Únik stolice

Nežádoucí únik stolice je velké tabu

Většina z nás má jistě povědomí o tom, co je to inkontinence neboli samovolný únik moči. Málokdo se ovšem setkal s pojmem fekální inkontinence, při níž dochází k nežádoucímu úniku stolice. Pro postiženého je to velmi stresující záležitost, která často končí sociální izolací.

O co se jedná?

 Inkontinence stolice má příčinu v oslabeném svalstvu řitního svěrače a pánevního dna. Nejčastěji se s ní mohou setkat ženy po porodu, dále pak pacienti s cukrovkou, mozkovou příhodou, roztroušenou sklerózou, neinfekčními střevními záněty, po ozařování. Její nárůst můžeme sledovat vlivem stáří. Toto onemocnění se může projevovat buď neudržením plynů, nebo jde o kompletníúnik stolice.

Preventivní opatření

Fekální inkontinence je zpravidla řídká, proto je tak těžké ji udržet. S průjmem má problémy i zdravý člověk, z toho důvodu bychom se měli zaměřit na jeho zahuštění vhodnými potravinami. Z jídelníčku vyřadíme dráždivá a projímavá jídla, vyvarujeme se kávy a černého čaje. Naopak je třeba své tělo zásobit potravinami s vysokým obsahem vlákniny. Dále dbáme na správný pitný režim a dostatek pohybu, který nám zajistí pravidelné vyprazdňování. Samozřejmostí je rovněž důsledná osobní hygiena, jež potlačí vznik zánětů v konečníku.

V čem spočívá léčba?

Léčba inkontinenceje vždy stanovena komplexně s ohledem na věk a příčinu nemoci. Důležitá je rovněž schopnost spolupráce pacienta na úspěšnosti léčení. Konzervativní způsob léčby spočívá v úpravě jídelníčku, z něhož jsou vyřazeny nadýmavé ovoce a zelenina, mléčné výrobky, sycené nápoje, kofein, ostré koření atd. Kromě dostatečného pitného režimu se doporučuje provádět tzv. Kegelovy cviky pro posílení pánevního dna a svěračů. Při úniku stolice je vhodné používat inkontinenční pomůcky, jimiž jsou absorpční podložky, anatomicky tvarované pleny a čisticí přípravky na pokožku.