Zadržování moči může přivodit vážné zdravotní problémy

Každému se občas stane, že cítí potřebu odskočit si na toaletu, nicméně v blízkosti žádná není, a tak nezbývá než to chvíli vydržet. Kolikrát se ta chvilka může natáhnout i na několik hodin. Jednou za čas takové zadržování moči problém není. Ovšem pokud k němu dochází často, vystavujete se případným zdravotním obtížím. Zadržování moči může vzniknout buď v rámci vědomého procesu, nebo se objevuje jako následek různých zdravotních problémů.

Jaké komplikace zadržování moči způsobuje?

  • Když držíte moč příliš dlouho nebo často, riskujete minimálně rozvoj infekce močových cest. Tvorba moči a její vylučování je důležitým procesem v lidském těle. V moči se totiž nachází spousta bakterií, které jsou při správném pitném režimu a vyprazdňování přirozeně vylučovány.
  • Další komplikací, kterou zadržování může způsobit, je tvorba močových kamenů. V moči se vyskytuje vysoká koncentrace minerálů, a když je nevyloučíte, začnou se usazovat a tvořit kameny. Pokud močové kameny neodejdou z těla samy, je nutný chirurgický zákrok.
  • Neopomenutelnou komplikací je zpětný tok z močového měchýře do močovodů a ledvin, což vede k otravě krve. Pokud se stane, že je močový měchýř plný a moč neodtéká, zvýší se v něm tlak a moč začne unikat zpět do ledvin.
  • Dále je třeba zmínit ještě samovolný a akutní retenci, tedy úplnou zástavu . Při samovolném úniku moči je vhodné používat inkontinenční pomůcky. Objednejte si vzorek zdarma.

Co je retence moči?

Retence moči je stav, kdy by se člověk vymočit chtěl, ale nejde to. Dochází k ní například následkem častého vědomého zadržování, ale i vlivem dalších zdravotních obtíží (například benigní hyperplazie prostaty). Vyskytnout se může i u těhotných žen, kterým děloha tlačí na močovou trubici, a tím snižuje průtok moči. Příčin je nespočet, a proto je při potížích vhodné navštívit lékaře.

Rozlišují se dva druhy retence:

  • Akutní – při akutní retenci dochází k úplnému zastavení . Postiženého trápí bolest močového měchýře a je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
  • Chronická – chronická retence je obtíž, kdy část moči normálně odchází, ale část zůstává v močovém měchýři. Pozná se například podle slabého přerušovaného proudu moči a pocitu nedostatečného vyprázdnění.

Kdy je vhodné jít k lékaři?

Problémy s močovým měchýřem a vylučováním moči není radno podceňovat. Obyčejný zánět močových cest vyléčíte i doma a stejně tak ani občasný problém s močením nelze považovat za velkou potíž. Jestliže ale problémy přetrvávají a vy cítíte, že nedochází k úplnému vyprázdnění, vydejte se k lékaři. Urolog provede speciální vyšetření, kdy změří objem močového měchýře, bude sledovat činnost svalstva, svěrače a podobně a poté navrhne vhodnou léčbu.

 

Zajímají vás další problémy s močovými cestami?