Cviky na posílení pánevního dna v těhotenství

Maminky, pravidelně posilujte svaly pánevního dna! Vyhnete se nepříjemné inkontinenci!

Nastávající maminky by neměly zanedbávat cvičení na posilování pánevního dna! To totiž po porodu značně ochabne a může stát za nepříjemnými inkontinenčními potížemi. Poradíme vám, co udělat pro to, abyste se jich vyvarovaly!

Pánevní dnotvoří oporu pro dělohu, vagínu, močovou trubici i rektum. Po prodělaném porodu, ale i v důsledku stárnutí svalstvo ochabuje. Speciálním cvičením jej však můžeme opět posílit a navrátit do jeho původní formy. Z toho důvodu je na místě začít s posilováním pánevního dna již vtěhotenství. Čím dříve, tím lépe. Budou-li jeho svaly při porodu pevné, budou následky minimální či dokonce žádné.

Aby byly následky porodu co nejmenší

I když je porod přirozenou záležitostí, stále je pro ženský organismus značnou zátěží. Oslabené pánevní dno přitom je jen jednou z jeho negativ. Speciálnímicviky na posílení pánevního dnaprováděnými v průběhu těhotenství a po porodu je však možné nejenom navrátit svalstvu potřebný tonus, ale dokonce i zamezit vzniku prolapsu (výhřezu) dělohy a s ním spojené stresové inkontinence. V některých případech posilování pánevního dna dokonce napomáhá léčit také anorgasmus (absenci orgasmu při pohlavním styku).

Jak svaly pánevního dna rozpoznat?

Jedním z typů cvičení na posílení svalstva pánevního dna jsou tzv. Kegelovy cviky založené na opakovaném přerušování a opětovném zahajování močení pomocí stahů a uvolňování svalstva v okolí pochvy. V první řadě se však svalstvo pánevního dna musíte naučit izolovat. K tomu vám dopomůže snaha zastavit nutkání na močení. Zřejmě všichni znáte ten pocit, kdy se vám chce na malou, a zrovna si nemáte možnost odskočit na toaletu. V ten okamžik aktivujete svaly pánevního dna. Tímto jemným pohybem, jímž se pokoušíte zadržet moč, svaly pánevního dna zároveň posilujete. Svaly pánevního dna prakticky podvědomě aktivujeme pokaždé, když se snažíme zadržet moč. Při cvičení je jen budete aktivovat vědomě.

Silové, vytrvalostní a rychlé svírání

Samotné cvičení je založené na střídání silového, vytrvalostního a rychlého svírání. Položte se na záda, uvolněte oblast stehen i hýždí a svalstvo pánevního dna, jež jste se před chvilkou naučili rozpoznat, na pět vteřin zatněte a na stejnou dobu uvolněte. Opakujte tak dlouho, co vám to svaly dovolí, alespoň desetkrát. Zvládli jste to? Pokud ano, pokračujte svíráním vytrvalostním, v jehož rámci se svaly snažte držet po dobu jedné minuty. Stejnou dobu budete mít na uvolnění. Následovat bude svírání rychlé, kdy po dobu dvou vteřin svaly podržíte a na stejnou dobu uvolníte. Opět pětkrát až desetkrát za sebou.

Vytrvejte a výsledky se dostaví

Není to nic těžkého, že? Cvičit přitom nemusíte jen v leže, ale i v sedě, ať již u televize, v tramvaji i autobuse, zkrátka kdykoliv se vám naskytne příležitost. Nejméně však dvakrát až třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Vytrváte-li, výsledky se zcela jistě brzy dostaví!