Znamenají zvýšené leukocyty v moči problém?

Leukocyty nejsou nic jiného než bílé krvinky, které jsou v těle zodpovědné za jeho obranné reakce. Běžně se vyskytují v krvi, kde se jejich hodnota hlídá. V moči by se vyskytovat neměly, přesto se tam občas dostanou. Jak k tomu dochází a co to znamená?

Při vyšetření moči se kromě jiného zkoumá hladina leukocytů. Za normální je považována hodnota nižší než 20 na jeden µl moči. Pokud vám lékař zjistí vyšší hodnotu, zřejmě vás pošle na doplňující vyšetření, aby zjistil, zda leukocyty indikují vážnější problém.

Jak se leukocyty dostanou do moči?

V moči končí nepotřebné látky z krve. Některé vznikají zpracováním potravy či léků, jiné vlivem metabolických reakcí. Ledviny je z krve filtrují a pak se z nich tvoří moč. Právě v ledvinách se může skrývat příčina toho, proč se vám leukocyty dostaly do moči.

Kdy hledat příčinu v ledvinách?

Ledviny jsou tvořené tzv. nefrony, v nichž se nachází filtrační membrána připomínající sítko. Přes toto sítko prochází močovina, voda, minerály či aminokyseliny, jež se tak dostávají do moči. Leukocyty by přes něj však standardně procházet neměly.

Sítko může narušit požití alkoholu nebo léků

Z důvodu zánětu ledvin či následkem požití alkoholu či léků se sítko může porušit a leukocyty jím najednou projdou. Při některých zánětech (ledvin, močového měchýře, močové trubice, močovodu, pánvičky) navíc leukocyty do moči prochází až za sítkem – snaží se tudy dostat k místu infekce (už jsme si vysvětlili, že v těle bojují proti nemocím).

Důvodem může být i vysoký krevní tlak, při větším tlaku se totiž sítkem protlačí větší molekuly včetně leukocytů.

Co znamenají zvýšené leukocyty v moči?

Zvýšené hodnoty leukocytů v moči mohou mít při neléčení vážné důsledky. Kvůli přerušenému sítku pacient ztrácí krevní bílkoviny, vyskytuje se krvácivost a vznikají otoky. Ve vážnějších případech hrozí narušení či selhání funkce ledvin.

Pro určení diagnózy je nezbytné posouzení lékaře. Lékař musí prozkoumat, co dalšího se v moči kromě leukocytů vyskytuje. Když se v ní nachází červené krvinky a minerály, pravděpodobně bylo porušené síto. Pokud to jsou další bakterie a viry, jde o infekci, se kterou jsou většinou spojeny další příznaky.

Zánět močových cest

Pacient má potíže s močením (pálení, řezání), v moči se může vyskytovat krev, cítí bolesti při a ve vážnějších případech se může objevit teplota.

Záněty močových cest jsou častější u žen, protože oproti mužům mají kratší močovou trubici, kterou se do močových cest mohou dostat bakterie.

Zánět ledvin

Pro zánět ledvin je typická bolest v dolní části zad nebo v břiše a krev či hnis v moči. Někdy se objevuje nevolnost, zvracení, horečka a zimnice. Pacient má časté nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

Zánět prostaty

Muži mohou pociťovat bolest hráze či problémy s ejakulací. Někdy se k nim přidávají horečnaté stavy, lékařské vyšetření pak odhalí zvětšenou a citlivou prostatu.

Jak bojovat s infekcí?

Ve všech případech je vhodné dodržovat pitný režim – infekci se někdy podaří z těla samovolně vyplavit. Lékař může předepsat antibiotika.

Při zánětech v pokročilých fázích se může objevit lehký . O pocit pohodlí a jistoty se postarají inkontinenční pomůcky TENA. V naší nabídce najdete vložky, natahovací kalhotky i pánské . Zatím s nimi nemáte zkušenost? Získejte vzorek zdarma.

Pro vyléčení je také důležité zůstat v klidu a pohodě. Díky spolehlivým inkontinenčním pomůckám se může nemocný přestat stresovat tím, zda stihne doběhnout na toaletu.

Ne vždy znamenají leukocyty v moči problém

Někdy vyšetření moči ukáže zvýšený výskyt leukocytů, ačkoliv nic dalšího se neprokáže. Následné vyšetření je ale vždy na místě.

U někoho je zvýšená hladina leukocytů běžnou záležitostí. Normální je například v časných stadiích těhotenství.

Leukocyty se do moči mohou dostat z vnějších orgánů při odebírání vzorku moči. Pokud se chcete tohoto vyvarovat, před odebíráním vzorku byste se měli omýt čistou vodou (nikoliv mýdlem) a následně odebrat až střední proud moči.

Přesto byste měli předcházet všem výše zmíněným infekcím. Přečtěte si o jednotlivých zánětech a jak se jim bránit:

·         Infekce močových cest a inkontinence

·         Příznaky nádoru – rakoviny prostaty