Jak vybrat správnou inkontinenční pomůcku a kalhotky

  Sestřička hovoří s usmívající se starší ženou

  Nosit něco, co vám nesedne, není nikdy příjemné. Platí to zejména, pokud jde o výrobky osobní péče, jako jsou inkontinenční vložky nebo kalhotky. Zjištění, že inkontinenční pomůcka je pro někoho příliš velká nebo příliš malá, může být nepříjemné. Nošení nesprávné velikosti ovšem může znamenat také riziko úniků nebo tření produktu o kůži, což může vést k problémům s narušením pokožky nebo se zápachem a může to mít vliv na osobní důstojnost vašich klientů.

  Zde je několik tipů pro výběr správné inkontinenční pomůcky a několik základních informací o tom, jakou roli může hrát typ produktu, jeho kvalita, velikost a četnost výměn.

  Začněte měřením

  Abyste pomohli svým klientům úspěšně zvládat inkontinenci, budete muset provést přesné měření, vyhodnotit situaci a potřeby vašich klientů a připravit plán osobní péče. To vám umožní připravit přesné strategie péče a zvolit ty nejvhodnější TENA inkontinenční pomůcky a kalhotky, které pro klienty můžete používat. Takové vyhodnocení také klientovi poskytne informace o tom, kdy a jak často je třeba pomůcky měnit, a kdy používat toaletu.

  Výběr správného typu produktu

  Váš výběr produktů by měl vycházet z individuálních potřeb vašich klientů. Výběr správného typu produktu nejen zlepší kvalitu života vašich klientů, ale sníží také vaši pracovní zátěž.

  • V případě imobilních klientů je pro pečovatele snadnější používat pomůcky s páskem, protože se s nimi lépe manipuluje a snadněji se vyměňují bez ohledu na tělesné proporce klienta.
  • Pro obyvatele, kteří jsou dostatečně mobilní, aby mohli sami používat toaletu, mohou být vhodnější pomůcky typu kalhotek, protože jim pomáhají zachovat si nezávislost a důstojnost.

  Výběr správné velikosti

  Bez ohledu na to, s jakým typem inkontinence se vaši klienti potýkají, správné změření a určení velikosti je nezbytné pro optimální péči. Na základě změření vašich klientů v oblasti pasu a boků můžete určit, jaká velikost produktu pro ně bude fungovat nejlépe. Další informace o měření a výběru velikosti najdete v našem užitečném článku o tom, jak vybrat správnou velikost inkontinenčních pomůcek.

  Správná absorpční kapacita

  Absorpční kapacita vybraného produktu by měla vždy vycházet z rozsahu úniku, který se může lišit v závislosti na denní době, příjmu tekutin, příjmu diuretik a frekvenci výměny pomůcek.

  Při určování potřebné absorpční kapacity vezměte v úvahu také schopnost klienta dojít si na toaletu. Udělejte vše pro to, abyste mu pomohli dostat se na toaletu, když to potřebuje. Inkontinenční pomůcky by se neměly používat jako náhrada za návštěvy toalety.

  Možná zjistíte, že produkty TENA, jako například plenky pro seniory s vysokou absorpční schopností, jsou pro některé klienty tou nejlepší volbou a pro jiné mohou být vhodnější pomůcky TENA s nižší úrovní absorpce. Pamatujte, že produkty, které mají vyšší absorpční kapacitu, než je nutné, obvykle znamenají vyšší náklady a více odpadu.

  Význam kvality

  Kromě výběru správné velikosti a úrovně absorpce je také důležité, aby produkt:

  • byl příjemný k nošení,
  • byl vyrobený z jemného materiálu, který je šetrný k pokožce,
  • udržoval pokožku v suchu a chránil před úniky,
  • byl prodyšný a podporoval zdraví pokožky,
  • bránil nechtěnému šíření zápachu.

  Optimální tvar a četnost výměn

  Při nasazování inkontinenční pomůcky dbejte na to, aby bezpečně seděla na těle a těsně přiléhala k rozkroku. Předejdete tak nepohodlí, odírání pokožky a rovněž nechtěným únikům.

  Četnost výměny inkontinenčních pomůcek závisí na individuálních potřebách vašeho klienta, které jste určili v rámci prvotního hodnocení. Například u člověka s křehkou pokožkou nebo inkontinencí střev se musí pomůcky měnit častěji, zatímco lidé se zdravou pokožkou a problémy s mobilitou mohou preferovat méně časté výměny.

  Další informace a další příklady, jak najít vhodnou inkontinenční pomůcku, najdete v našich Návodech na použití produktů.

  Zaveďte plán péče

  Plán péče každého klienta by měl stanovit správný program návštěv toalety a nejvhodnější typ produktu ve správné velikosti a se správnou úrovní absorpce. Změna postupů by se měla přizpůsobit konkrétním potřebám dané osoby. Může to nějakou dobu trvat, ale výsledek stojí za to. Správně zvolený produkt v kombinaci se správnými postupy při výměnách a správnou rutinou při návštěvě toalety pomůže zlepšit kvalitu života vašich klientů, protože jim poskytne:

  • ochranu před úniky,
  • úlevu od nechtěného zápachu,
  • lepší zdraví pokožky,
  • pohodlí,
  • větší osobní důstojnost.

  Správně zvolená pomůcka také pozitivně ovlivní pracovní zátěž personálu. Postupy péče lze optimalizovat, což vede nižší četnosti výměn produktů – a menšímu množství odpadu.