Příznaky nádoru - rakoviny prostaty

Rakovina prostaty: Jak ji poznat a u koho se nejčastěji objevuje?

U všech typů rakoviny platí, že čím dříve se je podaří odhalit, tím vyšší je šance na uzdravení nebo aspoň prodloužení života. Proto by si všichni muži měli být dobře vědomi toho, čím se rakovina prostaty projevuje, a po 50. roce života chodit na pravidelné kontroly, i když nemají žádné potíže.

Příčina rakoviny prostaty není doposud známá, příznaky se ale odhalit dají. Někteří muži je vůbec nemají, žijí s nádorem prostaty několik let, a nakonec zemřou z jiného důvodu. Rakovina prostaty ovšem zaujímá druhé místo v žebříčku nejčastějších zhoubných nádorů u mužů, proto byste o ní měli aspoň něco vědět.

Karcinom prostaty se projevuje častěji u starších mužů

je pohlavní žláza umístěná pod močovým měchýřem. Produkuje tekutinu, která tvoří 15-30 % spermií, úkolem této tekutiny je zvýšit životaschopnost spermií. Nádorové onemocnění této žlázy se častěji objevuje v pozdním věku, nejčastěji kolem 70. roku života. Příčina není známá, nicméně za rizikové faktory bývají považovány vyšší věk, rasa (černoši mají vyšší pravděpodobnost) a nevhodný životní styl (alkohol, kouření apod.).

Podle čeho ho můžete poznat

První fáze je bohužel asymptomatická, proto se na ni přijde zpravidla náhodou. V pozdějších stádiích se objevují potíže při . Časté chození na toaletu nebo naopak zadržování moči. Při jakýchkoliv neobvyklých potížích s močením byste se tedy měli vydat k lékaři. Možná bude na vině jen obyčejný zánět močového měchýře, ale možná ne. Úspěšnost léčby rakoviny prostaty je velmi závislá na včasném odhalení.

Dalšími příznaky rakoviny prostaty mohou být hubnutí, únava a slabost, nechuť k jídlu, později i bolesti kyčlí, zad, končetin. To se však bavíme o chvíli, kdy se nádor dostal i do vzdálených orgánů.

Léčba existuje

Variant léčby je několik. Někdy se přistupuje k úplnému odstranění prostaty, kdy hrozí riziko ztráty erekce a úniku moči, ovšem jsou situace, kdy jde o nejlepší řešení, a tyto problémy jsou proti rakovině považovány za banální.

Možná je radioterapie, tedy záření směrem do prostaty s cílem zlikvidovat buňky nádoru. Případně chemoterapie pro pokročilejší stádia rakoviny. Někdy pomůže i snížení hladiny mužských pohlavních hormonů či radionuklidová léčba, tedy podávání radioaktivních léků.

Rakovina prostaty v otázkách a odpovědích

Kdy se vydat k lékaři?Máte-li jakékoliv potíže s močením, vydejte se nejdříve k praktickému lékaři. Udělá vám vyšetření na infekci močových cest, a pokud se nic nenajde, bude pokračovat dalším zjišťováním.

Kdo je nejvíce ohrožený?Muži po 70. roce života. Odborníci ovšem doporučují chodit na pravidelné kontroly už po padesátce.

Jak vysoké je riziko?Rakovina prostaty je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů.

Jaká je šance na vyléčení?Záleží na tom, jak včas bude nádor objeven.