Ochabnutí svalstva

Proč je důležitá dobrá kondice pánevního dna?

U žen má stav pánevního dna velký vliv na průběh těhotenství a zejména porodu. Velkou roli ale hraje také při vyměšování. Pokud je totiž pánevní dno povolené, může snadnou docházet k nechtěnému a nežádoucímu úniku moči nebo dokonce stolice. To ale není vše. Pánevní dno totiž plní svou úlohu i při chůzi a pohybu. A u žen se navíc od jeho kondice odvíjí sexuální apetit, schopnost prožívat orgasmus i fertilita. Pánevní dno tak může snadno ovlivňovat i psychiku.

Co je pánevní dno a jaká je jeho funkce?

Pánevní dno najdeme na spodní hranici břišní dutiny, konkrétně mezi malou pánví a hrází. Zajišťuje správnou polohu a do značné míry i harmonickou funkci pánevních orgánů, mezi které patří močový měchýř, močová trubice, konečník a děloha. Navíc poskytuje oporu páteři a podílí se na většině obvyklých pohybů. Pánevní dno je tvořeno svaly, vazy a dalšími tkáněmi, které se dle potřeby zatínají a uvolňují. Pokud ale dojde k jeho oslabení, nemusí zvládat plnit svou funkci správně.

Kdy nejčastěji svaly pánevního dna ochabují?

U žen nejčastěji dochází k ochabnutí svalstva v oblasti pánevního dna v důsledku těhotenství. To je pro tuto oblast velice zatěžující, navíc se tělo se na porod připravuje mj tím, že se toto svalstvo rozvolní a pánevní dno se roztáhne. Při porodu navíc mohou být svaly pánve poškozeny. Nebezpečná je ale i nadváha, časté zvedání těžkých břemen, k ochabnutí svalů pánevního dna může vést i těžký kašel. A častou příčinou jsou i hormonální změny během menopauzy.

Jaké jsou důsledky špatného fungování pánevního dna?

Mezi negativní důsledky ochabnutí svalstva pánevního dna, které trápí řadu žen v plodném věku, patří zvýšení pravděpodobnosti rizikového těhotenství, potratu a komplikací při porodu. Ten je u žen s ochablými svaly pánevního dna často nutné řešit císařským řezem. Zejména u starších žen hrozí dokonce i sestoupení či výhřez dělohy. Mnohdy také dochází k úniku moči nebo dokonce stolice.Inkontinencese objevuje i u mužů a trpí jí nejen senioři, ale i značný počet lidí v produktivním věku. Muži jsou také vystaveni riziku vzniku problémů s prostatou a impotence.

Jak zajistit dobrou kondici svalů pánevního dna? Ideální jsou Kegelovy cviky

Nejdůležitější a nejúčinnější metodou je posilování. Procvičování svalstva v oblasti pánevního dna je vhodné provádět pravidelně. Zajistíme tak jeho správnou funkci. Cvičení může zmírnit obtíže způsobené ochabnutím svalstva pánevního dna. Je ho ale vhodné využívat i jako prevenci. Skvělé jsou Kegelovy cviky na posílení pánevního dna. Přirozeně vycházejí ze svalů pánevního dna anatomie a při dostatečném opakování dokáží nejen zajistit prevenci, ale také zregenerovat a posílit ochablé svaly pánve.