Problém s močovým měchýřem

Problémy s močovým měchýřem nepodceňujte!

Některou z poruch močového měchýře v určitém věku trpí velká část populace. přitom postiženého může naprosto vyřadit ze společenského života. Problémů s močovým měchýřem ovšem může být mnohem víc. Většině z nich přitom lze předcházet prevencí. Správnými návyky, životosprávou i vhodným jídelníčkem. A případné potíže je třeba začít řešit dříve, než bude pozdě.

Močový měchýřje dutý orgán se stěnami tvořenými svalovou tkání. Nachází se za stydkou kostí v dolní části břišní dutiny a jeho hlavní funkcí je shromažďovat a uchovávat moč, a to až do chvíle, kdy je z lidského organismu vyloučena.

Poruchy močového měchýře

K poruchám funkce močového měchýře, projevujícím se takovými problémy, jako je nebo retence moči, mohou vést nejrůznější příčiny, ať již se jedná o infekci, nádory, kameny či různá poranění. V následujícím článku zmíníme ty nejčastější.

Urologické problémy žen

U žen je například velmi častá tzv. cystitida, neboli již zmíněná infekce močového měchýře. Na vině je krátká močová trubice, která znamená krátkou překážku pro bakterie. Při onemocnění cystitidou je doporučená konzumace velkého množství tekutin, aby docházelo k výplachu močového měchýře. Ten by navíc při každém měl být kompletně vyprázdněn. Moč by zároveň měla být udržována alkalická. Tomu napomáhá konzumace jedlé sody (každých šest hodin jedna lžička rozpuštěná ve vodě).

Cystitida léčba

Jinak se diagnostikovaná cystitida léčí podáváním antibiotik, které zničí bakterie a zabrání jejich průniku do ledvin. Při potížích s močovým měchýřem se také doporučuje metoda 3T představující dostatek tekutin v kombinaci s teplem a prostředky na tišení bolesti.

Urologické problémy u mužů

U mužů je infekce často způsobena překážkou v odtoku moči z měchýře, ať již zvětšenou prostatou či nádorem. Ten může být zhoubný, nebo nezhoubný. V raném stadiu o něm nemocný ani nemusí vědět. Varovným znamením každopádně je krev v moči (hematurie) či ztížené , kdy nádor brání odtoku moči z močové trubice. Tentoproblém s močovým měchýřemovšem může být zapříčiněn i zvětšenou prostatou.

Včasná diagnóza znamená včasné nasazení léčby

Diagnózu je samozřejmě zapotřebí stanovit co nejdříve, aby mohla být okamžitě nasazena účinná léčba. Pokud je nádor odhalen v počátečním stadiu, je možné jej za pomoci cystoskopu léčit či odstranit. Recidivující tumory se odstraňují operativně, nebo pomocí protinádorových léků zaváděných přímo do močového měchýře.

Dbejte na prevenci

Rakovině i cystitidě je samozřejmě možné předcházet. Ženy, které jsou k infekcím močového měchýře náchylnější, by například měly vyprazdňovat močový měchýř co nejdříve po pohlavním styku. Řadě problémů s močovým měchýřem předejme i správným jídelníčkem. V rámci prevence rakoviny byste z něj měli vyloučit (nebo alespoň omezit) konzumaci vepřového masa, alkoholu, kávy, mléka, zavařovaných okurek, tuků živočišného původu, smažených a nadměrně slaných jídel. Prospěšná naopak je konzumace ovoce a zeleniny – především špenátu a mrkve, betakarotenu (provitamin A) a vitamínů C a E.