Únik moči při sportu

 

se nevyhýbá žádné aktivitě, ani sportu. při skákání nebo při běhu není nic neobvyklého, ale může se jednat o nepříjemnou komplikaci, která znepříjemní vaše sportovní aktivity. Jak si s nechtěným únikem moči poradit?

Únik moči u mužů a žen – základní typy inkontinence

Existuje několik druhů úniků moči, které se rozdělují podle příčin vzniku obtíží. U obou pohlaví rozeznáváme dva základní typy:

  • Urgentní

Urgentní inkontinence je samovolný spojený s nutkavým pocitem se neodkladně vymočit. Osoby trpící urgentní inkontinencí mnohdy nestihnou včas návštěvu toalety. Jednou z příčin onemocnění může být nesprávná funkce nervové soustavy nebo stav po mozkové či cévní příhodě. Mezi další příčiny mohou patřit i různé patologické stavy ve stěně močového měchýře – zánětem počínaje a nádorovým onemocněním konče. V každém případě je nutná návštěva urologa, který udělá potřebné testy a naordinuje adekvátní léčbu. 


Stresová inkontinence nastává při zvýšení nitrobřišního tlaku (kýchnutí, kašel či fyzická námaha). U mužů tento typ úniku moči vzniká nejčastěji jako nežádoucí následek po operaci prostaty. U žen je zase spojený s operacemi týkajícími se pánevního dna a pohlavních orgánů.

Inkontinence po operaci nebo po porodu

 při sportu často může nastat po operaci nebo u žen po porodu a může se jednat pouze o dočasný jev. U mužů se samovolný únik moči může vyskytovat v souvislosti s věkem, se zdravotními komplikacemi či úrazy. K dalším příčinám patří ochablost svalů pánevního dna, jedná se tedy o fyziologický problém, který se týká převážně žen.

Ať už se jedná o dočasnou, nebo trvalou komplikaci, není od věci navštívit lékaře. Ten přesně určí příčinu samovolného úniku moči a doporučí vhodnou léčbu. Někdy stačí jen posílit pánevní dno například Kegelovými cviky, v jiných stadiích nemoci jsou zapotřebí medikamenty nebo chirurgický zákrok. Jestliže vás trápí nechtěný , vyzkoušejte naše inkontinenční pomůcky – objednejte si vzorek zdarma.

Přečtěte si také: