Opruzeniny u dospělých: Příčiny, příznaky a léčba

Opruzeniny se netýkají pouze dětí – postihují i dospělé. Jestliže vás trápí močová nebo , možná už jste se s touto nepříjemností setkali. Jak si s opruzeninami poradit a jak jim předcházet?

Jak vypadá opruzenina?

Opruzeniny jsou zarudlé fleky na kůži, které se nejčastěji tvoří v tělních záhybech. Vznikají nadměrným třením kůže v místech, kde se člověk potí nebo kde je vlhko. Opruzeniny na intimních místech mohou doprovázet bakteriální i kvasinkové infekce. Opruzeniny u dospělých jsou ve většině případů spojeny s problémem nechtěného úniku moči neboli inkontinencí.

Příčiny opruzenin

Opruzeniny vznikají v tělních záhybech, kde se kvůli tření a následné vysoké teplotě zapařuje kůže. V případě, že se takové místo nadměrně potí, není odvětráváno a dostatečně hygienicky udržováno, začne se zde tvořit zarudlá a pupínkovitá oblast. Dalšími příčinami mohou být problémy týkající se vylučovací soustavy (inkontinence, zánět močových cest) a nedodržování dostatečné hygieny.

Příznaky opruzenin

Opruzeniny se projevují poškozením kůže, vlhkostí, začervenáním, pálením a případným mokváním. Celkově jsou postižená místa podrážděná a citlivá na dotek.

Co na opruzeniny?

Opruzeniny je nezbytné ihned ošetřit. Postižené místo řádně osušte a nechte přirozeně dýchat na vzduchu. Poté použijte antimikrobní pudr nebo dětský zásyp. Pravidelně pokožku mazejte speciální mastí (kalciová či zinková mast). Při silných mokvajících příznacích ihned navštivte lékaře, který vám předepíše vhodné mazání.

Léčba opruzenin podle našich babiček

Podrážděnost podle babských rad způsobenou opruzeninami podle babských rad zklidníte bylinnou koupelí z přesličky rolní či šalvěje lékařské. Po koupeli postiženou oblast namažte mastí z měsíčku lékařského.

Prevence opruzenin

  • Vyhýbejte se nekvalitním a neprodyšným tkaninám.
  • Noste bavlněné spodní prádlo.
  • Pokud jste zpocení, umyjte se a řádně osušte – na intimní partie ideálně používejte přípravky k tomu určené.
  • Nesprchujte se příliš často (dochází k odstraňování přirozeného kožního filmu).
  • Pravidelně o pokožku pečujte.
  • Pokud cestujete, vždy mějte přibalené vlhčené – ideálně antibakteriální.
  • Jestliže trpíte inkontinencí, používejte správné pomůcky. Pro výběr té nejvhodnější vyzkoušejte vzorek zdarma.

Na závěr

Jestliže se vám nepodaří vyléčit opruzeniny doma, může se jednat o kvasinkovou infekci nebo plíseň. V takovém případě neváhejte a navštivte lékaře.

Mohlo by vás ještě zajímat: