Víte, jaké jsou doplatky na inkontinenční pomůcky?

Jestliže pečujete o osobu s inkontinencí, nebo řešíte vlastní problémy s únikem moči, hodí se mít přehled o nárocích, které na inkontinenční pomůcky máte, a znát tedy i výši doplatků.

Problémy se zdravím bývají náročné pro naši peněženku. Naštěstí, pokud jde o inkontinenční pomůcky, pojišťovny na ně přispívají. Velké změny přišly v prosinci roku 2019, kdy se změnily pravidla související mimo jiné i se zdravotnickými prostředky určenými pro osoby s inkontinencí. Týká se to i inkontinenčních pomůcek TENA: inkontinenčních vložek, natahovacích inkontinenčních kalhotek, fixačních kalhotek a vložných plen, kalhotek s rychloupínacím pásem i plenkových kalhotek.

Na návštěvu u lékaře kvůli inkontinenci a předepsání pomůcek se vhodně připravte

O svých problémech obvykle mluvit umíme, ale pokud k lékaři vedeme naši blízkou osobu, která již může mít problémy spojené s pamětí či jinými degenerativními změnami typickými pro stáří, je dobré vědět, co po nás bude lékař chtít. Určitě je důležité umět správně náš problém, příp. problém blízké osoby, popsat. Umět rozpoznat, jestli jde o stresovou inkontinenci, kdy k úniku dochází třeba při zakašlání, smíchu, pokud zvedáme něco těžšího, nebo při sportu. Nebo pokud nemůžete doběhnout na toaletu, tak to jde obvykle o urgentní inkontinenci.

TIP: Podívejte se na praktický slovníček týkající se inkontinenčních problémů. Budete si s vaším lékařem lépe rozumět.

Pokud nechcete k lékaři dvakrát, veďte si mikční deník. Ten je pro lékaře i předepsání inkontinenčních pomůcek velkým pomocníkem. Jde o přehled množství přijímaných tekutin, jejich typu a problémech s únikem moči. Deník si veďte minimálně týden. Na jeho základě vám bude stanoven stupeň a lékař vám může předepsat poukaz na inkontinenční pomůcku.

Důležité je vědět, že doktor předepisuje vždy konkrétní inkontinenční pomůcky. Dobré je, si před tím, než navštívíte svého lékaře, vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Vzorky oblíbených inkontinenčních pomůcek TENA si můžete jednoduše objednat na webových stránkách TENA s doručením zdarma až k vám domů. Vezměte si pak s sebou k lékaři letáček přiložený ke vzorku s přesným názvem produktu, který vám vyhovoval. Po konzultaci s lékařem, můžete od něj získat poukazy na inkontinenční pomůcky, které jste si vybrali.

K jakému lékaři pro inkontinenční pomůcky?

Není to jenom urolog. Poukaz na inkontinenční pomůcky může předepsat rovněž praktický lékař, gynekolog, geriatr, chirurg, neurolog, pediatr a nefrolog. Předepíše vám poukaz na jeden, dva, nebo tři měsíce. Do konce platnosti poukazu je nutné si zdravotnické pomůcky vyzvednout v prodejně zdravotnických potřeb či v lékárně.

Na co má inkontinentní pacient právo a kolik se doplácí?

Od konce roku 2019 mají na inkontinenční pomůcky nárok i pacienti s menším únikem moči (nad 50 ml / 24 hodin). Poukazy můžete získat i na kombinaci různých typů produktů nezávisle na stupni . Zavedla se spoluúčast pacientů v I. a II. stupni, kdy větší část hradí stále pojišťovna a pacient doplácí menší část. Rychleji též do systému přibývají nové produkty, takže u svého lékaře máte dnes možnost žádat o předepsání i skutečné novinky na trhu inkontinenčních pomůcek.

V platnosti zůstalo, že je potřeba mít na každou pomůcku samostatný poukaz. Kusový limit u jednotlivých pomůcek zůstal rovněž zachován – získat můžete maximálně 150 ks inkontinenčních pomůcek za měsíc.

Co byste měli vědět o úhradě podle stupně inkontinence

I. stupeň

  • Mimovolný nad 50 ml do 100 ml (včetně) / 24 hodin
  • Úhradový limit pojišťovny je 449,65 Kč/měsíc.
  • Maximální spoluúčast pacienta v I. stupni inkontinence za měsíc je 79,35 Kč.
  • Celkově může tedy pacient využít 529 Kč/měsíc.

II. stupeň inkontinence

  • Mimovolný únik moči nad 50 ml do 100 ml (včetně) / 24 hodin
  • Úhradový limit pojišťovny je 900,45 Kč/měsíc.
  • Maximální spoluúčast pacienta ve II. stupni inkontinence za měsíc je 47,39 Kč.
  • Celkově může tedy pacient využít 947,84 Kč/měsíc.

III. stupeň inkontinence

  • Mimovolný únik moči nad 200 ml (včetně) / 24 hodin
  • Pro pacienty s třetím stupněm inkontinence zákon v současné chvíli neukládá povinnost spoluúčasti, lékař může tudíž pacientovi vystavit poukaz na pomůcky ve výši úhradového limitu pojišťovny, který je 1699,70 Kč/měsíc.

Pro každý stupeň je stanoven úhradový limit, tedy kolik pojišťovna pacientovi maximálně přispěje. Pro I. a II. stupeň je stanovena povinná spoluúčast, u III. stupně spoluúčast zatím není stanovena. Spoluúčast se platí z každého balení – v I. stupni inkontinence 15 % z ceny balení (např. pro balení za 100 Kč je spoluúčast 15 Kč), ve II. stupni inkontinence 5 % z ceny balení (např. pro balení za 100 Kč je spoluúčast 5 Kč).

Lehčí život s inkontinencí

Správně zvolené inkontinenční pomůcky pomáhají v péči o inkontinentní pacienty a rovněž udržovat hygienu nám samotným, pokud nás trápí . Pomůcky TENA vrací inkontinentní pacienty zpátky do normálního života. Nabízí výrobky vhodné pro ženy i muže, pro mobilní i imobilní pacienty. Za 40 let své existence vyvinuli unikátní výrobky a neustále přibývají nové. Ať již jde o inkontinenční pomůcky proti protečení, či hygienu a ochranu pokožky inkontinentních pacientů.