Jak řešit potíže s úniky během menopauzy

Stárnutí přináší také řadu výhod. Životní zkušenosti, které jste nasbírala, vám často dodají sebedůvěru a smysl pro to, co je v životě skutečně důležité. Možná už děti odrostly a vy teď máte čas dělat všechny ty věci, které jste během let trávených s malými dětmi nebo ve fázi hektického začátku kariéry odkládala. nemusí stát v cestě tomu, co máte ráda – ale existuje několik věcí, o kterých je dobré během tohoto nového období života vědět.
 
Většina lidí už slyšela o běžných příznacích menopauzy, jako jsou návaly horka a změny nálad, ale méně se hovoří o tom, jak může menopauza ovlivnit močové cesty a močový měchýř. Až 50 % žen po menopauze se čas od času potýká s únikem moči1, takže bychom o tom určitě měli mít všichni větší povědomí. 
 
V tomto článku se podíváme na to, proč může menopauza způsobovat inkontinenci, a na několik možností léčby, které mohou pomoci zmírnit některé změny ve vašem těle.

Proč může menopauza způsobit inkontinenci a ochablost močového měchýře?

Když procházíte menopauzou, vaše tělo přestane produkovat dostatek estrogenu. Estrogen se podílí na mnoha tělesných funkcích a hraje důležitou roli při udržování zdravého močového měchýře a močových cest. Snížená hladina estrogenu může mít za následek příznaky, jako je vaginální suchost, časté nebo naléhavé a úniky moči.
 
Tyto příznaky se souhrnně označují jako „menopauzální genitourinární syndrom“ (GSM – genitourinary syndrome of menopause). GSM se vyskytuje u 40–60 % žen po menopauze, ale jen málo z nich se léčí.

Různé typy inkontinence, které se mohou vyskytnout v důsledku menopauzy a GSM

Stresová
Mezi příznaky stresové inkontinence patří únik moči při kašli, kýchání, smíchu, skákání nebo zvedání těžkých břemen.
 
Pokud často pociťujete náhlou a naléhavou potřebu močit nebo se někdy nestihnete dostat včas na toaletu, může se jednat o urgentní inkontinenci. V noci se také můžete několikrát probudit s nutkáním na – tento stav se nazývá nokturie.

Co můžete udělat pro zvládnutí inkontinence během menopauzy

Zde jsou některé kroky, které můžete podniknout ke zmírnění příznaků menopauzálního genitourinárního syndromu (GSM) a zvládnutí během menopauzy:
  • Posilujte pánevní dno, aby bylo schopné lépe kontrolovat močový měchýř a drobné úniky moči.
  • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu, protože mohou dráždit močový měchýř a způsobovat pocity naléhavého .
  • Omezte konzumaci většího množství alkoholu ve večerních hodinách, abyste v noci méně často potřebovali na toaletu.
  • Objevte produkty, které vám pomohou s drobnými úniky moči, jako je například TENA Lady, tenká a diskrétní vložka s rychlou absorpcí pro ochranu té nejcitlivější pokožky.
  • Pokud inkontinence negativně ovlivňuje váš každodenní život a jeho kvalitu, doporučujeme vám, abyste se obrátili na svého praktického lékaře a nechali si stanovit správnou diagnózu. Praktický lékař vám pak může nabídnout lékařské ošetření a poradenství pro vaši individuální situaci.
Zjistěte více o tom, jak se vypořádat s inkontinencí.
 
Další pomoc a podporu při menopauze získáte, když se dozvíte více o fázích menopauzy a o tom, jak může ovlivnit vaše duševní zdraví.