Polycystická choroba ledvin

Jak už sám název napovídá, polycystická choroba ledvin je onemocnění, jež se projevuje výskytem cyst v ledvinové kůře. Jedná se o nejčastější dědičnou chorobu ledvin, která se u jedinců vyskytuje s frekvencí až 1 : 1 000. Co všechno by vás o tomto onemocnění mohlo zajímat?

Co je to cysta?

Cysta je dutina vyplněná tekutinou nebo hutnou kapalinou. Většinou bez zjevné příčiny se může vytvořit kdekoliv v těle – na orgánu (například na vaječnících) i pod kůží. Cystu je potřeba z těla odstranit, protože jak nabývá na objemu, utlačuje ostatní orgány a tím jejich funkci.

Co je polycystická choroba ledvin?

Polycystická choroba ledvin je vrozené a dědičné onemocnění projevující se mnohocystičností ledvin, které může vyústit až v samotné selhání ledvin. Podle dědičnosti tuto chorobu rozdělujeme na dva typy:

●Autosomálně dominantní polycystická choroba ledvin (ADPKD)

Tato forma se vyskytuje častěji a do určitého věku probíhá bezpříznakově. První symptomy se začínají projevovat v produktivním a středním věku. Patří mezi ně bolesti břicha a beder, infekce močových cest, jaterní cysty, intrakraniální aneurysma a další.

●Autosomálně recesivní polycystická choroba ledvin (ARPKD)

Tento typ nemoci je podstatně vzácnější a projevuje se již v poporodním období. U postižených dětí se objevuje porucha vývoje plic, fibróza jater a další komplikace.

Projevy polycystické choroby ledvin

Mezi další příznaky řadíme:

  • zvětšené ledviny,
  • nálezy bílkoviny v moči,
  • infekce močových cest,
  • krev v moči,
  • zvýšený krevní tlak,
  • rozvoj chronického selhání ledvin.

Diagnostika polycystické choroby

Stanovení diagnózy polycystické choroby ledvin probíhá pomocí ultrazvuku. Zřídka kdy se pak provádí vyšetření tomografií nebo magnetickou rezonancí pro rozpoznání bližších detailů. Diagnostiku je potřeba podstoupit, hlavně pokud se v rodině již polycystická choroba objevila. Jestliže pacient starší třiceti let nemá ultrazvukový nález, pravděpodobnost diagnózy choroby ledvin je velmi nízká.

Léčba polycystické choroby

Jelikož je toto ledvinové onemocnění geneticky zakódované – nelze vyléčit. Lze však redukovat jeho projevy a mírnit komplikace, jakými mohou být právě chronické selhání ledvin, záněty ledvin a močových cest a zvýšený krevní tlak. Obzvlášť chronické selhání ledvin je velmi závažnou obtíží a může dojít až k nasazení „nové umělé“ ledviny (dialýza) či transplantaci.

Na závěr

Moderní medicína se rychle vyvíjí a dokáže oddálit selhání ledvin až o 6,5 roku.

Více než polovina pacientů s polycystickými ledvinami dospěje mezi 50. až 70. rokem života do fáze selhání, kdy je třeba zahájit dialýzu nebo podstoupit transplantaci. Dosud jsme měli k dispozici léčbu zaměřenou pouze na příznaky a striktní léčbu vysokého krevního tlaku. Nově je pacientům s rychle postupujícím onemocněním k dispozici moderní terapie, která oddaluje selhání ledvin v průměru o 6,5 roku, vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, člen správní rady České nadace pro nemoci ledvin a přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Jestliže jste se setkali s dalšími komplikacemi spojenými s ledvinami nebo močovým měchýřem, a trápí vás například nechtěný únik moči, vyzkoušejte naše inkontinenční pomůcky (například inkontinenční kalhotky a vložky) – objednejte si vzorek zdarma.

Ještě by vás mohlo zajímat:

O inkontinenci

Líbánková cystitida aneb Sex jako příčina zánětu močových cest