Bolest ledvin – co za ní stojí?

Ledviny jsou párovým orgánem, který má v těle na svědomí nespočet užitečných funkcí. Mezi ty hlavní se řadí udržování stability vnitřního prostředí a vylučování „odpadu“, který z těla vychází společně s močí. Když bolí ledviny, je to velmi nepříjemné. Jak rozpoznat problémy s ledvinami a co všechno za bolestí může stát?

Kde to bolí, když bolí ledviny?

Ledviny se nacházejí v bederní oblasti páteře a jejich bolest se mnohdy zaměňuje za bolest zad. Proto je vhodné se při rozpoznávání zaměřit na doprovodné příznaky a hlavně nepodcenit návštěvu lékaře.

Bolest ledvin, nebo zad?

Jak bolí ledviny? Bolest vycházející z ledvin se obyčejně objevuje v oblasti beder, na rozdíl od bolesti zad ale přichází z vnitřku těla. Jelikož jsou ledviny párový orgán, bolet může jen jedna strana nebo obě. V některých případech bolest proniká i do jiných orgánů či do spodní části dutiny břišní.

Bolest zad v oblasti ledvin

Potíže s bederní oblastí vznikají následkem špatného držení těla, svalové dysbalance, problémů s meziobratlovými ploténkami nebo nedostatku pohybu. Bolest je ostrá a objevuje se při určitých pohybech.

Onemocnění spojené s bolestí ledvin

Bolesti ledvin mohou mít mnoho příčin, v každém případě je příhodné informovat lékaře.

Zánět ledvin

Zánět ledvin (pyelonefritida) je infekční zánětlivé onemocnění, většinou bakteriálního původu. Probíhá ve dvou formách, a to v akutní a chronické. K zánětu ledvin nejčastěji dochází vystoupáním infekce z močových cest. Projevuje se ostrou bolestí v oblasti ledvin a podbřišku. V případě nedostatečné nebo neúplné léčby může dojít až k ledvinovému selhání.

Ledvinové kameny

Bolest v oblasti ledvin mohou způsobit i ledvinové kameny. Ledvinové kameny jsou krystalky vznikající nahromaděnými minerálními látkami v močové soustavě, které se následně spojují do větších útvarů. Zprvu bolesti nejsou výrazné – nejdříve se objevuje častá potřeba močit a krev v moči. Pokud se problém neřeší a kameny začnou putovat močovými cestami z těla ven, objevuje se ostrá bolest kolem ledvin a v podbřišku. Nastat může i tzv. kolika, což je bolest v boku vystřelující do třísla, způsobená „zaseklým“ ledvinovým kamenem.

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin nastává následkem dlouhotrvajících neléčených komplikací, které může vést až k selhání orgánu. Bolest zad od ledvin si v takovém případě žádá zásah lékaře. U chronického onemocnění ledvin je hlavním problémem fakt, že ze začátku nejsou příznaky dostatečně specifické, a tím pádem se může jevit jako méně závažné onemocnění. Proto je při problémech s ledvinami vždy vhodné navštívit lékaře.

Bolest ledvin po požití alkoholu

Alkohol poškozuje primárně játra, ale ani ledvinám dvakrát neprospívá. Zvyšuje prokrvení celé močové soustavy, zvyšuje vylučování moči a tím ledviny zbytečně zatěžuje. Následně se ledviny musejí vypořádat s poalkoholovou dehydratací.

Co dělat pro zdravé ledviny a jak si poradit s bolestí?

Co na bolest ledvin? V akutních případech je potřeba zvýšit příjem tekutin, nasadit doplňky stravy obsahující brusinky, a pít urologické a kopřivové čaje. Ve vážnějších případech lékař předepíše antibiotika nebo navrhne jinou léčbu. Jak na správnou prevenci? Doporučuje se:

  • dodržovat pitný režim,
  • vynechat sladké limonády a energetické nápoje,
  • dbát na zdravý jídelníček,
  • vynechat uzeniny a přesolené potraviny,
  • udržovat oblast ledvin v teple,
  • pravidelně sportovat.

Onemocnění ledvin mohou doprovázet i další komplikace, například nechtěný únik moči, při kterém je potřeba používat vhodné inkontinenční pomůcky (třeba inkontinenční kalhotky). Už jste se s únikem moči setkali? Pokud ano, vyzkoušejte náš vzorek zdarma.

Přečtěte si také:

Hyperaktivní močový měchýř: Co to je a jaké může způsobovat potíže?

Kegelovy cviky: způsob, jak posílit pánevní dno