Je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem mají pánové problémy s prostatou. Je ale zbytečné se za to stydět, jelikož tento problém postihuje velkou většinu pánské populace. Přesto by se měl řešit včas. Zjistěte, jak se s prostatitidou vypořádat i jak ji předejít.
Něco málo o prostatě
Prostata je žláza, která je součástí mužského reprodukčního systému – od narození je malá a má dvě hlavní fáze růstu. Během dospívání se zdvojnásobí, poté po 25 letech života pokračuje v dalším růstu.
Nadměrně zvětšená chronická prostitida vede k onemocnění známému jako benigní hyperplazie prostaty (BPH). Nakonec může prostata dorůst až do velikosti, kdy obepne močovou trubici tak, že omezí tok moči z močového měchýře a způsobuje problémy při močení.
Jaké má prostatitida příznaky?
- Časté močení,
- únik moči,
- infekce močového ústrojí.
Jak léčit zvětšenou prostatu?
Zvětšená prostata není nijak závažným problémem a dá se řešit, ať už různými léčivy nebo jejich správnou kombinací. Pokud však pocítíte příznaky, vydejte se nejprve k lékaři. Ten s vámi vše prokonzultuje a doporučí průběh léčby i vhodné léky. Případně navrhne nezbytný chirurgický zákrok. Existuje také řada bylinných terapií, jejichž účinek však není vědecky podložený, proto je dobré se nejdříve poradit s lékařem.
Jaká je vhodná prevence?
Pokud vám je více než 60 let, měli byste jednou za 2 roky podstoupit pravidelná vyšetření prostaty. Nemějte strach, zvládlo to už tolik mužů před vámi, zvládnete to i vy. Jedině tak problém zachytíte včas a ušetříte se případných bolestí a obtíží. Potýkáte se s určitými příznaky? Na nic nečekejte a konzultujte je se svým lékařem. Vyšetření začíná pohmatem na konečníku, dále lékař provede ultrazvuk a odebere vám krev.
Co můžete pro zdraví své prostaty udělat vy?
- Nekouřit,
- omezit konzumaci alkoholu,
- snížit příjem kofeinu,
- mít dostatek pohybu,
- jíst více ovoce a zeleniny,
- jezdit na kole – a to z důvodu tlaku na močovou trubici.
Hydroterapie
Na léčbu prostaty je oblíbená také hydroterapie, což je v podstatě sedací koupel – horká a studená. Spočívá v tom, že 10 minut sedíte v horké vodě a následně 10 minut ve vodě studené.
Koupele můžete ozvláštnit doplňky, jako jsou třeba:
- přeslička rolní,
- šalvěj,
- levandule,
- smrkové výhonky,
- sůl.
Dále můžete přikládat léčivé obklady, jako jsou:
- obklady z ricinového oleje,
- cibulový obklad,
- tvarohový obklad.
Relaxujte!
A v neposlední řadě – relaxujte. Relaxací posílíte psychickou stránku svého těla, která následně dokáže příznivě ovlivnit i zvětšování prostaty. Příjemný stav mysli, do kterého vás relaxace dostane, totiž dokáže zmírnit nervozitu a stres, který je význačným spouštěčem negativních zdravotních změn ve vašem těle.
Relaxujte minimálně 3× týdně po dobu 30 minut. Nejčastěji se relaxace provádí vleže za doprovodu relaxační muziky. Nezapomeňte zapálit také aromalampu, aby byl relaxační efekt dokonalý.
Hlavní je se za svůj problém nestydět a nečekat, že sám od sebe „prostě nějak“ odezní. Takže na nic nečekejte a poraďte se se svým lékařem.