Jak pečovat o ledviny? A co dělat při jejich zánětu?

Zánět ledvin (nefritida) je stav, při němž jsou napadeny nefrony, což jsou mikroskopické funkční jednotky tohoto párového orgánu. Zánět známý jako glomerulonefritida může nepříznivě ovlivnit funkci ledvin. 

Ledviny jsou orgány fazolovitého tvaru, které filtrují krev cirkulující v těle a odstraňují z ní přebytečnou vodu i odpadní látky a toxiny. V současné době je známo hned několik různých zánětů ledvin s řadou příčin. Zatímco některé jsou akutní, jiné jsou zase chronické. 

Druhy zánětů ledvin

Akutní glomerulonefritida. Tato forma nefritidy se může vyvinout náhle po těžké infekci, jako jsou hepatitida a HIV. 

Poruchy lupusu a vzácnější onemocnění jako vaskulitida mohou vést také k akutnímu zánětu ledvin. V takovém případě je nezbytné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, aby nedošlo k poškození ledvin. 

Lupusová nefritida. Lupus je autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém napadá zdravé tkáně v těle. Pokud nastane lupusová nefritida, imunitní systém útočí na ledviny. Jaký má tento zánět ledvin příznaky? Patří mezi ně pěnivá moč, vysoký krevní tlak, otoky nohou, kotníků a chodidel, horečky, problémy s klouby a vyrážka. 

Alportův syndrom nebo dědičná nefritida. I toto onemocnění může vést k selhání ledvin, stejně tak i k poruchám zraku a sluchu. Alportův syndrom se přenáší v genech a u mužů je obvykle závažnější. 

Chronická glomerulonefritida. Vyvíjí se pomalu a v raných stadiích ji provází jen několik málo symptomů. Stejně jako akutní forma, tak i chronická glomerulonefritida způsobuje vážné poškození a selhání ledvin. Vyskytuje se po náhlém onemocnění. 

IgA nefropatie. Jedná se o jednu z nejběžnějších forem nefritidy. V ledvinách se hromadí IgA protilátky, které potom způsobují zánět. 

Intersticiální nefritida. Vyvíjí se velmi rychle, obvykle se vyskytuje v důsledku infekce či po podání nějakého léku. Ovlivňuje část ledvin zvanou intersticium, což je prostor naplněný tekutinou. 

Příčiny

Víte, co škodí ledvinám? Jaké jsou příčiny vzniku zánětů? V některých případech nemusí být příčina až tak jasná. Často za zánětem ledvin stojí buď genetické složky, nebo také infekce jako HIV a hepatitida, antibiotika a další léky. 

Pokud zánět poškodí ledviny, nebudou fungovat na sto procent. Odpadní látky a toxiny se začnou v orgánech hromadit, což může způsobit nebezpečné zdravotní potíže. Pokud je stav závažný či přetrvávající, může dojít k selhání ledvin. 

Rizikovými faktory pro zánět ledvin jsou rodinná anamnéza, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, srdeční onemocnění a vysoký věk. Ohrožení jsou především senioři nad šedesát let. 

Příznaky a diagnóza

Příznaky nefritidy jsou v počátečních stadiích zřídkakdy závažné. Jakmile se však objeví náhlé změny v močení, otok kdekoliv na těle (zejména na rukou, nohou a v oblasti kotníků či obličeje), změny barvy moči, pěnivá moč a krev v moči, vyhledejte lékařskou pomoc. Jsou to totiž jasné signály zánětu ledvin. 

Lékař může poznat nefritidu během rutinního vyšetření krve a moči. Bílkoviny v moči signalizují, že ledviny nepracují správně. O funkčnosti ledvin prozradí mnohé i kreatinin v krvi. 

Léčba

Akutní zánět ledvin někdy ustoupí i bez léčby. Obvykle však vyžaduje léky a speciální postupy, které odstraní přebytečnou tekutinu a nebezpečné proteiny. Co najdete, když zadáte do vyhledávače „zánět ledvin léčba“? 

Léčba chronické nefritidy zahrnuje pravidelné kontroly ledvin a monitorování krevního tlaku. Lékaři předepisují i léky na odvodnění či krevní tlak. Prospěšné bývají také léky, jež brání imunitnímu systému napadat ledviny. 

Lékaři vás mohou poslat k dietologovi, jenž vám poradí, co jíst, abyste ochránili své ledviny. Jak podpořit ledviny? Určitě správnou životosprávou a jídelníčkem bohatým na bílkoviny, soli a draslík. 

Prevence

Ačkoliv není vždy možné zabránit nefritidě, některé změny ve vašem životním stylu mohou snížit riziko výskytu infekce. Udržujte si zdravou váhu, přestaňte kouřit, hlídejte si hladinu cukru v krvi a pravidelně cvičte. 

Jak pročistit ledviny a předcházet zánětu? Pro detoxikaci se doporučuje dostatečný pitný režim, ovoce bohaté na draslík, brusinky, ječmen, pohanka, zásadité potraviny i bylinky. Zamlouvá se vám na zánět ledvin přírodní léčba? Vsaďte právě na bylinky jako jahodník, zlatobýl, jalovec, kokoška a čekanka.