Pečujte o své ledviny a vyhněte se zánětům

V současné době je známo hned několik různých zánětů ledvin s řadou příčin. Zatímco některé jsou akutní, jiné jsou chronické. V každém případě vám mohou způsobit vážné zdravotní problémy, proto si zdraví svých ledvin řádně hýčkejte.

Kde jsou ledviny a k čemu jsou potřeba?

Ledviny jsou párovým orgánem fazolovitého tvaru a filtrují krev cirkulující v těle. Odstraňují z ní přebytečnou vodu i odpadní látky a toxiny. Najdete je v oblasti bederní páteře, kde jsou uložené pod stropem břišní dutiny.

Co ledvinám škodí?

V některých případech nemusí být příčina zánětů zcela jasná. Často za infekcí stojí buď genetika, nebo systémové infekční onemocnění (HIV a hepatitida), či antibiotika a další léky. Při oslabení ledvin se odpadní látky a toxiny začnou hromadit v orgánech, což může způsobit další zdravotní potíže. Pokud je stav závažný či přetrvávající, může dojít až k selhání ledvin.

Rizikovými faktory pro vznik zánětu ledvin jsou:
  • vysoký krevní tlak,
  • cukrovka,
  • obezita,
  • srdeční onemocnění,
  • genetika,
  • vysoký věk (ohroženi jsou především senioři nad šedesát let).

Jak poznat onemocnění ledvin?

Onemocnění ledvin, obzvláště zánět, poznáte podle tmavé a zakalené moči nebo krve v moči. Další projevy onemocnění ledvin:

  • bolest v zádech a břiše,
  • nevolnost a zvracení,
  • horečka a zimnice,
  • časté ,
  • pálení při močení.

Druhy zánětu ledvin

Zánět ledvin neboli nefritida je stav, při němž jsou napadeny funkční jednotky ledvin (nefrony), poškození těchto základních stavebních jednotek vede ke špatné funkci ledvin.

Akutní glomerulonefritida

Akutní glomerulonefritida je forma nefritidy, která se může vyvinout bezprostředně po těžké infekci způsobené hepatitidou nebo virem HIV.

Alportův syndrom

Alportův syndrom neboli dědičná nefritida je onemocnění, které může vést k selhání ledvin, ale i k poruchám zraku a sluchu. Alportův syndrom se přenáší v genech a u mužů je obvykle závažnější.

Chronická glomerulonefritida

Chronická glomerulonefritida se vyvíjí pomalu a v raných stadiích ji provází jen několik málo symptomů. Stejně jako akutní forma i chronická glomerulonefritida se vyskytuje po těžkém onemocnění a způsobuje vážné poškození a selhání ledvin.

IgA nefropatie

Jedná se o jednu z nejběžnějších forem nefritidy. V ledvinách se hromadí IgA protilátky, které potom způsobují zánět.

Intersticiální nefritida

Intersticiální nefritida se vyvíjí velmi rychle, obvykle se vyskytuje následkem infekce či po podání nějakého léku. Ovlivňuje část ledvin zvanou intersticium, což je prostor v ledvinách naplněný tekutinou.

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin je buď postupná ztráta jejich funkce nebo následek poškození ledvin při systémovém onemocnění organismu. Vlivem snížení jejich funkce se pak zvyšuje náchylnost ledvin k infekcím.

Příznaky a diagnostika nefritidy

Příznaky nefritidy jsou v počátečních stadiích zřídkakdy závažné, zánět ale můžete rozeznat podle následujících signálů:

  • náhlé změny v (intenzita, objem, barva);
  • otok kdekoliv na těle (zejména na rukou, nohou a v oblasti kotníků či obličeje);
  • pěnivá moč;
  • krev v moči.

Při pozorování některého z výše uvedených příznaků neprodleně vyhledejte odbornou pomoc. Lékař může poznat nefritidu během rutinního vyšetření ledvin, krve a moči. Bílkoviny v moči signalizují, že ledviny nepracují správně. O funkčnosti ledvin mnohé prozradí i kreatinin v krvi.

TIP: Obezřetní buďte také při opakujících se zánětech močových cest. V případě jejich nedoléčení může zánět postoupit až k ledvinám nebo způsobit další zdravotní potíže, jako je inkontinence. Jestliže již máte s únikem moči zkušenosti, otestujte naše inkontinenční pomůcky, vzorky objednáte zdarma.

Lupus – cesta k zánětu ledvin

Lupus (systémový lupus erythematodes) je autoimunitní onemocnění, při kterém buňky bojují proti vlastním tkáním. Prognóza se odvíjí od rozsahu nemoci.

Lupus – příznaky

Lupus se u každého pacienta může lišit, mezi nejčastější příznaky patří zarudlá vyrážka, bolest svalů a kloubů, třesavka i světloplachost.

Varovné příznaky nemoci lupus:

  • pěnivá moč;
  • vysoký krevní tlak;
  • otoky nohou, kotníků a chodidel;
  • horečka;
  • problémy s klouby;
  • vyrážka.

Lupusová nefritida

Až 50 % pacientů trpících lupusem postihuje zánět ledvin a často vede až k selhání ledvin.

Vaskulitida (zánět krevních cév)

Vaskulitida je zánětlivé onemocnění cévních stěn. Při vaskulitidě se zpomaluje průtok krve a mohou se vytvořit i krevní sraženiny.

Vaskulitida – příznaky

Vaskulitida se projevuje artritidou, bolestmi břicha, zánětem ledvin a palpovatelnou purpurou (tmavé fleky na kůži hlavně v oblasti kloubů).

Léčba zánětu ledvin

Zánět ledvin vyžaduje antibiotika a léky na vyplavení proteinů z těla a na odvodnění. Přesnou léčbu nastolí lékař po pečlivém vyšetření a stanovení diagnózy.

Dieta při onemocnění ledvin

Při onemocnění ledvin je vhodné snížit příjem bílkovin. Úroveň redukce bílkovin určí lékař podle stupně ledvinné funkce. Vhodné je zvýšit příjem neslazených minerálních vod, pití šípkového, lipového a přesličkového čaje. Důležité je vyhýbat se čokoládě, kakau, banánům a avokádu, tedy potravinám s vysokým obsahem draslíku.

Jak pečovat o ledviny?

Ačkoliv není vždy možné nefritidě zabránit, některé změny ve vašem životním stylu mohou riziko výskytu infekce významně snížit. Udržujte si optimální hmotnost, nekuřte, hlídejte si hladinu cukru v krvi a pravidelně cvičte. Ledviny detoxikujte pomocí bylinek, dostatečně pijte a choďte na prohlídky k urologovi. Omezte maso a sůl a nevyhýbejte se ani vhodným doplňkům stravy.

Přečtěte si také: