Primární a definitivní moč - čím se liší

Vylučovací soustava má za úkol odvádět z těla odpadní látky. Vylučovací soustavu tvoří ledviny, které jsou prokrvovány břišní aortou (přívod krve) a dolní dutou žílou (odvod krve). Z ledvin moč putuje močovodem do močového měchýře, kde se hromadí. Její finální vyloučení z těla má na starosti močová trubice se svěračem na svém konci.

Co je moč a co obsahuje?

Moč je nažloutlá tekutina, která se hromadí v močovém měchýři a močovou trubicí je odváděna z těla pryč. Tvoří se v ledvinách, které filtrují vodu s odpadními látkami z krve. Kromě vody a odpadních látek obsahuje také močovinu vzniklou při metabolismu aminokyselin, dusíkaté látky, anorganické soli a pigmentovaný odpad z rozkladu krve – například urochrom, který moči propůjčuje typicky nažloutlou barvu.


Zdravá moč by neměla obsahovat krev, bílkoviny ani cukr.

Co je primární moč?

Mechanismus tvorby moči zahrnuje tři procesy: filtraci, resorpci a sekreci. Primární akcí je právě filtrace, kterou provádějí ledviny přes filtrační membránu, jež udržuje krevní buňky a bílkoviny v krevním řečišti. Přes ledviny projde pouze voda a malé rozpuštěné látky – tuto tekutinu nazýváme primární močí.

  • Během 24 hodin tělo vytvoří cca 170 litrů primární moči (99 % se vstřebá zpět do těla).

Co je definitivní moč?

Při pohybu primární moči z glomerulu do nefronu se potřebné látky vstřebávají zpět přes stěnu močové trubice do přilehlých kapilár (resorpce). Odpadní látky, které neprošly resorpcí, se vracejí z kapilár do ledvinného tubulu (sekrece) a spojují se se zbytkem filtrátu – vzniklou směs nazýváme definitivní močí, což je výsledná moč, kterou tělo vylučuje močovou trubicí.


  • Během 24 hodin tělo vytvoří cca 1,5 litru definitivní moči (95 % tvoří voda).

Čím se liší primární a definitivní moč?

Primární močí pojmenováváme moč vzešlou z prvotního stadia jejího vzniku, tou definitivní (též sekundární) je moč ve své konečné formě, která je odváděna z těla pryč. Primární moč je řídká a až 99 % vody a obsažených látek se z ní vstřebává zpět do těla.

Definitivní moč je hustší a zabarvenější a pojímá pouze odpadní látky, které je nutné z organismu vyloučit: cca 3 % dusíkatých látek (kyselina močová, močovina), cca 2 % anorganických solí (chloridy, fosforečnany, uhličitany a sírany).

Funkce ledvin a moči

Ledviny se vyvinuly tak, aby umožnily suchozemským savcům žít na souši, kde je třeba hospodařit s vodou a solí, vylučovat odpadní látky v koncentrované formě a dohlížet na objem a chemické složení tkáňových tekutin. Proto jsou ledviny nepostradatelné, co se týče filtrování látek, jejich zpětného vstřebávání zpět do organismu a finálního vylučování odpadu. Ledviny díky odvádění moči pomáhají udržovat stabilní vnitřní prostředí navzdory nejrůznějším změnám toho vnějšího.

Mohlo by vás zajímat: