Únik stolice

Většina z nás má nejspíš povědomí o tom, co je to neboli samovolný . Málokdo se však setkal s pojmem , při níž dochází k nežádoucímu úniku stolice. Pro postiženého je to velmi stresující záležitost, která často končí sociální izolací.

Co je inkontinence stolice?

stolice má příčinu v oslabeném svalstvu řitního svěrače a pánevního dna. Nejčastěji se s ní mohou setkat ženy po porodu nebo pacienti s cukrovkou, mozkovou příhodou, roztroušenou sklerózou a neinfekčními střevními záněty po ozařování. Riziko inkontinence stolice se zvyšuje s přibývajícím věkem. Toto onemocnění se může projevovat buď neudržením plynů, nebo kompletním únikem stolice.

Preventivní opatření

je zpravidla řídká, proto je tak těžké ji udržet. S průjmem má problémy i zdravý člověk. Je třeba se zaměřit na zahuštění stolice vhodnými potravinami. Z jídelníčku vyřaďte dráždivá a projímavá jídla, vyvarujte se kávy a černého čaje. Naopak zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Dále dbejte na správný pitný režim a dostatek pohybu, který zajistí pravidelné vyprazdňování. Samozřejmostí je důsledná osobní hygiena, jež potlačí vznik zánětů v konečníku.

V čem spočívá léčba?

Léčba je vždy stanovena individuálně s ohledem na věk pacienta a příčinu nemoci. Aby mohla být úspěšná, musí pacient plně spolupracovat s lékařem. 

Konzervativní způsob léčby spočívá v úpravě jídelníčku, z něhož jsou vyřazeny:

• nadýmavé ovoce a zelenina,

• mléčné výrobky,

• sycené nápoje, 

• kofein, 

• ostrá jídla. 

Odborníci dále doporučují dodržovat dostatečný pitný režim a provádět tzv. Kegelovy cviky pro posílení pánevního dna a svěračů. 

Abyste se ani při úniku stolice nemuseli v životě omezovat, použijte inkontinenční pomůcky, jako jsou absorpční podložky, anatomicky tvarované pleny a čisticí přípravky na pokožku.

Přečtěte si také:

Mozková příhoda může postihnout každého. Vše, co o ní ještě nevíte

Ochablost močového měchýře způsobená zdravotním stavem