Proč se menopauza a těhotenství mohou snadno zaměnit?

je nedílnou součástí života ženy. U každé však probíhá jinak a některé příznaky se nápadně podobají stavu, kdy je žena v očekávání. Přečtěte si, proč lze přechod snadno zaměnit za těhotenství a naopak.

Příznaky menopauzy

je spojována s vyšším věkem, v literatuře se mluví o 45 až 50 letech. Právě tehdy se oslabuje aktivita vaječníků a mohou nastat hormonální změny, které vedou ke ztrátě plodnosti. Hlavními příznaky menopauzy jsou:

  • únava,
  • vynechání menstruační periody,
  • poruchy spánku,
  • vyšší tlak,
  • nervozita,
  • časté změny nálad,
  • zvýšení tělesné hmotnosti.

Může žena v přechodu otěhotnět?

Ztráta plodnosti je hlavním následkem menopauzy. Nepřichází však ze dne na den. Vynechání menstruace na 2 či 3 měsíce neznamená, že čtvrtý měsíc nepřijde další perioda, která s sebou přinese i ovulaci. Proto byste ani během přechodu neměla zapomínat na ochranu při pohlavním styku, pokud neplánujete dítě.

Těhotenství v přechodu často není na první pohled patrné

Menopauzu si mnohé ženy mohou pomýlit se začínajícím těhotenstvím, ale i naopak. Společnými příznaky totiž jsou:

  • únava,
  • nevolnost,
  • vynechání menstruace.

Ženy v pokročilém věku se již připravují na novou etapu života – menopauzu, a proto si výše uvedené příznaky nespojí s těhotenstvím, nýbrž s přechodem. Že jsou v očekávání, často zjistí až po třech měsících, kdy už pociťují pohyby miminka.

Může se objevit menstruace v těhotenství?

Menstruace jako taková odplavuje děložní sliznici a neoplodněné vajíčko z těla ven. Proto žena nemůže být těhotná a zároveň mít menstruaci.

Pokud dojde k oplodnění a u ženy se přesto objeví vaginální krvácení, nejde o menstruaci jako takovou, nýbrž o následek uhnízdění vajíčka v děloze. Protože lze ale toto krvácení snadno zaměnit za menstruaci, jde o další důvod, proč si starší ženy, které s otěhotněním nepočítají, nevšimnou změny svého stavu.

Těhotenství po 40 nemusí být problém

Zjistíte-li během menopauzy, že jste těhotná, přizpůsobte tomu svůj životní styl. Současná medicína dokáže zajistit, že i starší ženy přivedou na svět zdravé děti, je však potřeba tomu jít naproti. Těhotenství po 40, či dokonce po 50, tak sice v mnoha případech není problém, mohou jej ale doprovázet další zdravotní komplikace, jako je .

Úniky moči v těhotenství

Věk a těhotenství jsou faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu inkontinence u žen. Během těhotenství totiž dochází ke zvýšenému tlaku na svaly pánevního dna, vagínu i močový měchýř, který tak ztrácí na své elasticitě.

Proti úniku moči můžete bojovat Kegelovými cviky, jež jsou určené právě na posilování pánevního dna. Nejsou náročné a vykonávat je můžete prakticky kdekoliv a kdykoliv.

S únikem moči v těhotenství se můžete popasovat i za pomoci lékaře, který vám může předepsat estrogenovou léčbu v podobě krémů a vaginálních čípků.

Po porodu inkontinence často odezní sama. V mezičase vás v suchu a dobré náladě udrží spolehlivé inkontinenční pomůcky. Nemáte s nimi zkušenost? Vyzkoušejte vzorek zdarma.

Předčasnou menopauzu si naopak lze splést s těhotenstvím

V souvislosti s menopauzou byla řeč o věku mezi 45 až 50 lety, ovšem to není pravidlem. Stále častěji je zmiňována předčasná . Může se objevit i u žen, které dovršily teprve 21. rok života.

Nejčastější příčinou, proč se menopauza objevuje tak brzy, je nezdravý životní styl, případně nízká hmotnost. Tuk totiž podporuje tvorbu estrogenu. Málo tuku tak způsobuje příliš nízké hodnoty estrogenu, které často vedou k předčasné menopauze.

Předčasná menopauza však může být následkem různých onemocnění, jako je Turnerův syndrom či autoimunitní onemocnění, kdy tělo produkuje látky, které poškozují vaječníky.

Pokud u mladých žen doprovází předčasnou menopauzu výše zmíněné příznaky, jako je únava, nevolnost a vynechání menstruace, mohou si ji naopak snadno splést s těhotenstvím.

Přečtěte si také: