postiženého trápí bolest močového měchýře. Je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Chronická:Část moči normálně odchází, ale část zůstává v močovém měchýři. Pozná se například podle slabého přerušovaného proudu moči a pocitu nedostatečného vyprázdnění.

Kdy je vhodné jít k lékaři?

Problémy s močovým měchýřem a vylučováním moči není radno podceňovat. Obyčejný zánět močových cest vyléčíte i doma a podobně ani jednorázový problém s močením nelze považovat za velkou potíž. Pokud tedy nezaznamenáte bolest v oblasti močového měchýře. Jestli ale problémy přetrvávají a vy cítíte, že nedochází k úplnému vyprázdnění, vydejte se k lékaři. Buď přímo k urologovi, nebo k praktickému lékaři, který vás za ním pošle. Urolog provede speciální vyšetření, kdy změří objem močového měchýře, bude sledovat činnost svalstva a svěrače apod. Hlavně vám pomůže nepříjemnost vyřešit. A ještě jedna věc. Rozhodně se nemáte za co stydět, je to zdravotní problém jako každý jiný.