Důležitou součástí péče o nemohoucí seniory je pravidelná výměna inkontinenčních pomůcek a hygiena intimních partií. Jak přistupovat k přebalování ležících pacientů, aby zůstala zachována jejich důstojnost?
Příprava na výměnu inkontinenčních pomůcek
Během výměny inkontinenčních pomůcek myslete na zachování seniorovy důstojnosti, zajistěte mu soukromí bez zbytečných „očí“ navíc. Z lůžka a jeho okolí odstraňte vše, co by mohlo při výměně pomůcky překážet. Nachystejte si hygienickou podložku, ochranné rukavice, vlhčené , ochranný krém a inkontinenční pomůcky. Mějte vše po ruce, celý proces tím urychlíte nejen sobě, ale i seniorovi.
Komunikace se seniorem je nezbytná
Při výměně inkontinenční pomůcky s ním srozumitelně a laskavě komunikujte, informujte ho o tom, co se bude dít, a respektujte jeho rozpaky. Ubezpečte jej, že máte pochopení pro jeho situaci. Je důležité, aby senior věděl, že jeho pohodlí je pro vás prioritou a že jste připraveni mu věnovat čas a pozornost, aby pro něj byla výměna inkontinenční pomůcky co nejméně stresující.
Postup výměny inkontinenčních pomůcek
Pravidelná výměna inkontinenčních pomůcek je nezbytná, stejně jako každodenní hygiena. Péči o nemohoucího seniora vám usnadní ty správné pomůcky. Postup je následující:
· Nasaďte si ochranné rukavice, pod pacienta umístěte ochrannou podložku.
· Odstraňte použitou plenku.
· Opatrně, avšak důkladně seniorovi očistěte intimní partie čisticími ubrousky. Hygiena vždy probíhá ve směru zepředu dozadu. Tímto postupem minimalizujete riziko vzniku zánětu močových cest. Pro zvýšení komfortu můžete čisticí na několik sekund ohřát v mikrovlnné troubě.
· Citlivé partie, zarudnutí či podráždění ošetřete nanesením ochranného krému.
· Připravte novou inkontinenční pomůcku, rozbalte ji a vytvarujte. Imobilního pacienta otočte na bok, pomůcku nejprve přiložte zepředu, protáhněte ji mezi nohama a přiložte zadní díl.
Poté pacienta otočte zpět na záda, upravte pomůcku tak, aby dokonale přiléhala. Řádně ji zajistěte lepicími pásky, zkontrolujte správné (avšak přiměřené) dotažení.Co dělat, pokud plena protéká?
Někdy inkontinenční pomůcky neplní svou funkci dokonale. Na vině může být nesprávně zvolená velikost nebo nedostatečná absopční kapacita. Nezbytným krokem je proto výběr správné velikosti inkontinenční pomůcky. Změřte obvod pacientových boků a dle naměřené hodnoty vyberte odpovídající velikost pomůcky. Kromě velikosti vyberte i vhodnou absorpční kapacitu.
Inkontinenční pomůcky pro nemohoucí seniory
TENA nabízí několik druhů inkontinenčních pomůcek pro péči o ležící seniory:
· Inkontinenční kalhotky s pásem TENA Flex – jedná se o kalhotky se systémem snadného upevňování pomocí měkkého elastického pásu. Jeho výhodou je dokonalé přizpůsobení se tělu, pohodlné nošení i vynikající zabezpečení proti úniku moči. Suchý zip pásu lze opakovaně rozepínat a zapínat. Díky technologii FeelDry Advanced rychle odvádějí nežádoucí zápach i vlhkost a udržují pokožku v suchu.
· Plenkové kalhotky TENA Slip – „klasické“ pleny pro dospělé, které se zajišťují fixačními pásky po stranách. I tyto jsou vybaveny technologií FeelDry Advanced, která okamžitě odvádí tekutinu z povrchu do jádra pleny, kde ji uzamyká. Seniorova pokožka zůstává v suchu.
· Vložné pleny TENA Comfort – vložné pleny se používají v kombinaci například s pružnými fixačními kalhotkami TENA, ale lze je využít i jako extra noční ochranu do klasických plenkových kalhotek. Jsou totiž vysoce savé a dokážou pojmout velký objem moči.
· Inkontinenční kalhotky Tena Pants – alternativou jsou pružné inkontinenční kalhotky, které se oblékají jako spodní prádlo. Představují praktickou volbu pro snadnou výměnu u částečně mobilních pacientů, avšak u ležících osob může být jejich výměna obtížnější.
Všechny inkontinenční pomůcky TENA vyrábíme v různých velikostech i úrovních absorpce, dokonale se přizpůsobí potřebám seniora či nemohoucí osoby.
Moderní řešení pro péči o nemohoucího seniora
Extra tipem pro zjednodušení péče o nemohoucího je indikátor výměny inkontinenční pomůcky. Díky modernímu digitálnímu senzoru nemusíte pacienta vysvlékat, abyste zjistili, zda je čas na novou plenu. Senzor se připevňuje na vnější stranu absorpční pomůcky TENA a v případě detekce moči vám prostřednictvím aplikace TENA SmartCare Family Care zašle notifikaci do chytrého telefonu.
Při péči o nemohoucího seniora využijte antidekubitní matraci se speciálním nepropustným povlakem, případně nepropustné prostěradlo nebo nepropustný chránič postele.
Přečtěte si: