Jak řeší zánět močových cest starší ženy

Zánět močových cest trápí hlavně starší ženy

S tímto nepříjemným onemocněním se ve svém životě alespoň jednou setkala téměř každá žena. Jaký je průběh nemoci, jak se léčí a co udělat pro její prevenci?

O co se jedná?

Zánět močového měchýřeo sobě dává vědět velmi bolestivými příznaky, k nimž patří bolest v podbřišku spojená s neustálým nucením na . To ovšem doprovází řezavá a pálivá bolest a velice malá produkce moči. Dále se projevuje kalnou a zapáchající močí, dokonce se v ní může objevit i krev. Zánět močových cest je rovněž doprovázen bolestmi zad, nevolností a zvýšenou teplotou. U komplikovaných případů se můžeme dokonce setkat s třesavkou.

Jak vzniká?

Nejčastějším původcem je bakteriální infekce, kdy se do močové trubice dostane jinak neškodná bakterie Escherichia coli.Zánět močových cest u starších ženvzniká z důvodu nedostatečného pitného režimu, kvůli čemuž se důkladně nevyplaví škodlivé bakterie, které se do močového ústrojí dostaly zpravidla z konečníku. Mezi další časté příčiny řadíme zadržování a cukrovku.

Nezanedbejte léčbu

Léčba močového měchýře u začínající infekce spočívá ve zvýšeném podávání tekutin a odpočinkovém režimu. Příznivý účinek mají rovněž doplňky stravy s výtažky z brusinek. Pokud se jedná o pokročilý zánětlivý stav, nevyhnete se antibiotikům. Jejich výhodou je velmi rychlý náběh účinků, zpravidla během 2 dnů všechny bolestivé příznaky ustoupí. Zejména u starších žen je podání antibiotik nezbytné, neboť neléčený zánět se může rozšířit až na ledviny.

Vsaďte na prevenci

Nejosvědčenějším preventivním opatřením je dostatečné množství tekutin. Do pitného režimu zařazujte též bylinné čaje podporující funkci močových cest. Dále nezadržujte , noste prodyšné bavlněné spodní prádlo, vyhněte se běžným sprchovým gelům narušujícím poševní mikroflóru, dbejte zvýšené hygieny na toaletě po stolici.