Selhání ledvin (renální selhání)

Ledviny jsou párovým orgánem, který má na starosti regulaci objemu vody v těle a vylučování škodlivých látek. Co se stane, když ledviny nepracují, jak mají?

Funkce ledvin

Ledviny mají za úkol udržovat v organismu rovnováhu, mají na starosti:

  • tvorbu moči a její vylučování,
  • vylučování toxinů a dalších produktů látkové výměny,
  • udržování homeostaze (stabilní vnitřní prostředí),
  • udržování acidobazické rovnováhy (poměr mezi kyselostí a zásaditostí),
  • kontrolu produkce některých hormonů a enzymů,
  • regulaci objemu vody v těle a krevního tlaku.

Selhání ledvin

Selhání ledvin nebo také renální selhání je stav, při kterém ledviny přestávají správně fungovat a nevylučují odpadní látky z těla. Následkem toho se škodliviny v organismu hromadí a to vede k poruchám dalších orgánů. Jestliže ledviny zcela vynechávají (terminální renální selhání), je nutná transplantace ledvin, jelikož pacientovi hrozí smrt. Zhoršení funkce ledvin dělíme podle tempa jejich selhání do dvou skupin:

Akutní selhání ledvin

Akutní selhání ledvin je stavem vzniklým náhle. Močovina zůstává v organismu, a když její koncentrace překročí hraniční hodnoty, dochází ke ztrátě vědomí, kolapsu organismu a zhroucení metabolismu. Akutní selhání se vyvíjí během několika hodin a dnů.

Chronické selhání ledvin

Chronické selhání ledvin je dlouhodobým či opakujícím se procesem, který vede až k trvalému poškození ledvin. Pokles filtrační schopnosti může být až 90 %. Chronické selhání se vyvíjí nebo se opakuje během měsíců a let.

Selhání ledvin – příčiny

K selhání ledvin může dojít hned z několika příčin. Močové kameny, nádor nebo zvětšená prostata znemožňují moči odtékat z těla a ledviny jsou namáhány neustálým filtrováním velkého objemu tekutiny. Na vině může být i dehydratace kvůli nedostatečnému pitnému režimu. K selhání ledvin přispívá i užívání diuretik a antibiotik. K selhání jsou náchylní pacienti s imunologickým onemocněním, vysokým krevním tlakem, cévním onemocněním a diabetem (20–40 % z celkového počtu selhání).

Selhání ledvin – příznaky

Jak poznat selhání ledvin? Projevy se liší podle typu selhání:

Akutní selhání ledvin – příznaky

Akutní selhání ledvin doprovází snížená produkce moči i méně častý pocit na . Následkem sníženého vylučování moči se objevují otoky na končetinách a v břišní dutině. Vzniklá minerální nerovnováha také způsobuje únavu a svědění pokožky.

Chronické selhání ledvin – příznaky

Při chronickém selhání ledvin dochází k nevratnému poškození orgánu, které doprovází dušnost, malátnost, nekončící žízeň, únava i časté močení. V pokročilejším stadiu se objevují průjmy, pigmentace kůže, krvácení z dásní, apatie, nespavost a mravenčení končetin.

Selhání ledvin – léčba

Způsob léčby při selhání ledvin se odvíjí od jeho příčiny. Akutní forma vyžaduje okamžitou úlevu zavodněním těla pomocí transfuze a užití diuretik (léky zvyšující tvorbu moči). Selhání chronické vyžaduje terapii a úpravu medikamentů v případě přítomnosti dalších chorob (diabetes, zvýšený krevní tlak apod.)

Selhání ledvin – prevence

Předejít selhání ledvin lze pomocí zdravé životosprávy. Odborníci radí:

  • dodržovat pitný režim,
  • udržovat si odpovídající hmotnost,
  • nepít nadmíru alkoholu,
  • nekouřit (kouření zvyšuje riziko selhání minimálně dvakrát).

Problémy s močovými cestami může doprovázet i nechtěný únik moči. Jestliže se vás tato potíž týká, vyzkoušejte naše inkontinenční pomůcky – objednejte si vzorky zdarma.

Mohlo by vás zajímat: