Můj blízký má problémy s duševním zdravím

Úroveň podpory, kterou váš blízký potřebuje, závisí na jeho duševním stavu i fyzickém zdraví.
 
Možná jste zjistili, že není schopen zvládat věci, které pro něho byly dříve běžné. Možná zapomíná některé věci. Nebo si zapomene dojít na toaletu. Nebo u něho dochází k dramatickým změnám nálad. Pokud má váš blízký tyto symptomy, je tato část určena pro vás. Zde můžete získat praktické tipy, jak se lépe starat o blízkého člověka s inkontinencí, který trpí mentální poruchou. Doporučujeme vám však také návštěvu lékaře.

Zavedené rutiny pro vás i pro něho

Lidem trpícím problémy s duševním zdravím pomáhá k většímu pocitu jistoty zavedená každodenní rutina. Platí to obzvláště při výměně inkontinenčních pomůcek. Pokud ji budete provádět každý den ve stejnou dobu, zmírníte jejich pocit znepokojení a dodáte jim na klidu. Pomůže také, když budete při výměně pomůcek postupovat vždy stejně a říkat stejné věci. Pak budou vaši blízcí vědět, co mají při výměně očekávat. A budou také lépe chápat, kam výměnu vedle věcí, jako jsou jídlo, spánek a další aktivity, například sledování televize, během dne zařadit.
 
Pokud někdy budete muset své povinnosti související s poskytováním předat někomu jinému, bude dobré, když tuto rutinu dobře pochopí. Když „záložní“ pečovatel bude provádět přesně to co vy a ve stejnou dobu, váš blízký se pravděpodobně bude cítit klidněji.  

Vytvoření vhodného prostředí

Záleží na stavu a situaci vašeho blízkého. Pokud zvládne dojít do koupelny a na toaletu sám, dbejte na to, aby cesta byla bez jakýchkoli překážek. Zkuste vytvořit co možná nejbezpečnější prostředí. Můžete upravit nábytek a zakoupit a instalovat vhodné výrobky a vybavení. Cílem je umožnit vašemu blízkému bezpečné a pohodlné využívání prostoru. Těmto věcem se věnujte co nejdříve:
  • Zkontrolujte podlahy v každé místnosti, do které váš blízký chodí. Nekloužou? Nepředstavují nějaké riziko? Pokud ano... 
    – Nainstalujte pod koberce protiskluzové pásky a zbavte se nerovných a členitých koberců. 
    – Protiskluzové rohožky položte také všude, kde bývá podlaha často vlhká, například v koupelně a kuchyni.
  • Nainstalujte podpůrná madla všude, kde je váš blízký potřebuje – například vedle toalety, ve sprše nebo u vany.
  • Velkým nápisem nebo značkou označte dveře do koupelny nebo na toaletu, aby je váš blízký snadno identifikoval. Sedátko na WC nahraďte novým ve výrazné barvě, aby bylo snadno vidět.
  • Kupte do koupelny nebo do ložnice odpadkový koš s víkem na použité inkontinenční pomůcky. Dodá místnosti příjemnější atmosféru a odpad nebude nikde překážet.
  • Člověk, o něhož se staráte, také možná bude preferovat oblečení, které se snadno svléká, jako jsou široké sukně a kalhoty na gumu. Oblečení, které se snadno svléká, mu dodá pocit větší soběstačnosti a vám usnadní asistenci.
Další praktické tipy pro to, jak zajistit svému blízkému bezpečí – včetně rad týkajících se jeho zvedání a přesouvání – najdete v částech Bezpečnost v domácnosti a Ergonomie.

Význam hygieny

Osobní hygiena je důležitou součástí každodenní rutiny každého člověka. Není však tak snadná a jednoznačná, když pečujete o člověka, jehož fyzické i duševní zdraví chřadne.
 
Lidé trpící demencí mohou méně spolupracovat a často se brání jakýmkoli změnám. Dobrá péče o hygienu u vašich blízkých proto může vyžadovat spoustu trpělivosti. Budete s nimi muset více mluvit a trávit jejich umýváním více času. Přečtěte si více informací o inkontinenci a demenci

Péče o pokožku starších lidí

Jak možná víte, s přibývajícím věkem je naše pokožka stále křehčí a snadno se poškodí. Proto vyžaduje speciální péči a šetrnou hygienu, která pomáhá předcházet podráždění pokožky a infekci. Platí to zejména tehdy, pokud je váš blízký inkontinentní – moč a stolice totiž mohou jeho pokožku narušovat. Správná hygiena u starších lidí nejen chrání zdraví pokožky, ale vaše blízké také uklidňuje, dodává jim pocit čistoty, pohodlí, svěžesti a zdraví. Podporuje rovněž jejich sebedůvěru.
 
Zde je několik kroků péče o jeho pokožku: čištění, obnova a ochrana. Výrobky, které pokryjí všechny tyto kroky a jsou určeny speciálně pro křehkou pokožku starších lidí, naleznete v části věnované výrobkům TENA z řady péče o pokožku

Inkontinenční pomůcky

Je důležité myslet na to, že lidé s demencí nemají rádi změny. Možná nechápou, proč děláte určité věci – například jim pomáháte s inkontinencí. Proto jsou TENA inkontinenční kalhotky navrženy tak, aby vypadaly jako běžné spodní prádlo. To pomůže vašim blízkým k pocitu většího pohodlí při jejich používání. Od zkušených pečovatelů, včetně pečovatelů v domovech pro seniory, jsme se dozvěděli, že lidé s demencí, o které se starají, se jejich nošení brání jen minimálně.
 
Podrobný návod, jak používat a vyměňovat naše inkontinenční pomůcky, najdete na našich stránkách věnovaných výměně pomůcek.

Pomoc se stravováním a doplňováním tekutin

Někteří lidé s inkontinencí mají strach, že pijí příliš mnoho – že to jen zvýší jejich nucení na . Proto mají tendenci pít méně. To však může být problém – koncentrace jejich moči se zvýší a oni jsou pak vystaveni zdravotním rizikům. Zkuste proto své blízké povzbudit, aby pili jako obvykle a respektovali přirozený pocit žízně.
 
Důležitá je pro ně i doba jídla – nejen kvůli výživnému jídlu a pití, ale také jako příležitost trávit čas spolu s ostatními. Je dobré, pokud s nimi jíte společně vy sami nebo i přátelé a další členové rodiny. Vaše společnost a příležitost popovídat si a společně se zasmát, jim pomůže cítit se dobře. Snažte se jim podávat jídla každý den ve stejnou dobu. 

Pocit spojení s ostatními

Pokud váš blízký trpí mentální poruchou a sníženou mobilitou, zřejmě si již nemůže vychutnávat své zájmy, jako tomu bylo dříve. Ať je jeho stav jakýkoli, pravděpodobně uvítá, když jej budete držet za ruku, obejmete jej a budete s ním laskavě mluvit. Bude dobré, pokud se vám podaří vymyslet nové aktivity, kterým byste se mohli společně věnovat – věci, které jej zabaví a dodají mu pocit kontaktu s ostatními.
 
Zkušení pečovatelé tvrdí, že i malé věci prováděné společně vám pomohou rozjasnit vašemu blízkému den. Podívejte se zde na několik nápadů na aktivity, které můžete podnikat se svými blízkými.

Nečekejte se žádostí o pomoc

Pokud člověk, o kterého se staráte, trpí demencí a je současně inkontinentní, bude to obzvláště náročné. Zkušení pečovatelé doporučují, abyste požádali o pomoc a podporu ostatní – členy rodiny, přátele nebo pracovníky místních komunit či vládních sociálních služeb.