Retence moči – příčiny a léčba

Močová retence je stav, kdy dochází k nechtěnému zadržování moči. Máte sice potřebu jít na toaletu, ale moč nemůže z močového ústrojí odejít nebo vychází pouze slabý proud moči. Příčin retence moči je hned několik a podle nich je třeba zvolit následné řešení. Retence moči je organismu škodlivá ze dvou důvodů:

1.       Při zadržování moči se v močovém měchýři množí bakterie a snáz dojde k infekci močových cest. Následně se můžou vytvořit močové kameny.

2.       Druhý důvod je škodlivost v rámci psychiky. Je velmi nepříjemné pociťovat nutkání močit, když víte, že se nemůžete vyprázdnit. Navíc moč nahromaděná v močovém měchýři způsobuje nepříjemné bolesti.

Existují dva druhy retence moči

  • Akutní retence moči

Dochází k úplné zástavě , postiženého bolí močový měchýř. V takovém případě je nutné neprodleně vyhledat lékaře.

  • Chronická retence moči

Část moči odchází a zbytková moč zůstává v močovém měchýři. Projevuje se slabým proudem moči a pocitem nedostatečného vyprázdnění. Může vyústit v akutní retenci.

Jaké jsou příčiny retence moči?

Za nechtěným zadržováním moči obvykle stojí:

Jak retenci řešit?

Zaznamenáte-li potíže s nechtěným zadržováním moči, zajděte si k urologovi. Ten provede měření objemu močového měchýře, bude sledovat činnost svalstva a svěrač močového měchýře. Pomoc od retence moči není složitá. Obvykle se do měchýře přes močovou trubici zavede cévka (hadička z latexu či silikonu) a přes tu může moč odtékat. Současně je třeba řešit příčinu, která ke vzniku potíží vedla. Pokud obtíže řešit nebudete, vystavujete se riziku močových infekcí a také nechtěnému úniku moči – inkontinenci. V případě, že se s tímto problémem už potýkáte (ať už vy sami, nebo někdo ve vašem okolí), pravděpodobně oceníte inkontinenční pomůcky – objednejte si vzorek zdarma.

Retence moči v otázkách a odpovědích

Jak poznám retenci moči?

Akutní docela snadno, při ní není vůbec možné močit. Chronickou podle slabého a přerušovaného proudu moči. Případně můžete cítit potřebu na chvíli poté, co jste právě odešli z toalety.

Kdy je vhodný čas zajít k lékaři?

Pokud jste potíže zaznamenali jednorázově, mohou být na vině nějaké léky. Jestliže se opakují, rozhodně zamiřte do ordinace urologa.

Co dělat, když nejde močit?

Nejprve zajděte k urologovi, ten vás může poslat na doplňující vyšetření, aby se zjistilo, co je příčinou retence moči.


Přečtěte si také: