Příznaky stařecké demence – na co se připravit?

Udělejte svým blízkým test na Alzheimerovu chorobu

Zdá se vám, že vaši blízcí často reagují naprosto nelogicky? Pak je naprosto přirozené, že se začínáte strachovat. V mnoha případech se totiž začínají ozývat příznaky stařecké demence. Co vás jako ošetřovatele čeká a jak si práci s člověkem vyžadujícím péči usnadnit?

Stadia lidského života jsou proměnlivá a dost možná blízká osoba, o kterou pečujete, se v současné době začíná potýkat s prvními příznaky stařecké demence, které jsou velmi pozvolné. Člověk, který trpí jedním ze druhů demence, tak čelí částečnému poškození svého mozku. Logicky tak všichni chápeme, že za své potíže nemůže, a že se její okolí bude snažit tomuto nově nastalému stavu přizpůsobit.

Stařecká demence se plíží pomalu a nenápadně

Stařecká demence přichází potichu, nenápadně a nejvíce ohrožuje seniory nad 60 let. Začíná se projevovat mírnou roztržitostí a zapomětlivostí a postupem času také dezorientací místem i časem. Stařecká demence s sebou přináší pokles duševních vlastností, poruchu exekutivních funkcí (schopnost plánování, posuzovaní a řešení problémů) i neschopnost vzpomenout si, jak vykonávat dříve běžné činnosti a v jakém pořadí.

Nespavost a poruchy krátkodobé paměti

Častým příznakem stařecké demence bývá i nespavost, deprese a smutek. Neléčená stařecká demence pak může vyústit i v úplnou sociální izolaci. Jedním z klíčových vodítek je i tzv. amnestická dezorientace, tedy porucha krátkodobé paměti, kdy si člověk nepamatuje, kde se právě nachází nebo co měl před chvílí k obědu.

Různé typy demencí

V mnoha případech si přitom senior nemusí být své nemoci vědom a často tak odmítá spolupracovat nejen s ošetřovatelem, ale i s lékařem. Demence přitom není samostatné onemocnění, ale zahrnuje v sobě další formy problémů a poškození. Jednou ze známých forem demence je například Alzheimerova choroba, u které je včasná diagnóza velmi důležitá. Jednoduchý test na Alzheimrovu chorobu vám odhalí, jak na tom váš blízký je.

Mezi další typy patří tzv. symptomatická demence, do které spadá kupříkladu vaskulární demence. Ta se objevuje na základě prodělání jednoho či více infarktů, dále pak demence v důsledku úrazu či nádoru.

Diagnóza a léčba stařecké demence

U stařecké demence je důležité, aby byla včas diagnostikována, protože jedině tak se může zpomalit či oddálit její rozvoj, případně zavčasu řešit její příčina. Zároveň se opečovávaná osoba i vy sami dočkáte lepšího životního standardu a potřebné lékařské péče. Diagnóza také často vede k úlevě nad mnohdy nepochopitelnými situacemi. 

Přečtěte si:Jak pečovat o duševně nemocnou blízkou osobu

Usnadnění péče o blízkou osobu

Obzvláště pak u seniorů ve vyšším věku může stařecká demence dojít až do fáze, kdy si opečovávaný není schopný zajistit základní životní potřeby a je dobré se na to připravit nejen psychicky, ale i poohlédnutím se po vhodných pomůckách, které vám péči maximálně usnadní. V případě, že si dotyčný není schopný sám dojít na záchod nebo se u něj dostaví inkontinence, nanejvýš oceníte vhodné inkontinenční pomůcky.

Běžné inkontinenční pomůcky

Podobně jako ženy během menstruace potřebují jednorázové , se osvědčily i jednorázové kalhotky a vložky do spodního prádla, které se snadno stanou součástí péče o osobu ve vyšším věku. Například pro mírný u pánů existují vložky do spodního prádla, které dokážou nenápadným způsobem zachytit vše, co je třeba. Senior se cítí bezpečně a může se co nejvíce věnovat běžným činnostem, zatímco savé jádro eliminuje močový zápach. To ocení i pečující osoba, jelikož se savé jádro jednoduše vyhodí do koše, a odpadá starost o praní velkého množství prádla.

Pokud patříte mezi ty, kdož pečují o své blízké, nezapomeňte, že jednorázové pomůcky jsou mnohem hygieničtější a také praktičtější. Senioři za své potíže nemohou – stáří měří všem stejně.