Rakovina močového měchýře: Příčiny, příznaky a léčba

Rakovina močového měchýře a močové trubice postihuje zejména muže ve věku v rozmezí 65 až 75 let. Nádory v močových cestách jsou většinou papilárního charakteru – to znamená, že výrůstky se vyklenují do dutiny močového měchýře. Jak takové nádory vznikají, jak se projevují a jaké jsou možnosti léčby?

Možné příčiny rakoviny močového měchýře

Mezi příčiny, které zvyšují riziko rakoviny močového měchýře, patří nezdravý životní styl a další aspekty:

  • Kouření a přílišné množství alkoholu.
  • Chronické záněty močových cest a močové kameny.
  • Po radioterapii v oblasti pánve – například po léčbě gynekologických nádorů nebo nádoru prostaty.

Rakovina močového měchýře – příznaky

Tumor močového měchýře se zpočátku nijak neprojevuje. Teprve později, když nádor nabývá na objemu, se mohou objevovat konkrétní symptomy:

  • Krev nebo krevní sraženiny v moči.
  • Bolest nebo pálení při .
  • Časté močení ale o malém objemu moči.
  • Bolesti v podbřišku a v bedrech.
  • Opakované záněty močových cest.

Jelikož příznaky mohou být velmi podobné klasickému zánětu močového měchýře, je dobré žádnou z těchto obtíží nepodceňovat a navštívit lékaře.

Diagnostika rakoviny močových cest

Lékařům k určení stádia nemoci a rozpoznání velikosti nádoru slouží například tyto metody:

Vyšetření moči

Pro začátek je nutné přezkoumat močový sediment, který určí, zda se v moči vyskytuje krev.

Ultrazvuk

Ultrazvuk je metoda, při níž ultrazvukové vlny přezkoumávají vnitřní strukturu.

Výpočetní tomografie

Výpočetní tomografie je speciální rentgenové vyšetření, které odděluje jednotlivé vrstvy obrazu orgánu. Dokáže zobrazit velikost nádoru a jeho pozici přesněji než klasický rentgen.

Biopsie

Biopsie je metoda, při níž se získává tkáň z postiženého orgánu a zasílá se na podrobný rozbor (histologické vyšetření).

Endoskopie (Cystoskopie)

Endoskopie je způsob vyšetření močových cest, při kterém se do močové trubice zavede cystoskop, který dokáže zobrazit příslušné části vylučovacích cest (sliznice močového měchýře, močová trubice a další). V průběhu vyšetření je možné odebírat vzorky pro biopsii.

Léčba rakoviny močového měchýře

Nádor močového měchýře je potřeba odstranit, problémem ale může být rozsah onemocnění.Příslušný postup léčby volí tým, který se skládá z odborníků na všechny možné aspekty nemoci. Během léčby se nejčastěji můžete setkat s následujícími postupy:

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok spočívá v odříznutí nádoru. Jestliže je tumor zarostlý do močového měchýře, je potřeba odstranit i močový měchýř, nebo jeho část.

Imunoterapie

Imunoterapie obsahuje skupinu léčiv a medikamentů, které podporují imunitní systém. Ten by měl lépe rozpoznat nepřátelské buňky a napadnout je.

Radioterapie

Radioterapie je metoda, při níž se ozařují nádorové buňky radiovým zářením.

Chemoterapie

Chemoterapie pracuje na principu zničení nádorových buněk pomocí cytostatik, ty však napadají i buňky zdravé, a proto je léčba doprovázená nežádoucími účinky. Proto je chemoterapie doplňována tzv. podpůrnou léčbou, která pomáhá pacientovi zvládat nepříjemné stavy.

Po odstranění nádoru a vyléčení rakoviny močového měchýře se můžete setkat s nechtěným únikem moči. Vyzkoušejte naše hygienické pomůcky (inkontinenční kalhotky či vložky) a objednejte si vzorek zdarma.

Prevence rakoviny močového měchýře

Za prevenci lze považovat zdravý životní styl, vyhýbání se kouření a přílišnému množství alkoholu. Pravidelně navštěvujte svého lékaře a kontaktujte ho při abnormálních zdravotních potížích.

Ještě by vás mohlo zajímat: