Jak pečovat o pokožku inkontinentních pacientů?

Pokožka je u inkontinentních pacientů velice zatěžovaná, a proto je nezbytné zaměřit se u nich především na častou a dostatečnou hygienu. Samovolný je sám o sobě nepříjemný. Pokud se k němu přidá ještě zánět pokožky, pacient se cítí ještě více frustrovaný. Jaké zásady by se tedy měly dodržovat při inkontinenci? 

Velice důležitou roli hrají absorpční pomůcky, které vyžadují pravidelnou výměnu, ideálně po 4 hodinách. Péče o pokožku dále zahrnuje pravidelnou hygienu intimních partií i několikrát během dne. U imobilních pacientů by bylo náročné neustále je převážet a přesouvat do vany, a proto jsou v takovém případě praktičtější vlhčené a speciální čisticí pěny. Dávejte si však pozor na to, aby i u imobilních pacientů byla dodržena koupel či sprcha alespoň jednou za den. 

Suchá a citlivá pokožka bývá dost podrážděná, a proto neexperimentujte s kosmetikou. Sáhněte přímo po hygienických přípravcích, jež jsou určeny na pokožku namáhanou inkontinencí. 

Kůže je velice důležitý orgán, i když si to spousta lidí neuvědomuje

Pokožka představuje jakousi bariéru, přičemž chrání před vnějšími vlivy, mezi něž spadají mikroorganismy, chemické látky i škodlivé UV paprsky. V neposlední řadě má pokožka za úkol udržovat správnou tělesnou teplotu a produkovat vitamín D. 

V okamžiku, kdy je kůže neustále zatěžovaná unikající močí, hodnota pH klesá k neutrální hranici, a tím pádem se snižuje i ochranná funkce pokožky, až se nakonec může projevit dermatitida.

Jak na hygienu intimních partií bez použití vody?

Pokud nemáte k dispozici vodu k ošetření postižené kůže, existuje i způsob, jak zajistit hygienu intimních partií bez vody. V prvním kroku použijete vlhčenou mycí utěrkou, a potom čisticí pěnu, která se nanáší většinou ze vzdálenosti dvaceti centimetrů. Čisticí pěnu nechejte působit dostatečně dlouhou dobu (podle návodu na obalu přípravku) a následně ji setřete vlhčenou utěrkou. 

Nakonec naneste na poškozenou pokožku ochranný krém určený na ošetření. I když je pokožka poškozená, krém vytvoří ochrannou bariéru, přes kterou se nedostanou škodlivé látky. 

Skvěle v tomto případě poslouží také bezoplachová péče TENA, která šetrně čistí, regeneruje a je vhodná pro čištění celého těla.

Proč je hygiena tak důležitá?

Při nechtěném úniku moči je pokožka v intimní oblasti neustále vystavována působení amoniaku a dalších látek, které jsou obsažené v moči. V případě nedostatečné hygieny se mohou objevit opruzeniny, dermatitida či proleženiny. 

Výběr pomůcek a přípravků nepodceňujte

Vyberte pouze takové přípravky, které jsou určené přímo pro inkontinentní pacienty. V první řadě jsou potřeba vhodné inkontinentní pomůcky, jež zvyšují komfort. Konkrétní pomůcky zvolte podle potřeb pacienta, záleží totiž na tom, jak silná je a  na dalších faktorech. 

Inkontinenční vložky dokonale pohlcují zápach, navíc jsou prodyšné a dostatečně savé, což je pro pokožku velice důležité. Zvolte správnou velikost a nezapomeňte na včasnou výměnu. Inkontinenční a další pomůcky by se měly měnit ideálně po 4 hodinách. 

Co se týče výše zmíněné čisticí pěny, měla by mít pH do 5,5. Ve složení by se neměly objevovat dráždivé látky. Stejně tak kupte pro inkontinentního pacienta vlhčené , ovšem ne ty, co jsou pro děti, ale přímo ubrousky pro dospělé osoby s inkontinencí. 

U ochranných kožních krémů dbejte na to, aby byly obohaceny o další významné složky, například o zinek, jenž je protizánětlivý. 

Kompletní sortiment inkontinenční pomůcek najdete i pod značkou TENA, která se snaží, aby i lidé s inkontinencí mohli žít plnohodnotný život bez stresu a frustrace. V nabídce má proto různé inkontinenční pomůcky (inkontinenční kalhotky či vložky) i vlhčené ubrousky určené pro regeneraci křehké pokožky.